Parasol grzewczy na tarasie
Parasol grzewczy zasilany gazem z butli przyda się podczas spotkań na tarasie w chłodne jeszcze wiosenne wieczory.
Zasada działania parasola grzewczego
Parasole grzewcze są zasilane gazem płynnym z butli. Kiedy są włączone, emitują promieniowanie podczerwone, odbierane przez ludzi jako ciepło. Nie ogrzewa ono bezpośrednio powietrza, lecz przenika przez nie tak jak promieniowanie słoneczne i dopiero po zetknięciu z przedmiotami bądź organizmami żywymi zamienia się w energię cieplną.
Osoby przebywające blisko parasola, w czasie gdy temperatura powietrza wynosi ok. 10°C, odczuwają temperaturę 18-20°C. Dużą zaletą tych urządzeń jest możliwość skierowania strumienia ciepła dokładnie w to miejsce, które chcemy ogrzać. Mają też małą bezwładność cieplną układów ogrzewania, dzięki czemu zapewniają żądany efekt natychmiast po włączeniu.
Wygląd parasola grzewczego
Parasole grzewcze są wykonane z aluminium bądź ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo. Mają ok. 2,3 m wysokości i ważą ok. 18 kg. Przenoszenie ich w różne miejsce ułatwiają zamontowane kółka. Można je też na stałe przytwierdzić do podłoża za pomocą kotew. Dodatkowo w niektórych modelach znajduje się lampa gazowa, która doświetla przestrzeń wokół parasola.
Palnik
Palnik w parasolach grzewczych w kształcie grzybka ma formę stożka. Wykonany jest ze stali szlachetnej i pokrywa go siatka. Ruchomy daszek znajdujący się nad palnikiem pozwala skierować ciepło w wybranym kierunku, co dodatkowo zwiększa wydajność urządzenia. Parasole, które przypominają ostrosłup, mają palnik umieszczony w długiej, szklanej rurze.
Wygoda użytkowania parasola grzewczego
Parasole grzewcze włącza się za pomocą piezoelektrycznego zapalnika (podobnego do tych w kuchenkach gazowych). W urządzeniu znajduje się także regulator przepływu gazu , dzięki któremu łatwo dostosować moc promieniowania do temperatury zewnętrznej.
Bezpieczeństwo użytkowania
Bezpieczeństwo użytkowania parasoli grzewczych zapewniają: zabezpieczenie zapłonu oraz zabezpieczenie odcinające dopływ gazu , gdy parasol przechyli się lub przewróci.
Po każdym odłączeniu lub wymianie butli z gazem należy przeprowadzić test szczelności instalacji w parasolu grzewczym, smarując miejsce podłączenia płynem do mycia naczyń. Warto pamiętać również, aby w pobliżu parasola grzewczego nie rozpylać aerozoli.
Mówiąc o bezpieczeństwie korzystania z parasoli grzewczych, trzeba mieć też na uwadze zasady przechowywania i użytkowania butli gazowej. Musi być ustawiona pionowo na suchym, czystym podłożu i zabezpieczona przed uderzeniem bądź przewróceniem się. Temperatura otoczenia, w którym korzysta się z butli, nie powinna przekraczać 35°C.
Butlę z gazem trzeba kupować w sprawdzonym miejscu, zwracając uwagę na jej odpowiednie zabezpieczenie. Na zaworze powinno znajdować się zabezpieczenie z folii termokurczliwej z identyfikatorem producenta, a na samej butli - informacja o tym, gdzie została napełniona.
Jeśli butla ma uszkodzone uchwyty do przenoszenia oraz stopę, a także wgnieciony jest jej korpus, nie powinno się z niej korzystać. Zawsze trzeba ją przewozić w pozycji pionowej.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Grill, wędzarnia i piec do chleba
Murek oporowy - z czego budować
Ściany działowe - z czego je zbudować?
Nowe dowody osobiste
Szczelny dach wokół komina
Deszczownica: zestaw natynkowy czy podtynkowy?
Montaż okien: prawidłowe ustawienie i zamocowanie okna
Podgrzewacz bez błędów: wykonanie instalacji i eksploatacja