Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poddasze. Więźba dachowa a rozkład wnętrz

Iwona Szczepaniak

Ważnym krokiem jest sensowne zaplanowanie podziału poddasza na poszczególne pomieszczenia. Rozkład wnętrz pod dachem może narzucać więźba dachowa.

Skosy dodają pomieszczeniom na poddaszu przytulności, a odsłonięte elementy więźby – uroku
Skosy dodają pomieszczeniom na poddaszu przytulności, a odsłonięte elementy więźby – uroku
Fot. VELUX

Rodzaje więźby dachowej

Wiele zależy od rodzaju więźby dachowej. W więźbach krokwiowych i jętkowych nie powinno być większego problemu, ale więźba płatwiowo-kleszczowa ma słupy, których nie można usunąć. Warto więc sprawdzić, w jakich miejscach będą się one znajdować i uwzględnić je w pomysłach na aranżację poddasza. Warto tak zaplanować podziały, aby wbudować słupy w ściany działowe. Na poddaszu warto wyeksponować jętki, słupy i usztywniające konstrukcję miecze – o ile są one widoczne. Dodatkowo można je podkreślić ciemniejszym kolorem, kontrastując z jasnymi ścianami i skosami.

Zobacz także: Drewniana więźba dachowa: 12 błędów popełnianych podczas jej budowy>>

Konstrukcja

Planując dach z belkami widocznymi od dołu, trzeba zwrócić uwagę na jakość drewna na konstrukcję. Krokwie, płatwie i deski muszą być wykonane z drewna najwyższego gatunku – bez sęków, suszonego komorowo i struganego. Przy takim rozwiązaniu wszystkie warstwy dachu – w tym ocieplenie – są zamontowane powyżej krokwi.

Po wykonaniu konstrukcji nośnej dachu trzeba na krokwiach położyć kolejno:

  • deskowanie, stanowiące wykończenie dachu;
  • folię paroizolacyjną, która ma ograniczać przenikanie wilgoci do warstwy izolacji cieplnej;
  • izolację termiczną w postaci nakrokwiowej;
  • membranę dachową, czyli folię wysokoparoprzepuszczalną, stanowiącą wstępne krycie dachu, chroniące ocieplenie przed przeciekaniem pokrycia dachowego i jednocześnie umożliwiające usuwanie pary wodnej, która przenika z wnętrza domu; membranę układa się na warstwie izolacji termicznej i mocuje do rusztu za pomocą kontrłat;
  • pokrycie dachu; jeśli są to dachówki ceramiczne, betonowe, blachodachówki i panele z blachy płaskiej – układa się je na łatach przybitych do kontrłat i elementów rusztu; jeżeli są to wymagające sztywnego poszycia dachówki bitumiczne – na kontrłatach układa się wodoodporne płyty wiórowe OSB, pozostawiając między nimi a membraną dachową i ociepleniem szczelinę wentylacyjną, pamiętając o zapewnieniu wlotu powietrza w okapie dachu i wylotu w kalenicy

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę podczas oceny więźby dachowej?>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Poddasze. Więźba dachowa a rozkład wnętrz