Mieszkanie w stylu skandynawskim
Na pytanie użytkownika odpowiadają arch. Maria Biegańska oraz arch. Ewelina Pik z biura projektowego Modullar.

Pytanie:
Witam
Jestem w trakcie planowania wykończenia mieszkania, które odbieram pod koniec roku. Mieszkanie ma 52m, 2 małe sypialnie i salon z aneksem kuchennym. Mam już pewną wizję jak to mieszkanie powinno wyglądać, ale cały czas mam wątpliwości dotyczące niektórych kwestii. Mam nadzieję, że pomogą mi Państwo w podjęciu właściwych decyzji. Mieszkanie ma być urządzone w stylu skandynawskim, białe ściany, na podłodze deski z ciepłego drewna (może jesion?), kuchnia z białymi gładkimi frontami, a blat drewniany. Zastanawiam się czy nie umieścić na jednej ze ścian cegieł/imitacji cegieł pomalowanych na biało, ewentualnie jedną ścianę pomalować na inny kolor. Nie wiem kompletnie jakie płytki dobrać w korytarzu i przy aneksie kuchennym, aby dobrze się komponowały z drewnianą podłogą salonu i białymi szafkami.
Salon jest stosunkowo mały i światło naturalne wpada jedynie przez drzwi balkonowe. Jakie oświetlenie dobrać aby pomieszczenie nie było ciemne i wydawało się większe niż jest w rzeczywistości? Krótko mówiąc proszę o poradę jak dobrać kolorystykę, materiały i oświetlenie, aby powstał wystrój skandynawski, a mieszkanie wydawało się jaśniejsze i większe niż jest w rzeczywistości. Z góry dziękuje za pomoc.
Z poważaniemŁukasz Sorbian
Odpowiedź:
Na pewno styl skandynawski dobrze współgra z małymi mieszkaniami. Jest jednocześnie jasny, co optycznie powiększa przestrzeń, minimalistyczny, dzięki czemu powierzchnia nie wydaje się "zagracona", oraz ciepły i przytulny, a więc nie czujemy się w takim pokoju jak w biurze.
Proponujmy połączenie bieli z jesionem, najlepiej poszarzanym lub bielonym jednokrotnie. Jesion to drewno, które ma tendencję do żółknięcia, więc dobrze jest zastosować jasną bejcę na podłodze i wybarwić fornir na meblach na jaśniejszy odcień.
Niektóre odmiany tego drewna są bardziej wytrzymałe od dębu, więc podłoga wykonana z jesionowych desek powinna przetrwać długie lata.
Jeśli chodzi o dobór płytek do strefy kuchennej- tutaj proponujemy zdecydowanie biel. Bardzo ładnie będzie współgrała z zabudową kuchni. Same fronty- bezuchwytowe, w połysku, są lekkie, a dzięki lakierowanej powierzchni odbijają lekko pokój, co również nadaje salonowi więcej przestrzeni.
Z zabiegów, które mogą "oszukać" ludzkie oko, dobrze jest zastosować fototapetę (tutaj czarno białą), która stworzy na ścianie iluzję np. lasu, co optycznie powiększy strefę dzienną.
Dużo dodatkowego oświetlenia, czy punktowego, czy liniowego, rozjaśni pomieszczenie, a podświetlanym meblom nada lekkości.
Ściany wyłożone płytką klinkierową w "cegiełkę" nadają się do kuchni, ponieważ ich powierzchnia jest zmywalna. Dodatkowo zabieg powtórzyliśmy na ścianie za tv, aby wnętrze zyskało na spójności.
Na tak małej przestrzeni powinniśmy skupić się na jasnych kolorach, zastosować fronty w połysku, natomiast elementy żywe kolorystycznie proponujemy w dodatkach- dywanie, obrazie itd. Na niewielkiej powierzchni łatwo o bałagan, więc im mniej ozdób tym lepiej.
Maria Biegańska, Ewelina Pik / Modullar
- Więcej o:
- mieszkanie
Mieszkanie w kamienicy na skraju parku
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania i domu?
Apartament Botanica – wynajem krótkoterminowy w dobrym stylu
Rzut mieszkania - jak zrobić? Jak czytać?
Architekci radzą. Wygodnie i praktycznie
Architekci radzą. Mieszkanie dla rodziny
Mieszkanie w dawnym warsztacie stolarskim w Lizbonie - metamorfoza
Mieszkanie z antresolą. Aranżacja warszawskiego wnętrza w stylu etno