Newsletter artykuły

  • baseny domowe i ogrodowe

    Baseny domowe i ogrodowe: wykończenie niecki basenu

    Niecki basenowe najczęściej wykańcza się specjalnymi płytkami basenowymi, mozaiką szklaną lub foliami basenowymi.

  • bramy garażowe

    Antywłamaniowe bramy garażowe

    W domach jednorodzinnych nie tylko okna i drzwi warto wyposażyć w zabezpieczenia antywłamaniowe. Również bramy garażowe są potencjalnym miejscem, przez które złodziej może dostać się domu.

  • okno z kluczykiem, klamka z kluczykiem

    Klasy i normy bezpiecznych na włamanie okien

    Odporność okien na włamanie określa ich klasa bezpieczeństwa.

  • żywopłot

    Żywopłot - jak sadzić i pielęgnować

    Żywopłot to jeden z najtrwalszych elementów ogrodu, więc decyzja o jego posadzeniu musi być przemyślana, a prace wykonane starannie. Wymaga stałej troski, zwłaszcza jeśli chcemy poszczycić się efektownym żywopłotem formowanym. Ogrodzenie z roślin iglastych wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych, niż z roślin liściastych.

  • Ciekłokrystaliczne panele sterujące pracą wentylacji mechanicznej montuje się zazwyczaj na ścianie, na tej samej wysokości co termostaty systemu grzewczego

    Wentylacja z rekuperacją: różne kłopoty z użytkowaniem instalacji, cykl cz. 3

    Prezentujemy kolejny artykuł z cyklu "Jak ustrzec się błędów". Omawiamy w nim kłopoty z oszronieniem wymiennika ciepła rekuperatora, utrudnioną współpracę wentylacji z okapami kuchennymi i kominkami, a także problemy ze sterowaniem wentylacją.

  • baseny domowe i ogrodowe

    Baseny domowe i ogrodowe: wykonanie niecki basenu

    Najczęściej jest całkowicie zagłębiona w gruncie, dlatego możliwość jej wykonania zależy od warunków gruntowo-wodnych. Niecka powinna być zaprojektowana tak, aby bez szkody wytrzymała obciążenie: od zewnątrz - parciem gruntu, a od wewnątrz - wody. Wymaga też dobrej izolacji przeciwwodnej.

  • Naprawa tarasu

    Wspólnota mieszkaniowa: naprawa przeciekąjącego tarasu sąsiada

    Sąsiedzi kładąc płytki na tarasie (który jest częścią wspólną należącą do wspólnoty), uszkodzili izolację poziomą. Przez to jestem notorycznie zalewany. Kto ma teraz to naprawić? Marek L.

  • poddasze, okna dachowe

    Płyty gipsowe i drewnopochodne do zabudowy poddasza

    Płyty gipsowo-kartonowe (zwane też po prostu płytami gipsowymi lub g-k) to najpopularniejszy materiał do wykonania zabudowy poddasza użytkowego. Do wykończenia skosów i podłóg można również z powodzeniem wykorzystać płyty drewnopochodne.

  • baseny domowe i ogrodowe

    Baseny domowe i ogrodowe

    Małe baseny wymagają tak samo profesjonalnego wykonania, jak olimpijskie. Pośpiech podczas prac może być powodem powstania nieszczelności, których naprawa jest zawsze kosztowna.

  • rekuperator

    Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas jej montażu, cykl cz. 2

    Prezentujemy kolejny artykuł z nowego cyklu "Jak ustrzec się błędów". Omawiamy w nim typowe błędy jakie zdarzają się podczas doboru, montażu i eksploatacji urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Podczas zakładania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła szczególną uwagę należy zwrócić na właściwą lokalizację centrali oraz przewodów wentylacyjnych.

  • moskitiery, moskitiera, moskitiera na drzwi, moskitiera okienna

    Moskitiery okienne i drzwiowe - ochrona przed owadami

    Moskitiery są niezastąpione, gdy za oknem zaczyna się sezon na owady. Bez nich nawet nie ma co myśleć o otwarciu okna wieczorem, by po upalnym dniu wpuścić do środka chłodne, świeże powietrze.

  • Do domów najbardziej są polecane klimatyzatory typu split. Składają się one z dwóch części - jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Ich montaż najlepiej przewidzieć w nowo budowanym domu, ale w już użytkowanym jest również możliwy.

    Ile zapłacimy za montaż klimatyzacji, a ile za jej eksploatację?

    Montaż klimatyzacji należy powierzyć odpowiednio przeszkolonemu fachowcowi, ponieważ w klimatyzatorach stosowane są substancje, które nie są obojętne dla środowiska naturalnego. Potwierdzeniem kwalifikacji uprawniających do instalacji urządzeń chłodniczych jest dokument, określany jako zielona karta (ważna 5 lat od daty wydania). Ile za to zapłacimy?

  • prezentacja ogrodowa

    Aranżacje ogrodów: siedlisko z marzeń

    Lasy pełne jagód i grzybów, jeziora z wodą czystą jak kryształ, rozległe pola pieczołowicie uprawiane przez rolników, zadbane gospodarstwa, a przede wszystkim życzliwi ludzie - gdzie jest ten raj na ziemi?

  • Wewnętrzne jednostki klimatyzatorów split wyposażone są w filtry mechaniczne. Usuwają one z powietrza większość zanieczyszczeń. Niektóre modele mają też dodatkowo zamontowane filtry antybakteryjne lub plazmowe (te ostatnie usuwają wirusy i alergeny)

    Jak dobrać klimatyzator?

    Jeszcze nie tak dawno klimatyzację w domu jednorodzinnym uważano za zbytek. Jednak nowoczesne modele mogą nie tylko zapewnić przyjemny chłód podczas upałów, ale też oczyszczać powietrze, a nawet je ogrzewać, co przydaje się wiosną i jesienią.

  • okładka ładnego domu

    ŁADNY DOM, NUMER 08/2014

    W tym numerze: *Ocieplenie poddasza wełną mineralną; *Drobne naprawy dachu; *Wymiana starych okien; *Co można ocieplić styropianem; *Izolacje tarasów; *Schody żelbetowe; *Ogrzewanie gazem domu energooszczędnego; *Jak usprawnić wentylację grawitacyjną; *Beton architektoniczny; *Farby do kuchni i łazienek; *Baterie kuchenne; *Systemy drzwi przesuwnych.

  • markizy, rolety

    Jak zatrzymać słońce za oknem - markizy i rolety

    W błędzie są wszyscy ci, którzy myślą, że przed nagrzewaniem się pomieszczeń przez wpadające z zewnątrz promienie słoneczne uchronią ich zamontowane od środka żaluzje czy rolety.

  • inteligentna instalacja, osprzęt elektryczny

    Osprzęt elektryczny: włączniki w inteligentnej instalacji

    Niewiele osób wyobraża sobie życie bez telefonu komórkowego, komputera czy choćby pilotów zdalnego sterowania. Nowe technologie wkraczają też do domowych instalacji elektrycznych, które dzięki "cyfrowej inteligencji" pozwalają komfortowo i precyzyjnie sterować nie tylko światłem, ale niemal każdym urządzeniem zasilanym elektrycznie.

  • ściany trójwarstwowe, budowa domu, ściany

    Z czego budować dom: ściany trójwarstwowe

    Ściany trójwarstwowe powszechnie uważane są za droższe od jedno- i dwuwarstwowych, choć tak naprawdę cena nie zależy tu od liczby warstw, ale od kosztu materiałów, z jakich się je wybuduje i robocizny.

  • malowanie ścian

    Przeczytaj zanim zaczniesz - malowanie ścian i sufitu

    Zmieniające się mody i trendy kolorystyczne skłaniają nas często do decyzji o przemalowaniu wnętrz. Jednak nawet niezależnie od nich każdą ścianę trzeba wcześniej czy później odnowić. Czy zawsze malowanie lepiej powierzać fachowcom, czy warto zaopatrzyć się w narzędzia malarskie i spróbować swoich sił?

  • Ingerencja w konstrukcję domu, powinna być zawsze poprzedzona opinią bądź ekspertyzą techniczną

    Książeczka zdrowia domu

    Mieszkam w starym domu. Część działki przekazałem synowi, który chce postawić na niej swój dom. Niestety, nie ma innej możliwości, jak dostawienie nowego budynku do mojego. Obawiam się, że może to być niebezpieczne. Kto może to ocenić? Tomasz H.

  • rośliny do ogrodu, rośliny ogrodowe

    Ogród na zacienionej, zalesionej działce

    Wypoczynek na zalesionej działce jest prawdziwą przyjemnością. Jeśli jednak liczymy na to, że na parceli ze starodrzewem łatwiej będzie nam pielęgnować ogród, jesteśmy w błędzie.

  • Czy salon będzie wygodny, czyli co sprawdzić w gotowym projekcie domu

    Salon, pokój dzienny, living room - podpowiadamy na co zwrócić uwagę w tych pomieszczeniach wybierając projekt domu.

  • myjka ciśnieniowa, murek, ogrodzenie, kamień

    Myjki ciśnieniowe - poczytaj zanim kupisz

    Myjki ciśnieniowe sprawdzą się w domu i na działce. Można nimi czyścić praktycznie wszystko - poczynając od elementów budynku, na samochodzie kończąc. Wybór konkretnego modelu zależy od tego, jakie zadania chcemy postawić przed maszyną.

  • zabudowa poddasza

    Ile kosztuje wykonanie zabudowy poddasza?

    Na poddasze warto wydać więcej, zwłaszcza na markowe profile do montażu rusztu oraz na masy gipsowe i taśmy zbrojące. Dzięki nim mamy szansę uniknąć kłopotliwego i kosztownego remontu poddasza. Przede wszystkim powinniśmy zatrudnić sprawdzonego fachowca. Od jego wiedzy i staranności zależy jakość zabudowy poddasza.

  • altana, altany

    Altany i pawilony w ogrodzie - wybór, koszty, budowa, impregnacja

    Budowanie altan i pawilonów w ogrodzie ma długą tradycję, utrwaloną choćby w nazwach kawiarni, pałacyków czy ulic. Taka budowla "patronuje" na przykład warszawskiej ulicy bagatela. Powstawały one nie tylko dla ozdoby, lecz przede wszystkim jako przytulne miejsca spotkań lub błogiego wypoczynku.

  • Okładka miesięcznika Ładny Dom 07/2014

    ŁADNY DOM, NUMER 07/2014

    W tym numerze: *Ocieplenie ścian zewnętrznych; *Dach w domu energooszczędnym; *Najpopularniejsze stropy; *Budujemy ściany poddasza; *Świetliki dachowe; *Modne, płaskie dachówki; *Jak dobierać okna do różnych pomieszczeń; *Silikony i uszczelniacze na wilgotne miejsca; *Zasobniki na ciepłą wodę; *Klimatyzacja na letnie upały; *Ochrona przed owadami; *Drewniane podłogi; *Farby na plamy i zacieki.

  • Panele fotowoltaiczne można ułożyć na dachach pokrytych różnymi materiałami - dachówką ceramiczną i cementową, blachodachówką lub gontem

    Instalacja fotowoltaiczna - jakie koszty, a jakie zyski

    Aby za darmo mieć prąd z promieniowania słonecznego we własnym domu, można zastosować ogniwa fotowoltaiczne. Najczęściej umieszcza się je na dachu.

  • rynny na gzymsie

    Wykonanie systemu orynnowania na gzymsach

    Decydując się na wykonanie rynien na gzymsie, należy dobrze przemyśleć wybór materiału, z którego ma być wykonany system orynnowania. Najważniejsze jest to, żeby wszystkie jego elementy były szczelnie ze sobą połączone. Każda nawet niewielka nieszczelność może powodować zawilgocenie ścian zewnętrznych domu i ich zniszczenie.

  • ocieplenie ścian, izolacja termiczna, styropian, szary styropian

    Izolacja termiczna ścian dwuwarstwowych

    W ścianach dwuwarstwowych za ograniczenie strat ciepła odpowiada przede wszystkim izolacja termiczna, dlatego warto zadbać o to, aby wartość współczynnika przenikania ciepła ściany U była jak najmniejsza. Wpływ na to mają materiały wykorzystywane do wznoszenia ścian zewnętrznych.

  • ściany trójwarstwowe, budowa domu

    Detale budowlane: dobre połączenie warstw ściany trójwarstwowej

    Ściana trójwarstwowa to konstrukcja złożona ze ściany nośnej, ocieplenia i ściany elewacyjnej. Ściana nośna i elewacyjna są połączone kotwami; ta ostatnia jest bowiem za słaba i zbyt wiotka, by stanowić samodzielną konstrukcję.