Storczyki. Jak pielęgnować storczyki by pięknie i długo kwitły
Storczyki to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Doniczkowe rośliny są idealną ozdobą dla domu. Bardzo istotne jest to, aby pielęgnować je we właściwy sposób, ponieważ tylko wtedy zachowają zdrowy wygląd. Tak naprawdę, uprawa storczyków, a dokładniej ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy zastosować się do podstawowych zasad.
Jak uprawiać storczyki
Kluczowe jest to, by mieć na względzie, że storczyki potrzebują dużo światła słonecznego. Musi być im ono jednak dostarczane w formie rozproszonej. Dlatego, doniczkę ze storczykiem najlepiej będzie ustawić na wschodnim parapecie. Jeśli ustawiony jest w innym miejscu to powinien mieć ekspozycję ograniczoną, z uwzględnieniem cienia.
Storczyki pielęgnacja. 10 tajemnic uprawy storczyków
Storczyki na balkonie
Latem doniczkę ze storczykiem można wystawić na balkon lub na taras, jednak ostrożnie by roślina nie uległa poparzeniu słonecznemu.
Storczyki przesadzanie. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone
Storczyki podlewanie
Kolejną, ważną kwestią jest woda. Storczyki nie lubią przemoczonego podłoża. Kwiaty należy więc podlewać wtedy, gdy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha. Można to sprawdzić oceniając wagę doniczki. Doniczka z suchą ziemią jest wyraźnie lżejsza od doniczki, w której gleba jest mokra. Przesychanie gleby może trwać od kilku do kilkunastu dni. Jeśli roślina będzie podlewana zbyt obficie to korzeniom grozi zgnicie, dlatego zasad związanych z podlewaniem należy bezwzględnie przestrzegać. Storczyki należy podlewać rano. Podłoże zdąży przeschnąć do wieczora i roślina będzie chroniona przed chorobami wynikającymi z oddziaływania niskiej temperatury na zbyt mokre podłoże. Storczyki należy podlewać obficie, każdorazowo upewniając się, że gleba jest maksymalnie nasączona. Zawsze trzeba pamiętać o tym, by wylewać wodę znajdującą się na podstawce. Najlepszą wodą do podlewania storczyków jest woda destylowana.
Storczyk może być też podlewany wodą deszczową, jeśli tylko jest wolna od zanieczyszczeń. W okresie spoczynku rośliny podlewanie powinno być znacznie ograniczone.
Najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe
Storczyki nawożenie
Storczyk do prawidłowego rozwoju potrzebuje także nawożenia. Należy do tego wybierać specjalny preparat do nawożenia storczyków. Dawkowanie powinno być dokładnie takie,
jak jest wskazane na opakowaniu. Składniki odżywcze można dostarczać również poprzez spryskiwanie liści. Nawożenie powinno odbywać się od wiosny do jesieni. Jeśli storczyk jest po przesadzeniu to z nawożeniem należy odczekać około miesiąca.
Storczyki przesadzanie
Kwiaty powinny być przesadzane wyłącznie wtedy, gdy będzie taka konieczność. Na przykład wtedy, gdy ziemia w doniczce jest mocno zasolona lub zbita. Wtedy należy zatroszczyć się o to, by do korzeni kwiatu mogło dostać się powietrze. Prawidłowe umieszczenie storczyka w doniczce polega na tym, że nowe przyrosty pędów będą miały miejsce do rozwoju nawet przez najbliższych kilka lat. Warto wobec tego zwrócić uwagę na kierunek, w jakim rozwijają się młode pędy. O ile roślina kwitnie bez problemu to samo przesadzanie nie musi odbywać się częściej niż co 2 lata. Proces przesadzania należy rozpocząć od sprawdzenia, czy korzenie nie są zgniłe. Kiedy okaże się, że końcówki są uszkodzone to należy je obciąć sekatorem.
Storczyki choroby
Jeśli we właściwy sposób dba się o storczyki to nie ma możliwości, że będą one chorować. Orchidee stają się coraz częściej spotykaną rośliną doniczkową. Bardzo często wręczane są w ramach prezentu. Uwagę zwracają ich delikatne kolory oraz szeroka gama kolorów.
Jaka jest odpowiednia temperatura dla storczyków
Poza wskazanymi zasadami pielęgnacji należy też zwrócić uwagę na temperaturę. Storczyki czują się bowiem najlepiej w temperaturze od 13 do 30 stopni Celsjusza. Wahania pomiędzy dniem i nocą bardzo dobrze oddziałują na ich kwitnienie.
Ziemia do storczyków
Należy też wystrzegać się sadzenia storczyków w uniwersalnej ziemi ogrodowej. Doskonale natomiast sprawdza się mieszanka z łupinami orzecha kokosowego lub z korą sosnową. Jeśli roślina ma pięknie kwitnąć to warto zdecydować się na zakup specjalnej odżywki.
Jaka doniczka dla storczyka
Poza doniczką storczyk musi mieć też osłonkę. Warto decydować się na osłonki przezroczyste, szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Korzenie wystawione na ekspozycję dobrze przyjmują światło, a roślina może doskonale się rozwijać i kwitnąć.
- Więcej o:
Storczyk Rossioglossum: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Storczyk Jęzatka: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Jak prawidłowo przesadzać storczyki?
Storczyk Sabotek: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Storczyki przesadzanie. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone
Storczyki odmiany czyli najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe
Jak podlewać i nawozić storczyki
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków