Newsletter artykuły
Porady architektoniczne: urządzamy pokój dzienny, zwany salonem
W niektórych domach pokój dzienny to przede wszystkim przestrzeń rodzinna, w innych - powierza mu się głównie zadania reprezentacyjne. Niezależnie jednak, z jaką intencją go urządzamy, warto by salon zawsze był funkcjonalny i atrakcyjny.
Narzędzia ogrodowe: podkaszarka
Podkaszarki są niezbędnymi maszynami do ogrodów, w których jest dużo ścieżek, krawężników, drzewek, krzewów, kwiatów, znaczne pochylenie i nierówności terenu, małe powierzchnie - jednym słowem takich, gdzie kosiarka zupełnie się nie sprawdza.
Jak dobrze kupić baterie
Odłóżmy na bok zarówno względy estetyczne, jak i problemy czysto instalacyjne. Zajmijmy się bateriami takimi jakimi są, czyli spróbujmy zastanowić się - jakie kryteria najlepiej stosować, by wybrać i kupić armaturę dobrej jakości.
Z czego budować dom: ściany dwuwarstwowe
W ścianach dwuwarstwowych za przenoszenie obciążeń odpowiada mur, natomiast za izolacyjność termiczną - warstwa ocieplenia - stąd nazwa ?dwuwarstwowe?: zbudowane z dwóch warstw. W polskich warunkach warstwę ocieplenia układa się przeważnie od zewnątrz i wykańcza na dwa sposoby - na mokro lub sucho.
Aranżacje ogrodów: pasja z przypadku
U państwa Tylmanów latem życie przenosi się do ogrodu. W domu się tylko śpi, natomiast w ogrodzie spożywa się posiłki, odpoczywa, czyta książki i gazety, grilluje z przyjaciółmi i rodziną - krótko mówiąc, miło spędza każdą wolną chwilę. Właściciele nawet nie przypuszczali, że ogród da im tyle satysfakcji i stanie się ich pasją...
Ile kosztuje rozbiórka domu
Podejmując decyzję o budowie nowego domu, czasem stajemy przed problemem rozbiórki starego budynku znajdującego się na naszej działce.
Porady architektoniczne: kupić działkę z domem czy bez domu?
Kwestię, czy lepiej nabyć pustą działkę czy taką, na której stoi już dom, nabywcy rozwiązują zwykle emocjonalnie, a nie zdroworozsądkowo.
Inteligentny dom w praktyce
Producenci systemów inteligentnego domu kuszą komfortem, możliwymi do osiągnięcia oszczędnościami i ceną oferowanych rozwiązań. Ale co tak naprawdę może nam dać automatyka budynkowa?
Płyta fundamentowa - zamawianie i wykonanie
Decyzja o posadowieniu domu na płycie fundamentowej (zamiast tradycyjnych fundamentów) może być podjęta na każdym etapie budowy, zarówno wstępnym, gdy nie ma jeszcze konkretnego projektu, jak i po uzyskaniu pozwolenia na budowę. I nie ma znaczenia jaki zaplanowano rodzaj fundamentów.
Okna antywłamaniowe - odporne na włamanie
Choć okna powszechnie uważane są za elementem domu najłatwiejszy do sforsowania przez włamywacza, powinny jednak w możliwie jak największym stopniu utrudniać dostęp do wnętrza. Dlatego warto pomyśleć nad wyposażeniem ich w różnego rodzaju zabezpieczenia.
Słabe miejsca ścian jednowarstwowych
W źle zbudowanych ścianach jednowarstwowych mogą pojawić się problemy z pękaniem lub przemarzaniem.
Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów
Dla każdego kto buduje dom jest oczywiste, że powinien on być dobrze i trwale posadowiony na fundamentach. Właściwie wykonana płyta fundamentowa gwarantuje stabilność całej konstrukcji i bardzo dobrą izolację cieplną. Zastosowanie takiego rozwiązania jest najbardziej ekonomiczne, zwłaszcza gdy na działce są trudne warunki gruntowo-wodne.
Na jakiej podstawie można przeprowadzić wywłaszczenie nieruchomości
Gmina zamierza wybudować przedszkole. Dowiedziałem się (na razie nieoficjalnie), że doprowadzenie sieci gazowej do niego ma przebiegać przez moją działkę, i że można to zrobić nawet wbrew mojej woli. Czy to prawda? Zenon S.
Trawnik wiosną
Zima to trudna pora dla trawnika, bo śnieg, mróz, odwilż i nawroty chłodu niszczą delikatne źdźbła trawy. Wiosną czeka nas więc sporo pracy, by zniwelować szkody i przywrócić murawie ładny wygląd.
Eleganckie markizy tarasowe
Rozwijane osłony przeciwsłoneczne mogą być montowane zarówno na tarasach, jak i na znacznie mniejszych balkonach. Lokalizacja jest ważna, gdyż od niej zależy dobór odpowiedniej konstrukcji, a pośrednio także skuteczność markizy i wygoda jej użytkowania.
Przydomowa wędzarnia
Grillowanie stało się już w Polsce tradycją; gdy tylko robi się ciepło, od morza po góry pachnie węglowym dymem. W jego oparach trochę zapominamy o żywej niegdyś tradycji wędzenia potraw. A w dobie świecących od fosforanów, wysoko wydajnych wędlin, warto chyba ją odświeżyć.
6 sposobów przyspieszenia kompostowania
Istnieją metody, pozwalające nieco przyspieszyć procesy rozkładania materii na cenny kompost. Dzięki nim naturalny nawóz można uzyskać już po trzech-czterech miesiącach.
Zieleń na dachu stromym
Mój dom ma stromy dach o spadku 25 stopni. Chciałabym zamiast krycia go tradycyjnym materiałem, posadzić na nim rośliny. Czy robi się to tak samo, jak na dachu płaskim? Agnieszka N.
Rynny na gzymsie
Bezawaryjne funkcjonowanie tego odwodnienia dachu wymaga odpowiedniego wykonania. Dotyczy to zwłaszcza szerokich gzymsów, których niewłaściwe zabezpieczenie obróbką blacharską może spowodować zawilgocenie ścian zewnętrznych domu.
Prąd w ogrodzie - projektowanie instalacji elektrycznej
Instalację elektryczną na działce należy rozprowadzić w sposób przemyślany pod względem użytkowym i gwarantujący bezpieczeństwo. A wszystko warto zrobić, zanim zaczną się pozostałe prace wokół domu.
Drobne naprawy: uszkodzone narożniki ścian
Poobijane lub popękane narożniki ścian to częsta usterka. Występuje w pomieszczeniach, w których przegrody wzniesiono w systemie suchej zabudowy lub mury wykończono płytami gipsowo-kartonowymi. Ale zdarza także tam, gdzie użyto klasycznych tynków.
Dekoracyjne panele ścienne - nowość z targów budowlanych w Szwecji 2014
W dniach 1-4 kwietnia tego roku w Szwecji, w mieście Nordbygg, odbyły się międzynarodowe targi budowlane. Wysłannik naszej internetowej redakcji zwrócił szczególną uwagę na pewien produkt - panele dekoracyjne Baux Traullit do wykańczania ścian wewnętrznych.
Młynki koloidalne - do odpadów w kuchni
Sposobem na zmniejszenie ilości kuchennych odpadów organicznych jest zamontowanie w odpływie zlewozmywaka młynka koloidalnego. Może on być dodatkowym wyposażeniem w zasadzie każdego zlewu.
Ogniwa fotowoltaiczne - instalacje on-grid i off-grid
Jeśli planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej, mamy do wyboru dwa systemy: on-grid lub off-grid, czyli wyspowe
Projekty domów: zgrabny dom o zwartej bryle
Atrakcyjny, piętrowy dom o proporcjonalnej bryle ma bardzo dobrze podzieloną przestrzeń wewnętrzną, a przemyślany układ funkcjonalny jest najmocniejszą stroną projektu. Przestronnym, widnym wnętrzom pokojów towarzyszy porządne zaplecze sanitarne i gospodarcze. W domu nie zabraknie także powierzchni magazynowych.
Z czego budować dom - murowane ściany zewnętrzne
Z czego wymurować ściany domu? - to jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie jego przyszli właściciele. Zdaniem wielu, to ważna kwestia, od której zależeć będą późniejsze parametry domu. Czy rzeczywiście tak jest? I czy zamiast myśleć, z czego zbudować ściany, nie należy raczej zacząć od pytania - jak to zrobić?
Rodzaje kompostu
Z domowych i ogrodowych resztek można przygotować dwa rodzaje kompostu - gospodarski i ziemię liściową.
Ogniwa fotowoltaiczne - rodzaje i parametry
Na pierwszy rzut oka panele fotowoltaiczne nie tak łatwo odróżnić od kolektorów słonecznych. Jednak nie wytwarzają one ciepła, lecz prąd.
Taras nad pomieszczeniem nieogrzewanym
Źle zrobione tarasy szybko się niszczą, zwłaszcza te wykończone płytkami ceramicznymi. Najpierw pojawiają się na nich wykwity i pęknięcia, później odspaja się okładzina. A jednak ich poprawne wykonanie wcale nie jest takie trudne.
Projektowanie domu: schody wewnętrzne na widoku czy na uboczu?
Choć dziś chętnie organizuje się domową przestrzeń "wokół schodów", warto rozważyć wszystkie konsekwencje takich decyzji - za i przeciw sytuowania schodów w centrum otwartej strefy dziennej lub na jej uboczu.