Kalendarz ogrodnika - marzec. Kapryśne przedwiośnie

Tekst Małgorzata Szymczykiewicz, rysunki Jerzy Kozień

Marzec w ogrodzie - ?w marcu jak w garncu? - mówi stare przysłowie i rzeczywiście w tym miesiącu pogoda potrafi się zmieniać co pół godziny. Ogrodnicy zniecierpliwieni długą zimą ruszają do boju, jeśli tylko pozwala na to aura

strach na wróble
Strach na wróble czyli jak odstraszyć nieproszonych gości w ogrodzie
Rys. Jerzy Kozień


Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Jeżeli w ciągu dnia utrzymuje się temperatura powyżej zera, trzeba zdjąć lub przynajmniej rozchylić okrycie zabezpieczające rośliny, aby nie zaparzyły się pod szczelną osłoną. Niewielkie nocne przymrozki nie powinny już zagrażać pąkom. Okrycie może się jednak przydać, gdy zapowiadane są silne mrozy.

Pod koniec miesiąca można mocno przyciąć wrzosy i wrzośce kwitnące latem, budleje oraz te gatunki powojników, które kwitną na młodych pędach. Pięciornikom, tawule japońskiej, hortensji bukietowej (ogrodowej nie tniemy, bo w tym roku nie będzie kwitła) i różom (z wyjątkiem pnących) skracamy zeszłoroczne przyrosty, a pozostałym gatunkom usuwamy tylko gałęzie stare, chore, przemarznięte i nadmiernie zagęszczające krzew. Narzędzia muszą być ostre, żeby rany powstałe przy cięciu miały gładką powierzchnię - wtedy szybciej się zabliźnią.

Iglaki

Wszystkim gatunkom iglastym zagraża o tej porze tzw. susza fizjologiczna. Zjawisko zachodzi wtedy, gdy słońce silnie grzeje, powodując wyparowywanie wilgoci z igieł, a zamarznięta ziemia nie pozwala korzeniom uzupełnić jej niedoborów. Warto w takiej sytuacji cieniować krzewy, aby ograniczyć parowanie, lub - gdy nie ma mrozu - podlewać rośliny, żeby przyspieszyć rozmarzanie podłoża. Warto wiedzieć, że ziemia szczególnie wolno rozmarza w miejscach, gdzie leży gruba warstwa kory lub innej ściółki - właśnie tam rośliny są najdłużej zagrożone wyschnięciem.

Drzewa i krzewy owocowe

Prześwietlamy jabłonie, grusze i śliwy. Duże drzewa przycinamy radykalnie, pozostawiając jedynie 7-8 konarów. Z koron jabłoni i grusz usuwamy przewodniki (każde drzewo wytwarza taki jeden najsilniejszy pęd), co sprzyja dobremu krzewieniu się całej korony. W drugiej połowie miesiąca tniemy drzewka posadzone jesienią. To bardzo ważna czynność wpływająca na przyszły kształt korony, więc warto sięgnąć do fachowej literatury. Powstałe rany trzeba dokładnie zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub specjalnym balsamem.

Pod koniec miesiąca, gdy ziemia rozmarznie, możemy sadzić nowe drzewka i krzewy; trzeba się z tym spieszyć, aby przyjęły się, zanim nadejdą bardzo ciepłe wiosenne dni.

Byliny

Usuwając zeszłoroczne zeschnięte liście, wyrywamy je delikatnie, aby nie uszkodzić wybijających w ich pobliżu młodych pędów. Gdy tylko ich wierzchołki wyrosną nad powierzchnię gruntu, płytko spulchniamy ziemię wokół roślin.: Zasilamy nawozem (najlepiej saletrą amonową) rośliny cebulowe, stosując 3-5 dag/m kw. Staramy się zrobić to tak, by granulki nawozu nie pozostały na liściach. Bezpieczniejsze jest podlewanie roślin roztworem płynnej pożywki przeznaczonej do kwiatów, np. zielonych doniczkowych (rozcieńczamy ją o połowę w stosunku do zaleceń producenta).

Jeśli chcemy rozmnożyć rośliny kwitnące latem i jesienią, np. liliowce, ostróżki, dzielżany czy rudbekie, właśnie teraz możemy podzielić ich kępy i posadzić w nowym miejscu. Po zabiegu rośliny dobrze podlewamy i przez kilka dni pilnujemy, żeby nie miały za sucho.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

Wysiewamy nasiona żeniszka, szałwii i aksamitek do pojemników ustawionych w jasnym, niezbyt ciepłym (15-18°) pomieszczeniu. Najlepszym podłożem jest mieszanka przesianego przez sito torfu i piasku w proporcji 1:1. Można też zastosować gotową mieszankę do wysiewów.

Pikujemy siewki roślin wysianych w styczniu i lutym. Sadzimy je pojedynczo w skrzynkach w rozstawie 3x3 cm lub do tzw. wielodoniczek albo do małych pojemników o średnicy 5 cm.

Rabaty przeznaczone pod gatunki jednoroczne, których nie przekopywaliśmy jesienią, możemy spulchnić teraz, najlepiej po rozsypaniu na ziemi nawozu w ilości 10 dag/m kw. Po tej czynności ziemię jak najszybciej grabimy, aby nie traciła zapasów wilgoci.

Trawnik

Gdy ziemia przeschnie, grabimy murawę, aby usunąć tzw. filc (resztki zeschłej, zbitej trawy), który utrudnia oddychanie korzeniom i opóźnia wzrost roślin. Następnie wałujemy trawnik, by zlikwidować nierówności powstałe zimą. Wapnujemy trawniki, na których pojawił się mech, co świadczy o zakwaszeniu podłoża.

Oczko wodne

Gdy rozmarznie tafla lodu, montujemy w oczku urządzenia filtrujące i fontanny. Dotlenią one wodę i ułatwią rybom powrót do aktywności. Ryb nie należy jeszcze karmić.Kwiaty tarasowe i balkonowe:

Przygotowane wcześniej sadzonki pelargonii, fuksji i innych kwiatów letnich powinny już rosnąć w pojedynczych doniczkach. Regularnie je podlewamy i zasilamy nawozem wieloskładnikowym. Ostatni raz uszczykujemy ich wierzchołki na początku miesiąca. Późniejsze wykonanie tego zabiegu mogłoby opóźnić tworzenie pąków kwiatowych, a przez to kwitnienie.

W czasie zabiegów starannie oglądamy młode rośliny, aby nie przegapić pojawienia się szkodników. Najczęściej trafiają się mszyce. Zwalczamy je jak najszybciej preparatem Decis lub Polysect. Warzywa: W marcu można wysiewać sałatę, rzodkiewkę, zielony groszek, marchew i pietruszkę oraz sadzić cebulę dymkę. Na glebach lekkich siejemy nasiona, gdy tylko ziemia rozmarznie, na cięższych - kiedy nieco się nagrzeje.

Skomentuj:

Kalendarz ogrodnika - marzec. Kapryśne przedwiośnie