Styl industrialny: charakterystyka i inspiracje. Industrialne wnętrza
Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego surowy charakter kiedyś był kojarzony z ubóstwem, a obecnie stanowi jeden z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. To estetyka przywodząca na myśl nieskrępowaną wolność. Jakie są charakterystyczne cechy stylu industrialnego? O czym pamiętać, aby zaaranżować industrialne mieszkanie?
Styl industrialny - czym się charakteryzuje?
Styl industrialny we wnętrzach przede wszystkim jest określany przez przestrzeń, ponadto kojarzy się z wysokimi sufitami oraz dużymi oknami, w których przeszklenia są podzielone szprosami. Nie zasłaniamy ich, ewentualnie - w razie potrzeby - instalujemy żaluzje, industrialne rolety lub zasłony, które zaciągamy jedynie wieczorem i nocą, aby zapewnić domownikom intymność. W salonie, jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala, może się znaleźć antresola, a na niej sypialnia z garderobą lub gabinet do pracy.
We wnętrzach industrialnych powinny się pojawić widoczne kable, drewniane półki, proste meble (w doborze mebli pamiętajmy, aby niektóre modele były wykonane z metalu), wykończenie ścian z czerwonej cegły. Doskonałym wyborem będą też nieotynkowane ściany, bez względu na materiał, z jakiego zostały zbudowane ściany. Powinien pojawić się beton architektoniczny, metalowe barierki na antresoli, czerń i odcienie szarości, metalowe elementy dekoracyjne oraz inne artykuły, które sprawią, że we wnętrzach industrialnych zapanuje klimat jak w dawnych fabrykach.
Styl industrialny - meble i przestrzeń
Styl industrialny "nie lubi" podziałów na małe pomieszczenia, dlatego w urządzaniu mieszkania czy domu najlepiej dążyć do stworzenia jak największej wspólnej przestrzeni. Nie tylko daje to poczucie swobody, ale także wpływa na optyczne powiększenie wnętrza. Poszczególne strefy funkcjonalne można oddzielić w sposób umowny, wykorzystując do tego celu inne wykończenie podłogi, różne kolory na ścianach, metalowe regały, ażurowe ścianki z drewnianymi panelami lub zasłonę umieszczoną na szynie sufitowej.
Meble industrialne mogą być z materiałów takich, jak: metal (również z dodatkiem szkła), beton, lite drewno (najlepiej stare lub celowo postarzane). Warto sięgać po proste, geometryczne formy. „Must have” w stylu industrialnym jest okazała sofa pokryta szarą tapicerką lub ciemnobrązową skórą (najlepiej ekologiczną). Loftowy klimat podkreśli też stolik kawowy na metalowych kółkach. W jadalni dobrze prezentuje się duży stół z drewnianym blatem na metalowej podstawie.
Intrygującego charakteru nadamy wnętrzu, kiedy pokryjemy betonem architektonicznym... sufit. Styl loftowy oznacza, że nie może zabraknąć postarzanego drewna - w postaci mebli (stolik kawowy, stół, szafa, witryna) oraz dodatków (tabliczki, litery na ścianie, podstawy lamp stołowych, wieszaki, ramy obrazów i luster). Doskonały efekt osiągniemy czerpiąc inspiracje na przykład z dawnej wytwórni kapeluszy, loftów ze Stanów Zjednoczonych czy podglądając mieszkania w stylu industrialnym wystawione na sprzedaż na rynku nieruchomości.
Industrialne dodatki we wnętrzach
Mieszkanie w stylu industrialnym nie może być puste, ale w dobieraniu dodatków należy zachować umiar. Lepiej wybrać mniejszą liczbę elementów, za to takich, które będą robiły wrażenie, niż zagracić otwarte przestrzenie. Szczególnie w małym mieszkaniu warto zachować spójność i subtelny minimalizm. Industrialny wystrój wnętrz "lubi" następujące dodatki:
- zegary ścienne o dużych rozmiarach - wykonane z metalu i drewna,
- nowoczesne rzeźby o surowych formach i w ciemnej kolorystyce,
- lustra ścienne zawieszone na skórzanych paskach - lub w drewnianych, postarzanych ramach (z widocznymi pozostałościami po licznych warstwach farby).
- wzorzysty dywan (może być nawet dziurawy) lub imitacja bydlęcej skóry pod stolikiem kawowym w salonie,
- stary gramofon, maszyna do pisania,
- metalowe tabliczki na ścianach przywodzące na myśl oznaczenia wykorzystywane w fabrykach sprawdzą się znakomicie.
Dodatki do wystroju kupimy na pchlim targu lub w sklepach specjalizujących się w sprzedaży mebli industrialnych. Można też postawić na nieoczywiste połączenie surowych elementów z cukierkowym wyposażeniem charakterystycznym dla stylów vintage i retro.
Styl industrialny - charakterystyczne oświetlenie
Lampy wiszące we wnętrzu, charakteryzujące styl industrialny, mają metalowe oprawy (nierzadko łączone ze szkłem), często malowane na czarno. Kable prowadzące do oświetlenia, podobnie jak wchodzące w skład innych instalacji, powinny być widoczne, poprowadzone na ścianach, a nie ukryte w nich. Sprawdzą się też reflektorki na szynach, a także lampy ścienne na wysięgnikach, z możliwością regulacji.
W loftowym klimacie możemy wykorzystać oświetlenie punktowe, aby zaakcentować poszczególne elementy w aranżacji wnętrz - na przykład ekspozycję pamiątek rodzinnych, podróżniczych lub dotyczących ulubionych filmów czy gier. We wnętrzu mogą się pojawić lampiony i świece - industrialny klimat nie wyklucza wszak przytulnego charakteru. Dla stworzenia wieczornego nastroju warto wykorzystać stojące lampy na metalowym trójnogu.
Jeśli w industrialnym mieszkaniu mamy ceglane ściany - lub w aranżacji wnętrz użyto betonu architektonicznego, warto wykorzystać oświetlenie kierunkowe, aby podkreślić surowe piękno powierzchni. We wnętrzu w stylu industrialnym wcale nie musi być "zimno i ponuro" - styl loftowy stanie się ciepły i przyjemniejszy dla oka, jeśli odpowiednio dopasujemy oświetlenie.
Dla kogo jest styl industrialny we wnętrzach?
Warto przypomnieć, że wnętrza urządzone w stylu industrialnym nie muszą charakteryzować się dużą przestrzenią i znajdować w odrestaurowanym budynku pofabrycznym. Tego typu wnętrza nie znajdziemy w typowym bloku mieszkalnym, nie oznacza to jednak, że industrialny styl nie sprawdzi się w mniejszej przestrzeni. Wręcz przeciwnie - przeciętnej wielkości powierzchnie mieszkalne również mogą być urządzone na wzór loftów.
Dla kogo jest styl industrialny? Nie należy ograniczać grupy odbiorców do osób młodych - należy raczej powiedzieć, że to estetyka dla wszystkich, którzy potrafią w surowym charakterze loftu dostrzec piękno i czuć się komfortowo w otoczeniu betonu, cegieł, metalu i drewna nadgryzionego zębem czasu.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle