Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana zapleśniałego silikonu wokół wanny

Jan Wrześniak

Dlaczego fugi pleśnieją? Czy plamy z pleśni można usunąć? Co zrobić, by nowe wypełnienie nie pleśniało? Jak wypełnić spoinę na nowo?

10.04.2006 WARSZAWA DLA CZTERY KATY KROK PO KROKU ZROB TO SAM WYMIANA FUGI SILIKONOWEJ Z GRZYBEM I PLESNIA NA NOWA FUGA PLESN GRZYB RENOWACJA WYKONANIE KRZYSZTOF RADZANOWSKI JUSTYNA BURDOW-GOLOS FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 6 (176) - 6.2006
Pleśń może się pojawić nawet na niedawno wykonanych wypełnieniach z silikonu sanitarnego odpornego na wilgoć i pleśń
Fot. Łukasz Zandecki / AG
Materiał i kształt wypełnienia

Pleśń na wypełnieniu szczeliny wokół wanny, brodzika czy umywalki pojawia się często. Nalot ma postać małych, ciemnych plam, które pokrywają nawet nowe wypełnienia spoin z silikonu sanitarnego odpornego na wilgoć i pleśń.

Przyczyną jest zazwyczaj niedbałe wykonanie wypełnienia, a dokładniej - niewłaściwy jego kształt. Przez to woda zatrzymuje się we wgłębieniach, zamiast spływać do wanny, a właśnie długotrwałe utrzymywanie się wilgoci ułatwia rozwój pleśni.

Rozwojowi zarodników pleśni sprzyja też nieszczelne wypełnienie spoin. Powierzchnie, do których ma przylgnąć silikon, powinny być wcześniej dokładnie oczyszczone, osuszone i odtłuszczone. W przeciwnym razie wilgoć wniknie pod wypełnienie i - utrzymując się w nieszczelnościach pod wypełnieniem z silikonu - stworzy dobre warunki do rozwoju pleśni.

Usuwanie plam z pleśni

Jeśli plamy pleśni pojawiły się niedawno, można je usunąć preparatem pleśniobójczym. Wystarczy nanieść preparat na zabrudzone miejsce, po określonym czasie podanym na opakowaniu spłukać go ciepłą wodą i wytrzeć miękką, lekko wilgotną gąbką. Gdy jednak pleśń od dawna pokrywa materiał wypełniający spoiny, zwykle trzeba go wymienić.

Trwałe wypełnienie silikonem

Masę silikonową trzeba nanieść na czystą, suchą powierzchnię i odpowiednio ukształtować.

Właściwie wyprofilowana spoina powinna mieć taki kształt, aby woda swobodnie po niej spływała. Najlepiej więc wyprofilować wypełnienie z góry na dół i nadać mu kształt delikatnie wklęsły. W przeciwnym razie woda będzie pozostawać w zagłębieniach i z czasem wypłucze zawarte w silikonie sanitarnym środki grzybo- i pleśniobójcze. Wskutek tego po pewnym czasie właściwości wypełnienia znacznie się pogorszą i ponownie pojawi się pleśń, podobnie jak to się stało poprzednio.

Wymiana silikonu wokół wanny - krok po kroku



Spoiny na nowo

Usuwanie starej spoiny. Najłatwiej to zrobić ostrym nożem lub zdzierakiem do fug. Usuwa się nim starą spoinę, bardzo ostrożnie - tak, by nie uszkodzić płytek i nie porysować podłoża, na przykład akrylu lub emalii na wannie. Trzeba dokładnie oczyścić szczelinę z resztek silikonu, osadów z mydła oraz pozostałości po poprzednich uszczelnieniach. Można użyć do tego specjalnego preparatu, który zmiękczy resztki silikonu, np. Środek do usuwania silikonu (SOUDAL) czy Tytan remover środek do usuwania silikonów (SELENA). Oczyszczoną powierzchnię należy dodatkowo odtłuścić.

Uwaga! Przed nałożeniem preparatu do usuwania silikonu należy sprawdzić, czy nie zniszczy on powierzchni wanny. Próbę trzeba zrobić w mało widocznym miejscu.

Nowa spoina. Zanim ponownie wypełni się przestrzeń między wanną a ścianą, warto przykleić na powierzchnię ściany i krawędź wanny taśmę malarską. Wyznaczy ona krawędzie wypełnienia oraz zabezpieczy powierzchnie przed zabrudzeniem silikonem.

Czystą i suchą szczelinę między płytkami a umywalką wypełnia się silikonem sanitarnym. Wyciska się go z tuby za pomocą specjalnego metalowego pistoletu. Końcówka tuby powinna być nacięta pod kątem, na szerokości odpowiadającej szerokości wypełnienia. Silikon należy wyciskać równomiernie - najlepiej wypełnić szczelinę jednym pociągnięciem i z niewielkim nadmiarem. Naniesione wypełnienie zwilża się wodą (dobrze jest dodać do niej niewielką ilość mydła lub płynu do mycia naczyń) i profiluje zdecydowanym, ciągłym ruchem za pomocą szpachelki do wygładzania silikonu, końcówką pisaka lub namydlonym palcem. Przy formowaniu spoiny usuwa się nadmiar silikonu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana zapleśniałego silikonu wokół wanny