Styl vintage - jak zaaranżować wnętrze w tym stylu?
Styl vintage to nic innego, jak sentymentalne spojrzenie wstecz, wstawienie do współczesnych mieszkań mebli i przedmiotów z przeszłości, które nadadzą im wytrawnego charakteru. To doskonały pomysł na wnętrze z duszą.
Styl vintage we wnętrzach
Vintage jest jak wino w doskonałym gatunku. I tak jak dobry trunek meble sprzed lat nie boją się upływu czasu. Dojrzałość to ich główny atut. Styl jest liberalny – nie trzyma się ścisłych reguł, dopuszcza najróżniejsze kompozycje, ze szczególnym upodobaniem do lat 50. i 60. XX wieku.
Jeśli chodzi o urządzanie wnętrza, styl vintage polega na tym, by nadać pomieszczeniu klimatu, ale go nie przerysować; nadmiar starych mebli i dekoracji może sprawić, że będzie wyglądało jak muzeum lub plan filmowy. Umiar jest więc wskazany i łatwy do wprowadzenia w życie, bo styl vintage lubi inne style i jest w zasadzie sztuką twórczego łączenia elementów w różnym wieku. Stylowa komoda, fotel, stolik kawowy pięknie zabłysną w otoczeniu prostych mebli współczesnych. Doskonale zaprezentują się też w loftach i wnętrzach minimalistycznych.
Charakterystyczne cechy stylu vintage
1. Wyraziste barwy. Styl ten nie boi się nasyconych odcieni i kolorystycznych kontrastów. Odważnie sięga po intensywne turkusy, żółcie, pomarańcze, czerwienie oraz oczywiście czerń i biel, które pięknie uzupełniają spłowiałe kolory starych mebli.
2. Efektowne tkaniny. W tapicerkach, poduszkach i zasłonach dominują flausz, plusz, aksamit i bawełna – materiały te dodają wnętrzom starego szyku, a także ciepła.
3. Wyposażenie i tekstylia z geometrycznymi wzorami. Paski, grochy, pepitka oraz motywy graficzne są tu jak najbardziej na miejscu. Razem z wyrazistymi barwami ożywiają i urozmaicają wystrój.
4. Przyciągające wzrok dodatki. Duże zegary, lampy (np. przypominające reflektory), ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku o ciekawych formach i kształtach.
Styl vintage kocha
- Stare meble na cienkich wysokich nóżkach rodem z lat 60., czyli masywne bryły na zwężających się ku dołowi „podpórkach” (na przykład stara komoda). Mogą być znalezione na pchlich targach.
- Plakaty i afisze z epoki, np. pierwsze reklamy, ogłoszenia o spektaklach.
- Portrety, płyty winylowe, zdjęcia czarno-białe i w sepii oraz różne pamiątki znalezione na babcinym strychu (również stare porcelanowe figurki).
- Narzuty w retro wzory, patery w kształcie muszli, jasne kolory, ekspozycję starych przedmiotów.
- Perełki polskiego designu - ożywiają przestrzeń współczesnego wnętrza.
Meble w stylu vintage - jak urządzić salon i nie tylko?
Meble vintage to stare sofy, krzesła lub stoły wykonane z drewna. Są nie tylko tanim, ale również ekologicznym rozwiązaniem. Idealnie sprawdzają się proste fotele o drewnianej konstrukcji wzbogacone o kolorową tapicerkę. Dzięki niej każdemu meblowi można zafundować „drugą młodość” (szczególnie, jeśli został zakupiony na targu staroci). Krzesła z tapicerowanymi siedziskami także można odmłodzić poprzez zastosowanie kolorowych obić.
Mogą to być wzorzyste tkaniny w geometryczne wzory (wzory można też powtórzyć w dodatkach). Warto decydować się na meble oryginalne: kredensy, stoły na wysoki połysk, tapicerowane fotele na toczonych nóżkach, stoliki kawowe z podkutymi blachą nóżkami, ażurowe półko – regały albo pojemne bufety na skośnych nóżkach. Idealnie do wnętrz vintage pasować będą mniejsze meble takie jak: stoliki – kwietniki, etażerki lub konsolki. Są to meble urokliwe i zarazem bardzo praktyczne.
Must-have stylu vintage
Wnętrza vintage to nie tylko meble, ale również tkaniny: matowe faktury lnu, flauszów, czy też lekko połyskujące aksamity. Jeśli ktoś chce się zdecydować na nieco lżejsze materiały, powinien wybrać bawełnę albo poliester. Z tkanin można robić zasłony, tapicerkę mebli, obrusy lub poszewki na poduszki. Mocne zestawienia barwne na poszczególnych z tkanin okażą się „strzałem w dziesiątkę”. Tkaniny należy zestawiać w jednej tonacji kolorystycznej pomarańczy, zieleni, żółcieni oraz brązów.
Wnętrza w stylu vintage pozwalają na użycie printów, geometrycznych wzorów lub uproszczonych motywów zwierzęcych. Bardzo modne jest ostatnio łączenie stylu vintage ze stylem industrialnym. Surowe elementy, takie jak cegła na ścianie, zestawia się z takimi, które dodają przytulności. Mogą to być wełniane dywany z klasycznym wzorem lub barwne tekstylia (na przykład zasłony). Celowo postarzane elementy w surowym otoczeniu to świetna propozycja aranżacji wnętrza, która wprowadzi wyjątkowy charakter.
Jaki jest przepis na pomieszczenia vintage?
Klucz do udanego zastosowania stylu vintage leży w zachowaniu dystansu do trendu. Czy to w ubiorze, czy w wystroju wnętrz dobrze jest unikać dosłownego cytowania epoki. Odświeżająco działają nań wprowadzanie akcentów modernistycznych i dodatków jakby przekoloryzowanych (np. patchworkowe tapety i obicia), udowadniających poczucie humoru właściciela. Styl vintage w pomieszczeniach współczesnego estety nie może być duszące i pachnieć naftaliną. Jest lekkie, pełne powietrza i świeżości. Zestawienia złota, mięsistych tkanin i sztukaterii z pudrowymi barwami, zabawnymi akcentami i elementami modern design daje ciekawy efekt patchworku - stylu skleconego z różnych elementów tworzących przemyślaną całość.
Styl vintage i filc
Ciekawym mariażem dawnych czasów z nowoczesnością jest stosowanie filcu we wnętrzu. Ten do niedawna niesławny materiał powrócił teraz nie tylko w torbach, kapeluszach i broszkach, ale także jako element dekoracyjny salonów, sypialni a nawet biur! Pojawia się na abażurach, podłogach, obiciach mebli i kanap - zarówno czerpiąc inspiracje z danego okresu, jak i dekorując nowe meble.
Wyposażenie z dawnych lat - sposób na aranżację
Interesującym trendem wyrastającym na bazie vintage jest reuse. I to jakim świadomym ekologicznie! Reuse to już nie tylko wycieczka na pchli targ i własnoręczna renowacja. To tchnięcie całkiem nowego życia w stary sprzęt, ciuch albo... lokal. Z krzesła robi się stolik, ze spodni - sukienkę, a z fabryki... zagłębie kulturowe. Na podobnej zasadzie z plastikowych, papierowych i tekstylnych odpadów robi się nie tylko dekoracje i dodatki, jak torby, zeszyty, zegary, buty i stroje, ale także meble fantastycznie funkcjonujące w nowoczesnych wnętrzach.
Dlaczego przepadamy za stylem vintage? Lubimy go też za to, że nie jest tylko dla pracusiów i szperaczy. Jeśli nie macie zacięcia archeologa przekopującego zasoby lokalnego pchlego targu i Pana Złotej Rączki osobiści naprawiającego i przerabiającego wszelkie sprzęty, spokojnie możecie wyprawić się do któregoś z nowocześniejszych sklepów wnętrzarskich. Postarzane komody, stylizowane fotele i stoliki rodem z PRL znajdziecie bez trudu. Może mniej spersonalizowane ale na pewno nie mniej stylowe!
Różne oblicza aranżacji wnętrz: Mieszkanie w stylu vintage
- Więcej o:
Jak wybrać idealną podłogę do każdego z pomieszczeń?
Jak dobrać grzejnik do stylu wnętrza?
Ciepłe okna zimą
Kącik na długie wieczory
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu