Strefy w ogrodzie - jak je wydzielić?
Latem ogród i taras często stają się naszym drugim domem. Jak je urządzić? Jakie strefy warto w nich wydzielić i czego nie powinno zabraknąć w naszych ulubionych miejscach na świeżym powietrzu?
Jak wydzielić strefy w ogrodzie?
Pogoda w Polsce bywa kapryśna. Chcąc, żeby ogród czy taras były miejscami, z których będziemy mogli wygodnie korzystać nawet w czasie deszczu albo przy dużych upałach, warto zacząć od zadaszenia. W ostatnich latach coraz popularniejsze są pergole. Lekkie, eleganckie konstrukcje najczęściej zrobione są z aluminium. W przypadku wolnostojących pergol ciekawym rozwiązaniem są dachy zrobione z lameli, które można całkowicie zamykać, kiedy pada deszcz albo regulować w zależności od tego, ile promieni słonecznych ma wpadać do środka.
Pergole, najczęściej te o przyściennej konstrukcji, mogą być też zadaszone wytrzymałą tkaniną. Nie przepuszcza ona promieni UV, jest wodoodporna i co też ważne, nie nagrzewa się. Innymi popularnymi rozwiązaniami są parasole ogrodowe i altanki. Ich dużym plusem jest to, że można je przenosić z miejsca na miejsce i sprawdzą się na przykład w trakcie różnych imprez organizowanych w ogrodzie.
Czym wydzielić strefy w ogrodzie
W ciepłe lato trudno o lepszy początek dnia. O czym warto pamiętać urządzając jadalnię w ogrodzie albo na tarasie? Przede wszystkim trzeba pomyśleć jaką przestrzenią rzeczywiście dysponujemy i w jakim gronie najczęściej lubimy spędzać czas. I do tego dobrać meble. Dzięki temu unikniemy sytuacji, że trzeba się przeciskać między krzesłami i domem albo kupiliśmy 10-osobowy zestaw, przy którym najczęściej siedzą dwie, trzy osoby. Po drugie, warto również pamiętać, że zestaw mebli do jadalni pod chmurką powinien się składać z wysokiego stołu i wygodnych krzeseł. W innym wypadku możemy zapomnieć o długich i wygodnych posiadówkach przy wspólnym stole. Kompaktowym rozwiązaniem jest zestaw Harmony marki Keter. Przy minimalistycznym i praktycznym stole wygodnie usiądzie od 4 – a usadzając również w szczycie stołu – do 6 osób. O komfort zadbają krzesła, z szerokimi siedziskami, profilowanymi oparciami i co ważne, z podłokietnikami.
W przypadku mniejszych przestrzeni, w których trzeba połączyć miejsce do spożywania posiłków z miejscem do posiadówek i rozmów, bardzo sprytnym rozwiązaniem będzie stolik Lyon Rattan. Dzięki rozsuwanym nóżkom, projektantom marki Keter udało się z jednego stolika zrobić, kiedy trzeba niski stolik kawowy, a po rozłożeniu, wyższy stół, który sprawdzi się przy wspólnym jedzeniu.
W przypadku mebli na taras albo do ogrodu rozsądnie wybierać modele zrobione z tworzyw sztucznych, które są odporne na warunki kapryśnego i nieprzewidywalnego Polskiego lata. Wtedy z głowy będziemy mieli blaknięcie, łuszczenie się czy butwienie, a czyszczenie będzie zaledwie kwestią kilku chwil.
Strefy relaksu w ogrodzie
Część ogrodu albo tarasu można przeznaczyć na wypoczynek. Jeśli mamy możliwość, to najlepiej taką strefę odsunąć nieco od miejsca, gdzie będziemy jedli czy miejsc, w których bawią się dzieci. Na wygodnych leżakach cisza i spokój są na wagę złota. W temacie leżaków właśnie, warto kierować się podobną zasadą co w przypadku innych mebli ogrodowych, stawiając na wygodę odpoczywania, ale też komfort użytkowania. Oba te warunki stara się spełniać a przykład leżak Daytona.
Ma klasyczny wygląd z rattanową strukturą. Jest lekki, ale jednocześnie stabilny, bo wyposażono go w aż 8 nóżek. Ma profilowane oparcie, które można regulować w czterech płaszczyznach. Szukając wygodnych leżaków warto zwracać uwagę na takie, które na całej długości mają wygodny materac. Można też sprawdzić, czy w jakiś sposób jest on przyczepiony do konstrukcji leżaka. Takie rozwiązanie będzie zapobiegać przesuwaniu się materaca. To, na co warto jeszcze zwrócić uwagę, to materiał z jakiego zrobione są meble z tworzyw sztucznych. Marka Keter w swojej ofercie ma długą listę modeli, które wyprodukowano w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju wykorzystując plastik z recyklingu. Wspomniany model leżaka Daytona w co najmniej 92% zrobiony jest z tworzyw z odzysku.
Aranżacja strefy wypoczynku w ogrodzie
Planując ogród albo taras można wziąć pod uwagę zaaranżowanie małego warzywnika. Ciekawym pomysłem jest uprawa roślin na podwyższonej i nie za szerokiej rabacie. Dzięki temu damy odpocząć plecom i nie będziemy się za bardzo schylać przy pracach pielęgnacyjnych. Takie rabaty mają jeszcze jeden plus; w sezonie ziemia szybciej się w nich nagrzewa i warzywa szybciej rosną.
Strefa w ogrodzie - warzywnik
Grządki warzywne warto sytuować blisko wody, która będzie potrzebna do podlewania. A co więcej, jeśli w ogrodzie albo koło tarasu chcemy mieć kilka rabat, to między nimi trzeba zostawić miejsce na ścieżki, po których będziemy mogli swobodnie chodzi i robić prace pielęgnacyjne. Dobrze, żeby zmieściły się tam też niewielkie taczki.
Innym, coraz modniejszym pomysłem, jest przeznaczenie części trawnika w ogrodzie albo na tarasie na łąkę kwietną. Może być ona niepowtarzalnym elementem kompozycyjnym każdej zielonej enklawy. Kluczem jest dobór nasion, w których najczęściej królują łubiny, mak polny, lucerna czy koniczyna oraz chaber. Na rynku jest coraz więcej sklepów internetowych z gotowymi mieszankami przygotowanymi pod różne podłoża.
- Więcej o:
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika
Zaproś do ogrodu przyrodę: polne kwiaty, motyle, owady i ptaki