Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trudna łazienka - problemy w aranżacji

Redakcja

Łazienka jest jednym z kluczowych pomieszczeń w każdym domu. To miejsce, w którym rozpoczynamy i kończymy dzień, relaksujemy się podczas kąpieli oraz wykonujemy liczne czynności higieniczne. Jednak nie zawsze jest łatwo odpowiednio zaaranżować to pomieszczenie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z trudnym układem przestrzennym.

Trudna łazienka - problemy w aranżacji
Aranżacja łazienki
Duravit

Problemy w aranżacji łazienki mogą wynikać z różnych czynników, takich jak niewielkie rozmiary, niepraktyczne rozmieszczenie instalacji czy nietypowy kształt. Przyjrzyjmy się najczęstszym trudnościom, jakie mogą pojawić się podczas projektowania łazienki, oraz zastanówmy, jak można sobie z nimi radzić.

Trudna łazienka - mały metraż

Jednym z najczęstszych problemów w łazience jest jej ograniczona przestrzeń. W przypadku niewielkich pomieszczeń ważne jest efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Warto rozważyć zastosowanie wiszących półek i szafek, aby nie zastawiać podłogi - im mniej na niej stoi, tym wnętrze wydaje się większe. Dobre oświetlenie oraz jasne kolory ścian również sprawią, że łazienka będzie sprawiała wrażenie bardziej przestronnej.

Tym, co może znacząco poprawić wygląd małej łazienki, jest usunięcie z niej pralki. W zależności od tego, jakie mamy możliwości w mieszkaniu, warto przenieść ją do przedpokoju (jeśli łazienka jest tuż obok i uda się doprowadzić wodę do pralki) lub do kuchni. Innym rozwiązaniem jest wstawienie do małej łazienki pralki o mniejszych niż standardowe wymiarach - na rynku są dostępne modele o głębokości nawet 40 cm. Pamiętajmy jednak, że taki model upierze mniej ubrań w jednym cyklu niż klasyczny, o głębokości 60 cm.

Trudna łazienka - problemy w aranżacji
Trudna łazienka - problemy w aranżacji
Shutterstock

Nietypowy kształt pomieszczenia

Często łazienki mają nietypowe kształty, co może sprawić trudność w ustawieniu mebli i sanitariatów. W takich przypadkach istotne jest dokładne zmierzenie przestrzeni i wybór mebli, które będą do niej najlepiej pasowały - prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie mebli na wymiar. Stolarz przygotuje zabudowę idealnie dopasowaną do krzywizn i wnęk, ponadto może stworzyć meble do samego sufitu, które pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń oraz dać więcej miejsca do przechowywania. Pomocna będzie w tym przypadku konsultacja z projektantem wnętrz, który pomoże w doborze funkcjonalności i materiałów wykończeniowych, a także w dopasowaniu mebli do koncepcji całego wnętrza.

W przypadku, gdy kształt łazienki uniemożliwia - lub znacząco utrudnia - montaż brodzika, możemy z niego zrezygnować na rzecz strefy prysznicowej z odpływem liniowym w posadzce. Jeśli rura odpływowa w podłodze została umieszczona wystarczająco głęboko, montujemy odpływ liniowy, jeśli płytko - możemy ponieść poziom podłogi pod prysznicem, jednocześnie pamiętając o stworzeniu 2-proc. spadku posadzki w kierunku odpływu. Kabinę prysznicową można z kolei zastąpić zasłoną prysznicową z modnym, nowoczesnym wzorem, którą umieścimy na drążku.

Nietypowy kształt pomieszczenia
Nietypowy kształt pomieszczenia
Shutterstock

Niepraktyczne rozmieszczenie instalacji

Innym częstym wyzwaniem jest niepraktyczne rozmieszczenie instalacji, nie tylko wodnej, ale i elektrycznej. W takim przypadku należy przeanalizować, czy korzystne będzie dopasowanie rozmieszczenia wyposażenia do tego stanu, czy może warto poczynić wysiłek, aby niektóre przyłącza przenieść. Dotyczy to również grzejnika - może się okazać, że jego przeniesienie poprawi funkcjonalność wnętrza.

Potrzebne będzie doprowadzenie wody i odpływu do umywalek i wanny lub prysznica, ewentualnie jednego i drugiego, jeśli projekt to przewiduje. Oddzielnego przyłącza będzie wymagał bidet lub bateria z wężem i rączką prysznicową, które montujemy przy tradycyjnej misce sedesowej, a które mają zastąpić bidet. 

W kwestii elektryki - zamiast jednej lampy na środku sufitu lepiej postawić na kilka mniejszych punktów, które lepiej doświetlą wnętrze. Ponadto nie zapominajmy o podłączeniu lampy nad lustrem (choć lepszym rozwiązaniem będą dwie małe lampy/kinkiety po obu stronach lustra). Dla efektu dekoracyjnego można też umieścić taśmy LED pod szafkami wiszącymi lub wokół lustra (albo w zagłębieniu sufitu podwieszanego, jeśli takie planujemy).

Warto pamiętać, że jeśli nie możemy ukryć takich niechcianych elementów, zawsze możemy wykorzystać je jako... elementy dekoracyjne w aranżacji. Wystarczy zaprojektować wnętrze w stylu industrialnym, który charakteryzuje się między innymi tym, że instalacje "biegną" po ścianach, zamiast być w nich ukryte.

Trudna łazienka - problemy w aranżacji
Aranżacja łazienki
Opoczno

Brak lub za mało miejsca do przechowywania

Problemy z przechowywaniem są powszechne, zwłaszcza w mniejszych łazienkach. Dla osób borykających się z tym problemem odpowiednie będą modułowe meble łazienkowe, z których możemy stworzyć zabudowę dobrze dopasowaną do posiadanej przestrzeni. Alternatywnie, można także rozważyć zastosowanie półek wiszących na ścianach, które pomogą w utrzymaniu porządku.

Jeśli planujemy wstawić do łazienki pralkę, postarajmy się o zabudowę z szafkami na górze, w którą ją wstawimy (ewentualnie szafki wiszące na ścianie nad pralką). Zamiast zwykłego lustra możemy nad umywalką powiesić szafkę z lustrzanymi frontami - zyskamy podręczne miejsce do przechowywania najczęściej używanych kosmetyków. 

Jeśli planujemy zabudowę wanny, ustalmy z wykonawcą zabudowy umieszczenie w niej schowków na łazienkowe detergenty lub gąbki, ścierki, itp. Schowki mogą być wysuwane lub w postaci pojemnika z uchylnym frontem, może się też otwierać sam front, dając nam dostęp do przestrzeni pod wanną.

Zobacz także:

Brak lub za mało miejsca do przechowywania
Brak lub za mało miejsca do przechowywania
Roca

Zbyt mało światła w łazience

Brak naturalnego światła może sprawić, że łazienka wyda się przytłaczająca. Aby zaradzić temu problemowi, warto zainstalować jasne oświetlenie, a jeśli to możliwe, umieścić lustro naprzeciwko źródła światła, aby optycznie powiększyć przestrzeń (lustrzana powierzchnia będzie odbijała również światło). Również dekoracyjne oświetlenie odgrywa niemałą rolę w tym względzie - doświetla zakamarki, czyniąc przestrzeń ciekawszą i bardziej przyjemną dla oka. 

Wnętrza łazienkowe wymagają szczególnej uwagi podczas planowania, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami przestrzennymi. Rzetelna analiza potrzeb oraz zastosowanie odpowiednich rozwiązań projektowych mogą pomóc w stworzeniu funkcjonalnej, estetycznej i komfortowej łazienki, niezależnie od jej rozmiarów czy kształtu. Przy trudnościach w aranżacji warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże znaleźć optymalne rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb i warunków danego pomieszczenia.

Zobacz także:

Trudna łazienka - problemy w aranżacji
Aranżacja łazienki
Tubądzin

Urządzasz łazienkę? Zobacz także:

Trudna łazienka - problemy w aranżacji
Aranżacja łazienki
Ferro
    Więcej o:

Skomentuj:

Trudna łazienka - problemy w aranżacji