Wiosenne porządki: jak przygotować ogród na nowy sezon?
Za oknami wiosna – czas więc na wielkie porządki! Ciepłe, słoneczne dni motywują do wprowadzenia odświeżających zmian w wyglądzie domów i ogrodów. Wiesz, jakie rośliny należy sadzić w kwietniu oraz jak zabezpieczyć ogrodowe meble przed pierwszymi burzami? Podpowiadamy, jak funkcjonalnie i stylowo zaaranżować wnętrza oraz balkon, aby cieszyć się nimi przez całe lato!
Wczesnowiosenne prace porządkowe w ogrodzie
Wiosna przyszła szybciej niż zwykle i jak zapowiadają synoptycy, zima już prawdopodobnie nie powróci. Jest to odpowiedni moment, aby przygotować ogród do sezonu i przeprowadzić prace porządkowe na grządkach i rabatach. Są one niezbędne dla zapewnienia roślinom najlepszych warunków do wzrostu i kwitnienia. Jest to również odpowiedni czas na zakup nasion i cebul, które będziemy chcieli uprawiać. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy podpowiada, jakie prace warto przeprowadzić, aby odpowiednio przygotować ogród do wysiewu.
Dla każdego ogrodnika koniec zimy to czas planowania sezonowych upraw. Aby w pełni cieszyć się pięknymi i okazałymi kwiatami czy warzywami, warto najpierw zadbać o porządek w ogrodzie. Oto kilka kluczowych kroków, które warto podjąć, aby z sukcesem rozpocząć sezon ogrodniczy.
Najpierw porządki
W pierwszej kolejności należy przeprowadzić dokładną ocenę stanu ogrodu po zimie. Sprawdzić, które rośliny przetrwały mrozy, a które będą potrzebowały naszej szczególnej uwagi lub wymiany. Warto również sprawdzić stan trawnika, ścieżek oraz elementów małej architektury ogrodowej.
Następnie należy oczyścić przestrzeń: usunąć obumarłe rośliny, suche gałęzie oraz liście, które zalegały przez zimę. To również idealny czas na przycięcie krzewów ozdobnych (o ile nie zrobiono tego jesienią). Przycinanie nie tylko pobudza rośliny do wzrostu, ale także pomaga w utrzymaniu ich zdrowia i odpowiedniej formy. Warto również stopniowo zdejmować zimowe okrycia roślin, aby przyzwyczajać je do wyższych temperatur.
– Jeżeli nie ma mrozu, warto zabrać się za ścinanie traw ozdobnych, w szczególności miskantów i trzcinników. Przy cieplejszej aurze na zewnątrz zaczynają one wypuszczać nowe liście, więc aby umożliwić im swobodny rozwój, warto już teraz je przyciąć. Jeżeli temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni i nie są zapowiadane w najbliższym czasie przymrozki, dobrze jest zacząć wycinać suche pędy bylin. Dzięki temu wiosną szybciej odbiją i będą ładnie kwitnąć – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko.
Przygotowanie grządek i rabat
Przed rozpoczęciem siewu i sadzenia, warto zadbać o właściwe przygotowanie gleby. Po usunięciu suchych pędów z poprzedniego sezonu należy ocenić jej stan. Jeśli jest sucha i piaszczysta trzeba zadbać o większą gęstość, np. dodając mieloną glinę oraz kompost, zaś w przypadku ziemi zbyt zbitej należy wymieszać ją z piaskiem lub drobnym żwirem. Warto także spulchnić podłoże, aby umożliwić korzeniom roślin swobodny rozwój. Jeśli jest taka potrzeba, można zastosować naturalne wspomagacze gleby jak diatomit lub mączka bazaltowa, które uzupełnią ją o niezbędne minerały, a także poprawią retencję wody.
Organizacja przestrzeni
Gdy mamy już przygotowane podłoże, warto zaplanować, co będziemy uprawiać na naszych grządkach i rabatach. Należy sprawdzić, które rośliny najlepiej ze sobą współgrają, biorąc pod uwagę ich wymagania co do stanowiska, gleby oraz nawożenia. Dobrze przemyślany plan pomoże uniknąć późniejszych problemów i zapewni harmonijny rozwój ogrodu.
– Różne rodzaje roślin mają odmienne wymagania co do ilości światła słonecznego. Niektóre preferują pełne słońce, inne półcień lub cień. W zależności od gatunku mają też różne terminy wysiewu czy sadzenia. Niektóre kwiaty, jak chabry czy maki można siać już wczesną wiosną, gdyż są odporne na niskie temperatury. Inne, bardziej wrażliwe rośliny, takie jak dzwonki czy goździki ogrodowe, należy zacząć wysiewać po ostatnich przymrozkach. Planując rabaty, warto wziąć pod uwagę ciągłość kwitnienia, dobierając rośliny tak, aby ogród cieszył oko przez cały sezon. W przypadku warzyw czy ziół dobrze jest zapewnić sobie stały dostęp do zbiorów przez cały sezon, dlatego wysiew należy zaplanować w taki sposób, aby różne odmiany dojrzewały w różnym czasie. Niektóre gatunki, jak np. sałata czy rzodkiewka, mogą być wysiewane co kilka tygodni, zapewniając regularne zbiory – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy.
Koniec zimy to również idealny czas na zakupy nasion czy cebul. Możemy wybierać spośród wielu różnych gatunków, a w sklepach dostępny jest bogaty asortyment, gdyż sezon dopiero się zaczyna.
Wczesnowiosenne prace porządkowe w ogrodzie są kluczowe dla zapewnienia roślinom najlepszych warunków do wzrostu i rozwoju. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możemy cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem przez cały sezon. Należy pamiętać, że każda roślina potrzebuje uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, więc warto poświęcić czas na zaplanowanie upraw. Wiosna to dla ogrodników intensywny czas pełen wyzwań, ale także radości z obserwowania efektów pracy własnych rąk.
Prace w ogrodzie – od czego zacząć?
Wiosenne porządki w ogrodzie należy rozpocząć od usunięcia z niego wszelkich śmieci, zeschniętych liści, gałęzi, mchu i innych zimowych pozostałości. Bardzo istotne jest dokładne wygrabienie całej powierzchni trawnika. Zabieg ten pozwoli na lepszy dostęp powietrza do młodych źdźbeł, pobudzi je do wzrostu i ułatwi wnikanie wody w podłoże. Tak wypielęgnowany trawnik odwdzięczy ci się pięknym i estetycznym wyglądem.
Do podstawowych wiosennych prac ogrodowych należy zaliczyć także przycięcie krzewów i drzew owocowych oraz podsypanie ich odpowiednimi nawozami. Przed tymi zabiegami oczywiście musisz zdjąć osłony zabezpieczające, nałożone przed rozpoczęciem zimy. Usunięcie chorych, połamanych i zbyt gęsto rosnących gałęzi pozwoli dostarczyć większej ilości światła roślinom oraz pobudzić je do wytwarzania nowych pędów, a jednocześnie może zwiększyć plon. Dodatkowo zabieg ten poprawi ogólny wygląd krzewów i drzew owocowych.
Wiosna to doskonały czas na zajęcie się grządkami i rabatami – usunięcie przekwitłych kwiatostanów, przygotowanie miejsca na nowe rośliny oraz zasadzenie niektórych z nich.
Jakie kwiaty posadzić wiosną w ogrodzie?
Już w marcu wielu ogrodników sadzi lilie, nagietki czy chabry. Jeśli jednak początek wiosny był mroźny, nie ma przeciwwskazań, aby ozdobić nimi ogród w kolejnym miesiącu.
W kwietniu możesz posadzić także tulipany, niezapominajki, stokrotki, aksamitki czy dalie. W drugiej połowie miesiąca w ogrodzie warto posadzić także słoneczniki, kocankę ogrodową czy lwie paszcze. Pamiętaj jednak, że pogoda w kwietniu bywa zmienna – nocami i nad ranem mogą pojawiać się przymrozki. Śledź prognozy pogody i w razie dużych wahań temperatury przykrywaj rośliny na noc.
W maju, gdy teoretycznie minie ryzyko przymrozków, możemy posadzić aksamitki, cynię, maciejki, oraz niektóre gatunki szałwii. Dlaczego warto mieć szałwię w swoim ogrodzie lub w balkonowej doniczce? Ponieważ szałwia ułatwia trawienie, często wybierana jest jako przyprawa do mięs. Szałwia ma także pozytywny wpływ na odporność!
Jak modnie i funkcjonalnie urządzić balkon lub taras?
Wraz z nadejściem ciepłych dni warto także modnie i funkcjonalnie zaaranżować balkon lub taras na wiosnę. Niezbędne będą oczywiście rośliny. Do najpopularniejszych kwiatów balkonowych należą pelargonie, bratki i surfinie. W zacienionych miejscach na wiosennym tarasie czy balkonie dobrze będą się czuły także pierwiosnki oraz ciemierniki. Eleganckie doniczki będą idealnym dopełnieniem aranżacji balkonu na wiosnę.
Kwiaty na balkonie z pewnością uprzyjemnią spędzanie czasu na świeżym powietrzu. W celu stworzenia idealnej przestrzeni do relaksu rozważ zakup mebli wypoczynkowych na balkon czy taras. Warto zwrócić uwagę na fantastycznie wyglądające wiszące fotele oraz różnego rodzaju hamaki czy leżaki ogrodowe. Dokup do nich duże, kolorowe poduchy oraz pasujące koce, którymi okryjesz się w chłodniejszy wieczór.
Urządzając balkon, nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, które zapewni przytulną atmosferę. Lampki solarne, girlandy świetlne LED czy zwykłe świece stworzą wyjątkowy efekt i niepowtarzalny klimat.
Przygotowanie przestrzeni mieszkalnej i przydomowej przed letnim sezonem wymaga pracy i cierpliwości. Z pewnością jednak warto poświęcić trochę czasu, aby wyczarować cudowne miejsce do spędzania wolnego czasu i wypoczynku. Wykonanie tych kilku wspomnianych kroków pozwoli ci cieszyć się pięknem ogrodu i balkonu oraz funkcjonalnością domowej przestrzeni.
- Więcej o:
Przepis na relaks pod chmurką!
Meble i dodatki do ogrodu z LOBERON
Dlaczego warto wybrać tarasowe drzwi przesuwne?
Pachnące kwiaty na balkon. 15 najbardziej aromatycznych kwiatów na balkon. Pachną od wiosny do jesieni
Modny i funkcjonalny taras? Stwórz go z Costway!
Z czego zrobić podłogę na tarasie?
Taras w stylu nowoczesnym. Jak go urządzić?
Jak urządzić letnią kuchnię?