Newsletter artykuły
Montaż wentylacji mechanicznej w zamieszkałym domu - koszty
Wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w starym domu jest trudniejsze niż w nowym. Nie jest jednak niemożliwe.
Wodne ogrzewanie podłogowe - po co są rozdzielacze
Umieszczony w szafce rozdzielacz ma za zadanie rozdzielić ciepłą wodę dostarczoną z kotła lub pompy ciepła do poszczególnych pętli grzejnych.
Wspólnota mieszkaniowa remontuje - usterka w pionie kanalizacyjnym
Czy muszę udostępnić swój lokal, aby wspólnota mieszkaniowa naprawiła usterkę w części wspólnej?
Kompost na wagę złota
W sezonie w ogrodzie powstaje mnóstwo odpadków - podczas cotygodniowego koszenia trawy, strzyżenia krzewów czy sprzątania opadłych liści. W kompostowniku wszystko to zamieni się w doskonały, naturalny nawóz, który będziemy mieć za darmo.
Gazowy kocioł kondensacyjny - koszty eksploatacji dla domu 150 m2
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji wymiennika ciepła i komory spalania, gazowe kotły kondensacyjne osiągają bardzo wysoką sprawność. W efekcie rachunki za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody będą utrzymane na racjonalnie niskim poziomie.
Wyrównywanie ścian i sufitów
Zależnie od rodzaju nierówności można wykorzystać gładzie, tynki lub płyty gipsowo-kartonowe. Przed rozpoczęciem wyrównywania ścian i sufitów trzeba odpowiednio przygotować podłoże.
Jak ciepłe muszą być okna - nowe przepisy
Zgodnie z przepisami obwiązującymi do końca 2013 roku maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla okien w budynkach mieszkalnych wynosiła nie więcej niż 1,7 W/(m2K). Sytuacja zmieniła się w dniem 1 stycznia 2014, gdy weszło w życie nowe rozporządzenie (z dnia 5 lipca 2013 r). w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Ściany dekoracyjne: wnętrza całe w cegle
Dodają wnętrzom charakteru. Mają tak różne kolory i faktury, że pasują do każdego stylu - od industrialnego po rustykalny. Cegły i płytki klinkierowe to ciekawa alternatywa dla pomalowanych tynków i tapet.
Oparcie dachu stromego na ściankach kolankowych
Konstrukcja więźby dachowej, zwłaszcza krokwiowej i krokwiowo-jętkowej, oparta jest na ułożonych na ścianach drewnianych belkach, zwanych murłatami. Należy zadbać, by były one zamocowane w odpowiednio mocnych ścianach, które nie wywrócą się pod naporem dachu.
Kotły na pelety - koszty montażu i eksploatacji
Kotły na pelety są to najnowocześniejsze i najefektywniejsze urządzenia do spalania paliw stałych. Dzięki możliwości automatycznego rozpalania paleniska oraz stopniowego dozowania peletów, ich obsługa nie jest uciążliwa.
Projekty domów: dom z widokiem na morze
Surowe i jednocześnie niezwykle malownicze otoczenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego skłoniło autorów projektu do równie minimalistycznych rozwiązań podczas projektowania domu. Powstał dom w Mostach, którego prosta bryła idealnie wpisuje się w naturalny krajobraz okolicznych łąk i stonowanej zabudowy.
Gdy nie podoba się nam dom sąsiada
Jestem właścicielem działki budowlanej, na której nie ma zabudowań. Mój sąsiad przeprowadził przebudowę budynku mieszkalnego i gospodarczego, która nie pasuje do pozostałej architektury budynków. Prawdopodobnie uzyskał na to pozwolenie. Jeśli wydano takie postanowienie, to dlaczego nie zostałem o tym poinformowany. Uważam, iż jestem stroną w takim postępowaniu. Czy mam prawo wglądu w dokumentację przebudowy? Nadmienię tylko, że dzieli nas droga wojewódzka. Waldemar P.
Przedwiośnie w ogrodzie
Chociaż w naszych ogrodach wciąż panuje zima, warto już pomyśleć o nadchodzącym sezonie. Gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki wiosny, rośliny zaczną potrzebować naszej opieki.
Dach płaski: wpusty dachowe
Buduję dom z dachem płaskim. Do jego odwodnienia zaplanowane są dwa grawitacyjne wpusty dachowe. Wykonawca namawia mnie jednak na zamontowanie wpustów podciśnieniowych. Czym one się różnią? Artur N.
Ściany fundamentowe murowane i monolityczne
Ściany fundamentowe można budować już po 2-3 dniach od wykonania ław; beton będzie już dość twardy, choć proces jego wiązania będzie trwał nadal. Możemy je wymurować lub wylać z betonu w deskowaniu.
Domowa instalacja elektryczna
Współczesne domowe urządzenia, naszpikowane skomplikowaną elektroniką, potrzebują zasilania pewnego, o stałych parametrach. Równie ważne jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowania instalacji elektrycznej. Jeśli zostanie ona dobrze zaprojektowana i wykonana, spełni wszystkie te wymogi.
Nakłady i koszty połączenia kotła gazowego z kominkiem z płaszczem wodnym - dla domu 150 m2
Jedną z możliwości obniżenia rachunków za ogrzewanie domu i wody do mycia jest dodanie kominka z płaszczem wodnym do instalacji centralnego ogrzewania, wyposażonej w kocioł gazowy
Zamiana wentylacji naturalnej na mechaniczną
Zmieniając wentylację naturalną na mechaniczną z odzyskiem ciepła, zapewniamy sobie nie tylko świeże powietrze przez cały rok, ale też niższe rachunki za ogrzewanie - bo odzyskiwane jest ciepło usuwane dotąd ze zużytym powietrzem.
Oświetlenie salonu
Powinno być zaprojektowane tak, by elastycznie dopasowywało się do naszych potrzeb - tych codziennych i odświętnych - a przy tym było elementem dekoracji. Oba wymagania z powodzeniem spełni oświetlenie wykorzystujące diody LED.
Sucha piwnica wykonana z wodoszczelnego betonu w technologii "białej wanny"
Czy da się zbudować piwnice, które nigdy nie będą wilgotne? Tak, choć nie jest to wcale takie łatwe, nawet wtedy, gdy dom stoi na gruntach piaszczystych. Żeby mieć gwarancję, że w piwnicy nie pojawi się wilgoć albo woda gruntowa, powinna być ona wykonana jako szczelna wanna, tak zwana "biała wanna".
Praktyczne akcesoria kominkowe
Pogrzebacze, zmiotki, pojemniki na popiół czy stojaki na drewno to przybory, które zapewniają wygodną obsługę kominka. Co ważne, ich producenci dbają o to, by były one nie tylko praktyczne, ale i bardzo efektowne.
Porady architektoniczne: projektowanie i budowa domu w zgodzie z otoczeniem
Niełatwo zaprojektować dom dostosowany do naszych potrzeb, a jednocześnie pasujący do otoczenia. Jest to szczególnie trudne, kiedy sąsiedztwo stanowi przykład architektonicznego nieładu.
Wybieramy oszczędne AGD: lodówki
Urządzenia chłodnicze, czyli lodówki, zamrażarki lub najpopularniejsze obecnie chłodziarko-zamrażarki to sprzęty, które pracują bez przerwy: 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Taki sposób eksploatacji każe więc szukać oszczędności.
Jak zrobić ścianę z otworem w kształcie koła
Najłatwiej wymurować ją z betonu komórkowego, po czym wyciąć w niej otwór. Więcej kunsztu wykonawczego potrzeba wtedy, gdy chcemy ją wymurować z cegły, a otwór ma mieć kształt łuku lub koła.
Projekty domów: biały dom w wymagającym otoczeniu
Kameralna i spokojna dzielnica domów jednorodzinnych, w której dominuje niejednolita i monotonna architektura, to wyzwanie dla architekta, gdy inwestor chce się wyróżnić i planuje oryginalną budowlę.
Dokarmianie ptaków zimą - tak czy nie?
Wiele osób dokarmia ptaki w poczuciu odpowiedzialności za losy żyjących wokół nas dzikich zwierząt. Tymczasem trzeba sobie uświadomić, że dokarmiane są niemal wyłącznie gatunki pospolite, doskonale radzące sobie bez ludzkiej pomocy, a ludzie bardzo często oferują im pokarmy szkodliwe, trujące lub mało pożywne.
Jak oświetlić ogród i wejście do domu
W oświetleniu ogrodu i domu najważniejsze są lampy znajdujące się w dwóch strefach: wejściowej i wypoczynkowej. W obu oprawy rozmieszczamy tak, by nie oślepiały osób przebywających w domu i ogrodzie, ani przechodzących czy przejeżdżających obok posesji.
Jak zamontować piec kominkowy czyli kozę?
Wolno stojący piec kominkowy, zwany kozą musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego. Trzeba mu również zapewnić odpowiednią ilość powietrza potrzebnego do spalania.
Osłony do ogrodów zimowych
Decydując się na ogród zimowy, należy już na etapie projektu uwzględnić wyposażenie go w osłony przeciwsłoneczne. Inaczej, w upalne letnie dni stanie się on bezużyteczny, ponieważ będzie w nim gorąco jak w szklarni.
Woda ze studni: zestawy hydroforowe
Aby móc korzystać w domu z wody ze studni, potrzebny jest zbiornik wodno-powietrzny (hydrofor) ze sterownikiem ciśnieniowym. Taki układ ma za zadanie utrzymać w domowej instalacji wodnej ciśnienie na odpowiednim poziomie, niezależnie od poboru wody.