Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Narzędzia ogrodowe: podkaszarka

Damian Śmigielski

Podkaszarki są niezbędnymi maszynami do ogrodów, w których jest dużo ścieżek, krawężników, drzewek, krzewów, kwiatów, znaczne pochylenie i nierówności terenu, małe powierzchnie - jednym słowem takich, gdzie kosiarka zupełnie się nie sprawdza.

podkaszarka, koszenie trawy, koszenie trwanika
Podkaszarki, podobnie jak kosiarki, mogą one być elektryczne lub spalinowe
Fot. Gardena
Idzie lato - okres, gdy trawa rozwija się szczególnie bujnie, również tam, gdzie chcielibyśmy utrzymać ją w ryzach - warto więc pomyśleć o urządzeniu, które pomoże nam zadbać o urodę ogrodu.

Podkaszarki są tak skonstruowane, by można było nimi dotrzeć w najciaśniejszy skrawek trawnika, tam gdzie żadna kosiarka nie wjedzie; przydają się do precyzyjnego koszenia przy ścianach domu, krawężnikach, ogrodzeniach, drzewach. Dobrze służą także wtedy, gdy trzeba ściąć trawę, która wyrosła zbyt bujnie.

Jak działa podkaszarka

W dużym uproszczeniu za cięcie odpowiada nylonowa żyłka nawinięta na obrotową głowicę. Żyłka może być różnego typu: od najtańszej - o przekroju okrągłym, do drogiej - wzdłużnie karbowanej, która najlepiej tnie trawę. Specjalne ostrze na obudowie skraca żyłkę na odpowiednią długość.

W zależności od modelu i ceny, w podkaszarkach montowane są trzy typy głowic. Najprostsze - wymagają ręcznego wysuwania żyłki po zerwaniu lub zużyciu, co oczywiście nie jest zbyt wygodne. W głowicach półautomatycznych żyłka wysuwa się pod wpływem siły odśrodkowej, po dociśnięciu maszyny do ziemi w trakcie pracy. Jedynie głowice automatyczne zdejmują z nas obowiązek kontrolowania zużycia żyłki. Niestety, jest to rozwiązanie najdroższe.

Podkaszarka elektryczna czy spalinowa

O tym, czy wybierzemy maszynę elektryczną (tu do wyboru mamy sieciową lub akumulatorową) czy spalinową, decydować powinna przede wszystkim wielkość ogrodu oraz jego charakter, a także częstotliwość z jaką właściciel urządzenia będzie z niego korzystał.

PODKASZARKI ELEKTRYCZNE. Proponuję zakup urządzenia zasilanego sieciowo. Większość z nas nie musi przecież obsługiwać dużych obszarów. Konieczność podłączania przewodu zasilającego nie będzie się wydawała tak bardzo uciążliwa, jeśli weźmiemy pod uwagę niższą cenę (w stosunku do maszyn spalinowych), oraz niską masę (w stosunku do akumulatorowych) a także prostotę budowy, która nie wymaga wielu prac serwisowych.

Moc silnika. Zwykle waha się od 500 W do 900 W. Im wyższą trawę zamierzamy kosić, tym większa powinna być moc maszyny. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem mocy, wzrasta też masa, a praca ciężką podkaszarką jest męcząca.

Możliwość regulacji. Najprostsze maszyny mają nie poddające się regulacji obudowy monolityczne, wykonane z tworzyw sztucznych odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Godniejsze polecenia są maszyny wyższej klasy, z możliwością regulacji długości drążka łączącego silnik z głowicą tnącą oaz kąta nachylenia głowicy. Pozwala to dopasować maszynę do wzrostu użytkownika, co ma zasadniczy wpływ na wygodę pracy.

PODKASZARKI SPALINOWE. W przeciętnym gospodarstwie domowym podkaszarki spalinowe nie mają racji bytu. To urządzenia przeznaczone przede wszystkim dla osób zajmujących się zielenią zawodowo. Rozważać ich kupno powinni jedynie właściciele bardzo dużych i rzadko koszonych posesji porośniętych mieszanką pastwiskową. Do zwykłych przydomowych ogrodów taki zakup jest ekonomicznie nieuzasadniony.

Zaletą urządzenia jest możliwość pracy z dala od źródła zasilania.

Napęd i obsługa. W podkaszarkach spalinowych stosuje się silniki dwusuwowe, podobne do tych montowanych w pilarkach łańcuchowych.

Taka maszyna wymaga serwisowania i regulacji silnika, czyszczenia filtra powietrza i sprawdzania stanu świecy zapłonowej. Nie należy jej też przechowywać w okresie zimowym w nieogrzewanych pomieszczeniach, a przed zimą trzeba pamiętać o opróżnieniu zbiornika paliwa z mieszanki.

Kosy spalinowe. To urządzenia, w których zamiast głowicy z żyłką, jest tarcza tnąca. Warto o nich pomyśleć, gdy musimy skosić bardzo zaniedbany trawnik z wysoką i suchą trawą.

Bezpieczeństwo

Podkaszarki są fabrycznie wyposażone w osłony głowicy i żyłki. Pod żadnym pozorem nie można tych osłon demontować. Chronią one użytkowników przed uderzeniem kamienia lub patyka, przypadkowo poderwanego przez wirującą żyłkę.

Podczas koszenia powinniśmy też włożyć buty osłaniające palce. Niedopuszczalne jest koszenie w sandałach lub klapkach! Jeśli pracujemy maszyną spalinową, musimy też pamiętać o ochronnikach słuchu, bo silniki dwusuwowe są bardzo głośne.

Warto wybierać maszynę z przednim pałąkiem ochronnym. Dzięki niemu możemy spokojnie ciąć trawę na przykład wokół drzew, bez obawy uszkodzenia kory przez żyłkę.

Pielęgnacja

Zaletą podkaszarek są ich niewielkie gabaryty, co ułatwia ich przechowywanie wtedy, gdy nie są używane.

Niezależnie od tego, czy mamy w domu maszynę spalinową, czy elektryczną, po zakończonej pracy urządzenie należy starannie wyczyścić z resztek trawy. Jeśli resztki zostaną od strony wewnętrznej, to mogą pleśnieć, a to naraża wszystkie metalowe elementy podkaszarki na korozję. Nie ma tu znaczenia materiał, z jakiego wykonana jest osłona głowicy.

Przy maszynie spalinowej pracy jest więcej, bo trzeba wytrzepać filtr powietrza i oczyścić użebrowanie silnika, chroniąc go w ten sposób przed przegrzaniem przy następnym koszeniu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Narzędzia ogrodowe: podkaszarka