Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Amarylis (hipeastrum) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Tekst: Jolanta Zdanowska, Katarzyna Jodłowska

Dodaje koloru jesiennym i zimowym dniom. Jeśli się teraz postaramy, roślina zakwitnie pięknie na święta, konkurując z gwiazdą betlejemską.

Kwiat amarylis

Prawidłowa nazwa tej rośliny brzmi hipeastrum lub zwartnica, ale potocznie jest nazywana amarylisem (i tak ją tu określamy). Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. Już teraz w supermarketach i sklepach ogrodniczych możemy kupić cebule (o średnicy nawet 15 cm!). Warto się skusić, bo kwiat ten jest jedną z łatwiejszych w pielęgnacji roślin cebulowych.
 

Co zrobić żeby amarylis zakwitł?

Co zrobić, żeby amarylis na pewno zakwitł na Boże Narodzenie i zdobił nasz dom przez czas karnawału? Musimy zasadzić cebulę w pierwsze dni listopada. Na początku grudnia zacznie ona kiełkować, a w połowie miesiąca pokażą się pierwsze pąki, które rozwiną się w pełni pod koniec grudnia.

Ile razy w roku kwitnie amarylis?

Amarylis to roślina, która zazwyczaj kwitnie raz do roku, zwykle w okresie zimowym lub wczesną wiosną. Kwiaty amarylis pojawiają się na wysokich, mocnych łodygach i są charakterystycznym elementem tej rośliny doniczkowej. Poza sezonem kwitnienia, amarylis przechodzi okres spoczynku, który jest istotny dla jego regeneracji i przygotowania do kolejnego cyklu kwitnienia.

Amarylis - uprawa 

Doniczka dla amarylisa nie może być zbyt duża, bo roślina ta dużo lepiej rośnie w mniejszych pojemnikach. Na dnie warto ułożyć warstwę drenażu z kamyków, by cebula nie gniła. Ziemia powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna.
 

Amarylis w doniczce - jak sadzić?

Cebulę zagłębiamy w ziemi mniej więcej do 1/3 jej wysokości. Potem podłoże delikatnie ugniatamy palcami i lekko podlewamy. Doniczkę najlepiej ustawić w jasnym i ciepłym pomieszczeniu (o temperaturze 20-24 st. C).

Amarylis - podlewanie

Początkowo podlewamy z umiarem, ponieważ nadmiar wody może spowodować gnicie cebuli.

Wkrótce po posadzeniu ze środka cebuli zaczyna się wyłaniać białawy pąk, który stopniowo zielenieje. Pojawiają się też młode liście. W tym okresie roślina potrzebuje więcej wilgoci, trzeba ją więc podlewać obficiej (im dorodniejsza, tym więcej wody zużywa). Wtedy też mniej więcej raz na dwa tygodnie warto zasilać amarylis odżywką do roślin kwitnących.

Kiedy przestać podlewać amarylis?

Przestań podlewać amarylis, gdy liście i kwiaty zaczną zasychać i żółknąć, co zazwyczaj występuje pod koniec okresu wegetacyjnego, czyli latem. Po zauważeniu tych sygnałów, ogranicz ilość podlewanej wody stopniowo, aż do całkowitego zakończenia podlewania. W okresie spoczynku, który trwa kilka miesięcy, amarylis przechodzi fazę bezwzrostową, co jest kluczowe dla jego kolejnego kwitnienia.

Amarylis - rozmnażanie

Czas spoczynku rośliny możemy wykorzystać do rozmnażania. Nie nadają się do tego młode rośliny a dopiero 3 czy 4 letnie, które wytworzą małe cebuli przybyszkowe, które pobieramy i sadzimy pojedyńczo w doniczkach. Takie "sadzonki" trzymamy w widnym i ciepłym miejscu regularnie je podlewając i nawożąc. W spoczynek możemy je wprowadzić w 3 roku uprawy.

Amarylis kiedy obciąć liście?

Latem lepiej nie wystawiać go do ogrodu, bo tam czyhają na niego szkodniki o nazwie pobzygi cebularze. Kiedy kwiaty przekwitną, ścinamy je, wtedy roślina nie traci energii na wytwarzanie nasion. Łodygę pozostawiamy, aby zżółkła i zaschła, po czym ostrożnie ją usuwamy. Liści nie ścinamy (wzmacniają i odżywiają cebulę). Kiedy amarylis przekwitnie, ponownie podlewamy go oszczędniej i zasilamy raz w miesiącu.

Jak pielęgnować amarylis po przekwitnięciu?

Gdy większość roślin jeszcze w najlepsze kwitnie, amarylis powinien zasnąć. Aby znowu cieszyć się kwiatami jesienią i zimą, w sierpniu przestajemy go podlewać i nawozić. Doniczkę warto wtedy ustawić w chłodniejszym i ciemnym miejscu, na przykład w piwnicy. Cebula powinna pozostać w uśpieniu przez co najmniej 6 tygodni. Potem wyjmujemy ją z ziemi i usuwamy martwe korzenie oraz resztki liści. Sadzimy do świeżej ziemi i zaczynamy ostrożnie podlewać oraz nawozić (co miesiąc).

 
Amarylis
Amarylis
Fot. Pixabay/Nennieinszweidrei

Dlaczego amarylis nie kwitnie?

Dla amarylisa najważniejszy jest stan spoczynku - od lipca do grudnia  - jeśli o to nie zadbamy amarylis nie zakwitnie.  Po ograniczeniu podlewania liście powinny uschnąć w ciągu miesiąca, a wtedy roślinę umieszczamy na czas spoczynku w temperaturze 10-12 st. C.

Amarylis - pielęgnacja

Światło: Im go więcej w okresie wegetacji, tym rośliny tworzą dorodniejsze kwiatostany. Cebulę w czasie spoczynku można trzymać w ciemności.

Miejsce: W okresie wzrostu pędu roślina powinna stać na parapecie. Tylko gdy ma rozwinięte kwiaty, możemy ją na kilka dni przestawić w głąb mieszkania.

Temperatura: Hipeastrum jest ciepłolubne, w okresie wegetacji zapewniamy mu temperaturą 18-25 st. C. Gdy pęd rośnie, ziemia powinna być ciepła, dlatego kaloryfer pod parapetem powinien być włączony (roślinie nie przeszkadza suche powietrze). Samą cebulę przechowujemy w temperaturze około 10 st. C.

Woda :Gdy pęd zaczyna rosnąć, roślinę podlewamy w taki sposób, by ziemia była stale lekko wilgotna. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w okresie kwitnienia i rozwoju liści. Od sierpnia (wtedy zaczynają stopniowo żółknąć liście) dostarczamy jej coraz mniej, aż do całkowitego zasuszenia podłoża.

Nawożenie: Gdy pojawi się pąk kwiatowy, zaczynamy nawożenie jedną z odżywek przeznaczonych dla roślin kwitnących. Zabiegi te kończymy w lipcu.

Podłoże: Podczas corocznego przesadzania cebuli do świeżej ziemi, stosujemy podłoże uniwersalne - przepuszczalne i możliwie żyzne.

Jak pielęgnować w domu hipeastrum?

    Więcej o:

Skomentuj:

Amarylis (hipeastrum) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie