Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nadproża niezwyczajne

Tekst Andrzej Nawrocki

Fantazja architektów w wyborze kształtów okien bywa ogromna, w wielu domach są więc okna o nietypowych kształtach - półokrągłe, okrągłe czy trójkątne; droższe i często robione na zamówienie. Z nadprożami do takich otworów też nie jest łatwo.

okrągłe okno,nadproża,budowa domu
Okrągły otwór na okno wycięto w ścianie z betonu komórkowego. Belka nadprożowa jest powyżej
Fot. Rafał Polak-Kuchta
Nadproże nad oknem łukowym. Nadproża robi się przeważnie z elementów o małych wymiarach. Świetnie sprawdzają się tu cegły. Nie wymagają żadnych wzmocnień. Utrzymują się pod własnym ciężarem. Spoiny między nimi mogą mieć kształt klina (o szerokości maksymalnie 2 cm w górnej części oraz 0,5 cm w dolnej) albo - jeśli zastosuje się cegły klinowe - jednakową grubość. Do odpowiedniego ukształtowania takiego nadproża niezbędne są krążyny, czyli wzorniki wycięte na przykład ze sklejki zgodnie z krzywizną łuku. Murowanie rozpoczyna się jednocześnie od obu końców łuku i postępuje ku jego szczytowi. Jako ostatni powinien być klinowany element w najwyższym punkcie łuku, nazywany zwornikiem. Dopiero po związaniu zaprawy łączącej cegły można wypełnić nią puste miejsca w spoinach i powierzchnię grzbietową sklepienia. Deskowanie usuwa się po 10-14 dniach od wymurowania łuku.

Można też zrobić łukowe nadproże żelbetowe. Wówczas spodnia część deskowania musi być dokładnie wyprofilowana w kształt łuku. Tu także można posłużyć się krążynami z elastycznej sklejki.

Nadproże nad oknem trójkątnym. Nadproża wykonuje się tak samo, jak nad oknami łukowymi, z tym że spód deskowania trzeba uformować w trójkąt.

Nadproże nad oknem okrągłym. Nadproża można robić podobnie jak do okien łukowych lub trójkątnych. Dopuszczalne są też inne rozwiązania. Okrągły otwór formuje się lub wycina w murze, a nad nim (jedną warstwę muru wyżej) robi się tradycyjne nadproże poziome. Musi być ono nieco szersze niż otwór na okno. Można również obmurować otwór cegłami, a w jednej-dwóch poziomych spoinach ponad nim ułożyć zbrojenie. Dokładny sposób wykonania podaje konstruktor.

Nadproże nad oknem narożnym. Nadproża można zrobić tylko z betonu, bo wymagają odpowiedniego zbrojenia. Niekiedy konieczny jest również słupek podpierający pod narożnikiem ścian - betonowy lub stalowy. Zależy to od obciążeń, które będą działały od góry na nadproże. Słupek stalowy można tak zamocować, żeby został zasłonięty przez ościeżnice okna i nie psuł dekoracyjnego efektu.

Nadproże nad dużym otworem. Jeśli szerokość otworu przekracza maksymalną rozpiętość nadproży prefabrykowanych lub półprefabrykowanych (z uwzględnieniem szerokości ich podparcia w murze), nadproże trzeba wykonać jako żelbetowe na budowie. Ponieważ przekazywane przez nie obciążenia są duże, konstruktor może zalecić na przykład zrobienie po bokach otworu żelbetowych słupków usztywniających ścianę, połączonych konstrukcyjnie z nadprożem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nadproża niezwyczajne