Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stan surowy otwarty - podstawowe informacje niezbędne podczas budowy

Robert Gutowski

Planujesz budowę domu, ale boisz się, bo jesteś w tym kompletnie zielony? Nie przejmuj się, w obecnych czasach dostępność wiedzy i pomocy fachowców jest szeroko dostępna. Zacznij od początku. Usiądź wygodnie i poczytaj o tym, jakie etapy przed tobą, czego możesz się spodziewać i na co warto się przygotować w kolejnych etapach budowy od stanu surowego otwartego zaczynając.

Fot. Rafał Polak-Kuchta
Dom w stanie surowym otwartym, dobrze przygotowany do zimy: dach przykryty jest papą na deskowaniu, otwory okienne zasłonięte folią
Dom w stanie surowym otwartym, dobrze przygotowany do zimy: dach przykryty jest papą na deskowaniu, otwory okienne zasłonięte folią

Podstawowe etapy budowy domu:

  1. Stan zerowy
  2. Stan surowy otwarty
  3. Stan surowy zamknięty

Stan surowy otwarty jest więc drugim etapem budowy domu, zaraz po stanie zerowym (przygotowaniu działki do stawiania domu). Jest to moment, który zazwyczaj najbardziej nas cieszy ponieważ widzimy już bryłę naszego wymarzonego domu i możemy sobie wyobrazić i wstępnie zaplanować co i gdzie powinno się znaleźć. Stan surowy otwarty obejmuje zakończenie prac związanych ze zbudowaniem całej bryły budynku, w tym:

  • ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne,
  • stropy
  • kominy wentylacyjne i dymowe,
  • schody wewnętrzne,
  • więźba dachowa i pokrycie dachu,
  • balkony i okna dachowe przewidziane w projekcie.

Stan surowy otwarty to bardzo często etap, po którym robimy przerwę w budowie. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie jej zabezpieczenie, aby dotychczasowe prace i nakłady finansowe nie poszły na marne. Ochrona przed zawilgoceniem, jak np. zabicie otworów okiennych deskami lub specjalnymi foliami pozwoli na natychmiastowe wznowienie prac po przerwie.

Czym jest stan surowy? >>>

Stan surowy otwarty – najczęstsze błędy

Na unikanie błędów na tym etapie musimy szczególnie uważać. Bardzo często ich popełnienie rzutuje na kolejne etapy prac i bardzo często konieczność przeróbek, napraw. Na co szczególnie uważać?

  • Na odpowiednie wyrabianie betonu, zgodne z zaleceniami producenta posiadającego odpowiednie certyfikaty, a także dostosowywanie materiałów wiążących do temperatur w trakcie budowy
  • Odpowiednie ułożenie izolacji zabezpieczającej oraz impregnację belek, co zabezpieczy przed wnikaniem wilgoci, grzybami i pleśnią.
  • Odpowiednie, zgodne ze sztuką łączenie ścian, które m.in. zapobiegnie późniejszemu pękaniu.
  • Wykonanie więźby dachowej i pokrycie dachu przez dobrych fachowców.
  • Prawidłowe wypoziomowanie i wypionowanie murów, które będzie miało wpływ na większość prac wykończeniowych.

Koszt budowy domu

Koszt budowy domu zazwyczaj zmienia się w trakcie jego realizacji, ale dzięki przygotowaniu dobrego kosztorysu dla każdego z etapów jesteśmy w stanie panować nad wydatkami i ocenić, co możemy wykonać, co jest pilne, a co możemy odłożyć na później. Bardzo często, zamawiając projekt w biurze projektowym, możemy dokupić program, dzięki któremu będziemy mogli samodzielnie i na bieżąco obliczać koszty budowy dla wybranego budynku. Dokładnie obliczymy wszystkie niezbędne prace, sprzęty i materiały, ich ilości i sposób wykonania według obowiązujących w danym czasie stawek. Zatem ile może kosztować stan surowy otwarty naszego domu?

Stan surowy otwarty – cena

Przyjmuje się, że budowa stanu surowego otwartego to około 40% kosztów budowy całego domu. Oczywiście, na cenę wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim: rodzaj materiałów i ich ceny, koszt prac ekipy budowlanej, nietypowa bryła budynku, a zatem i dachu. Koszty znacznie wzrosną także w zależności od tego, ile będzie kondygnacji, czy będzie podpiwniczony itp. Według obecnie obowiązujących stawek, które znacznie wzrosły w porównaniu do lat 2020 i wcześniej, za przeciętny dom około 100 m kw. powierzchni użytkowej w stanie surowym otwartym, wykonany ze standardowych materiałów, zapłacimy od 150 do 200 tysięcy złotych.

San deweloperski

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o stanie deweloperskim budynku, o którym zapewne nie raz usłyszymy kończąc stan surowy otwarty. Zazwyczaj po nim następuje stan surowy zamknięty, jednak bardzo często firmy budowlane mówią o stanie deweloperskim.  Jest to pojęcie różnie pojmowane przez ekipy budowlane i nie ma jednoznacznej definicji. Dlatego też wyceniając swoje dalsze prace czytajmy dokładnie umowy i kosztorysy, aby dokładnie wiedzieć, co w chodzi w skład proponowanej ceny. Zarówno stan surowy zamknięty, jak i deweloperski to etapy, które nie dają nam  możliwości zamieszkania w domu, ale pozwalają na zamknięcie prac przed wykończeniem domu. A to, co dokładnie wejdzie do ich listy będzie zależało od naszych negocjacji z wykonawcą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stan surowy otwarty - podstawowe informacje niezbędne podczas budowy