Przed budową

  • Projekt budowlany

    Projekt budowlany bez tajemnic

    Kiedy zaczynamy planować cały proces budowlany, zaczynamy też szukać wiedzy i informacji. Następnie do ręki bierzemy projekt budowlany… i większość z nas jest wówczas bezsilna. Widzimy kilka egzemplarzy druku, wielkie płachty rysunku technicznego pełnego różnej grubości linii, zygzaków i liczb. I co dalej…

  • Klimat wewnętrzny to bardzo ważny element wpływający na zdrowie i jakość życia ludzi, który powinien być brany pod uwagę przy projektowaniu budynków na równi z energooszczędnością i ochroną środowiska

    Syndrom chorego budynku - jak rozpoznać i jak mu zapobiegać?

    Współczesny człowiek spędza w budynkach około 90 % czasu - pracując, ucząc się i odpoczywając. Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia 30 % budynków nie zapewnia zdrowych warunków klimatycznych, a ich brak wpływa na zdrowie ludzi i może być przyczyną dolegliwości określanych mianem syndromu chorego budynku.

  • Gotowy czy na zamówienie? Takie z pytanie z pewnością zadają sobie inwestorzy, którzy planują budowę domu.

    Gotowy czy indywidualny. Wybieramy projekt domu

    Jednym z pierwszych i najważniejszych etapów budowy wymarzonego domu jest wybór projektu. Mamy tu dwie możliwości – możemy skorzystać z bogatej oferty gotowych projektów dostępnych na rynku lub zdecydować się na zamówienie opracowania indywidualnego u architekta.

  • Dom budujemy w zasadzie tylko raz w życiu. Zadbajmy o to, aby  jak najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom

    Jaki metraż domu wybrać?

    Jedną z głównych kwestii związanych z wyborem projektu jest wielkość przyszłego domu. Niezależnie od metrażu musi on być funkcjonalny i dopasowany do stylu życia rodziny. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji.

  • Dobrze przygotowany projekt pozwala trafnie oszacować wydatki na budowę domu

    Kosztorys budowy domu - jak go przygotować i po co?

    Budowa domu jest kosztownym przedsięwzięciem, a jego realizacja trwa dość długo. Czas ten najczęściej nie wynika z technologii budowania, lecz zazwyczaj z dostępności środków finansowych. To przede wszystkim od zasobności naszego portfela lub od możliwości finansowania z innych źródeł zależy to, jak szybko zbudujemy dom. Do tego potrzebny jest dobrze przygotowany kosztorys budowy domu.

  • zdrowy dom budowa domu dom jednorodzinny ekologia dom ekologiczny

    Zdrowy dom. Jak go zaprojektować?

    Zanieczyszczone powietrze, nadmierna wilgoć, hałas, niska temperatura i niewystarczająca ilość światła odbijają się na naszym zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kolejny budowany dom był przyjazny zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.

  • Domy z keramzytu

    Domy z keramzytu. Alternatywa dla betonu

    Domy z keramzytu to dość nowoczesne rozwiązanie w budownictwie, które cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami. Domy z keramzytu buduje się szybko i trwale. Jakie jeszcze zalety mają? Czym są? I jaki jest koszt budowy takiego domu?

  • Dom energooszczędny

    Dom energooszczędny krok po kroku. Jak wygląda budowa domu energooszczędnego?

    Dom energooszczędny ma do spełnienia wiele zadań. Dotyczą one głównie izolacyjności przegród zewnętrznych oraz instalacji i urządzeń. Duży wpływ na ograniczanie zużycia energii ma także wybór działki oraz projektu zgodnego z "oszczędnymi" zasadami. Jak zatem wygląda budowa domu energooszczędnego? Jakie są parametry takiego domu?

  • Dom na wąskiej działce.

    Projekt domu na wąską działkę

    Przeglądając katalogi projektów w poszukiwaniu domu na wąską działkę, trafiłam na projekt "dnc3" Agnieszki Janiszewskiej-Siwiak z pracowni Domnaczasie.pl. Budynek o powierzchni 180 m2 spełnia wszystkie warunki, aby wznieść go na wąskiej parceli! Wystarczy kawałek ziemi o szerokości zaledwie 15 m i powierzchni około 400 m2. Jednak i tak trzeba będzie wybierać - czy ważniejszy jest sześciometrowy podjazd i parkowanie na posesji, czy dodatkowe 2-3 metry na ogród za domem.

  • Im wcześniej narodzi się wizja wymarzonego domu, tym lepiej

    Projekt czy działka: co najpierw?

    W internecie i pismach budowlanych odnajdziemy wiele przykładów na to, że dobry dom da się wybudować nawet w bardzo trudnej lokalizacji. Dlatego odpowiedź na postawione pytanie brzmi: najpierw powinna być działka - ładna, w dobrze wybranym miejscu i najlepiej niedroga. A odpowiedni projekt możemy wybierać w tak zwanym międzyczasie.

  • Zanim zatrudnimy wykonawcę warto zapytać o to, czy zna technologię, w jakiej ma budować nam dom i czy już w niej budował

    Jak wybrać tynkarza, glazurnika, malarza...

    Tynki, posadzki, glazury, zabudowy - to tylko niektóre z prac, jakie czekają nas przy wykańczaniu domu. Od trafnych decyzji i jakości tych prac zależy to, czy dom, w którym zamieszkamy, będzie nam się podobał.

  • 20909167 https bi

    Pojedynek architektów: drewniane elewacje [część 2]

    Kiedyś o materiale, z którego powstawały budynki i ich elewacje, decydowała dostępność budulca i miejscowa tradycja z tą dostępnością w naturalny sposób związana. Niewiele osób mogło sobie pozwolić na odstępstwa. Dziś mamy swobodę, jedynie czasem ograniczaną przez lokalne przepisy. Jeśli ktoś zawsze marzył o drewnianym domu, może sobie taki zbudować niemal wszędzie... na dodatek niekoniecznie przejmując się jego konstrukcją - Żeby dom wyglądał na drewniany, nie musi być cały z drewna...

  • Wygląd budynku

    Pojedynek architektów: drewniane elewacje [część 1]

    Jeśli ktoś zawsze marzył o drewnianym domu, może sobie taki zbudować niemal wszędzie. Na dodatek niekoniecznie przejmując się jego konstrukcją - żeby dom wyglądał na drewniany, nie musi być cały z drewna...

  • Dom prefabrykowany można budować bez względu na pogodę - konstrukcja jest stawiana na wykonanej wcześniej płycie fundamentowej

    Dom prefabrykowany Agnieszki i Piotra. Budowa domu w 4 dni

    Po znalezieniu działki i jej odkupieniu od kilkunastu (!) właścicieli Agnieszka i Piotr postanowili wznieść swój dom szybko, bez narażania się na kosztowne budowlane pomyłki, ze sprawną ekipą i w nowoczesnej technologii, zapewniającej wysokie parametry energooszczędności. Wybór padł na prefabrykowany dom drewniany.

  • szkło spienione

    Szkło spienione: zastosowanie i ceny

    Nie zawsze najlepsze będą sprawdzone rozwiązania i technologie. Niektórym nowym rozwiązaniem warto się przyjrzeć - dlatego sprawdzamy, gdzie jako materiał izolacyjny warto stosować szkło spienione i ile będzie to kosztować.

  • wstępne krycie dachu, membrana dachowa, budowa domu

    Koszt budowy domu: ile kosztuje wstępne krycie dachu

    Do wstępnego krycia dachu stosuje się z membranę dachową lub papę na deskowaniu. To, które z tych rozwiązań będziemy mogli wybrać, nie zależy tylko od ceny. Przede wszystkim należy je bowiem dostosować do rodzaju pokrycia i kąta nachylenia połaci.

  • projekty domów, domy w programie MdM

    Projekty domów spełniających warunki programu MdM

    Program MdM - Mieszkanie dla Młodych - skierowany jest m.in. do osób, które budują swój dom systemem gospodarczym. Podstawowe ograniczenie dotyczy powierzchni budynku - nie może być większa niż 100 m2 (lub 110 m2 dla większych rodzin). Jakie są inne warunki? Ile można zyskać i jaki projekt wybrać? Zapraszamy do naszego podsumowania i przeglądu projektów domów

  • wanna czy prysznic, projektowanie łazienki

    Projektowanie łazienki: wanna czy prysznic?

    Wanna czy prysznic? To pytanie znane jest wszystkim urządzającym dom i przymierzającym się do zaprojektowania łazienki. Idealnie byłoby mieć i jedno, i drugie. Niestety częściej trzeba wybierać, bo zarezerwowany na łazienkę metraż nie pozwala na luksus posiadania wanny oraz prysznica jednocześnie.

  • 9319963 https bi

    Co to jest kota? Czytamy plany architektoniczne

    Ważne decyzje dotyczące przyszłego domu warto podejmować na podstawie rzutów i przekrojów. Trzeba tylko wiedzieć jak na nie patrzeć. Okazuje się, że to wcale nie jest trudne! Spróbujmy!

  • dom jednorodzinny

    Dom w liczbach

    Kiedy myślimy o własnym domu, zwykle stają nam przed oczami... rzędy cyferek, czyli ile będziemy musieli wydać na jego budowę i wykończenie. My tym razem postanowiliśmy spojrzeć na dom z nieco innej - ciekawszej strony...

  • Fachowcy. Jak wybrać wykonawcę stanu surowego domu

    Dobrzy wykonawcy to podstawa udanej budowy. Prowadzonej w terminie, bez dodatkowych wydatków, a przede wszystkim - bez stresu inwestora.

  • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM MUROWANY PARTEROWY Z UZYTKOWYM PODDASZEM BEZ GARAZU FOT. LILIANA JAMPOLSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 1 (111) - 1 2008

    Dom na emeryturę - poznaj opinie właścicieli domów

    Własny dom na jesień życia w cichej i spokojnej okolicy to jeden ze sposobów na uczucie odstawienia na boczny tor. Decydując się na zmianę warunków życia  mamy szansę na pasjonującą przygodę! Oto, co o tym mówili czytelnicy miesięcznika Ładny Dom - właściciele prezentowanych w czasopiśmie domów.

  • 9142407 https bi

    Na forum

    Kupić dom do remontu czy budować nowy?

  • Widok z przodu - projekt domu Z119

    Na forum: Jaki projekt domu wybrać?

    Podzielcie się swoim doświadczeniem.

  • Dom z zadaszonym tarasem - widok od ogrodu

    Z forum: Jaki projekt wybrać - gotowy czy indywidualny?

    Zamówić projekt indywidualny u architekta czy wybrać coś gotowego z katalogu?

  • 8688385 https bi

    Na forum: Porada dla młodego inwestora

    Podziel się swoją wiedzą

  • 8650869 https bi

    Na forum: Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym wykonawcą?

    Ustną umowę z fachowcem, mimo że jest ważna, trudno wyegzekwować i udowodnić.

  • Niektóre nowe produkty zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy ekip okładających ocieplenia

    Na forum: Ile kosztuje dom o powierzchni 100 m2 ?

    Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami? Ile może kosztować taki dom?

  • Jeśli inwestorzy dysponują dostatecznie dużą działką, dobrym pomysłem na rozbudowę może być uzupełnienie głównej bryły budynku dodatkowymi zabudowaniami, które przejmą część funkcji domu. W ogrodzie może powstać wiata na samochód, letnia kuchnia, a nawet pokój gościnny w oddzielnym domku. Taka rozbudowa pomoże zagospodarować działkę i nie zdezorganizuje życia domowników

    Rozbudowa domu - jak ją zaplanować

    Przestronny dom z dużą strefą reprezentacyjną i miejscem dla każdego nie musi powstać od razu. W niektórych sytuacjach warto rozważyć rozłożenie budowy rodzinnej posiadłości na kilka etapów.

  • Sposoby na domową rekreację

    Współczesne technologie umożliwiają dziś stworzenie w domu niemal pełnego centrum rozrywkowo-relaksacyjnego. Czemu więc z tego nie skorzystać? Sauna, basen czy stół bilardowy mają jednak swoje wymagania.