Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kupujemy kabinę prysznicową

Małgorzata Krośnicka

Gotowe kabiny oferowane są zazwyczaj w kilku szerokościach (od 70 do 140 cm) i jednej lub dwóch standardowych wysokościach, ale ich wybór nie jest wcale taki prosty. Zdecydować trzeba o również kształcie, sposobie montażu czy materiałach.

90 cm - to minimalna szerokość zapewniająca wygodę w kabinie prysznicowej
90 cm - to minimalna szerokość zapewniająca wygodę w kabinie prysznicowej
Fot. Deante
Najmniejsze dostępne na rynku kabiny mają wymiary zaledwie 70×70 cm, co nie zapewnia wystarczającej przestrzeni, by dorosły człowiek mógł się w ich wnętrzu bezkolizyjnie poruszać. Dlatego raczej nie ma sensu inwestować w takie sprzęty, jeśli nie zmusza nas do tego konieczność. Niezbyt wygodne są też kabiny o wymiarach 80 × 80 cm; dobre warunki do kąpieli zapewniają dopiero modele o szerokości 90 cm. Natomiast wysokość kabin wynosi standardowo 175 cm i 180 cm.

Ważny jest też kształt kabiny, który wpływa na wygodę kąpieli oraz na to, ile miejsca kabina zajmie w łazience.

Narożne. Są najpopularniejsze, bo sprawdzają się tam, gdzie ważna jest oszczędność przestrzeni. Producenci oferują modele na planie kwadratu lub wycinka koła. Wyposażone są one najczęściej w drzwi uchylne lub przesuwane. Ceny od 250 zł.

Wolno stojące. Można ulokować je w dowolnym miejscu łazienki, choćby na środku. Są tylko dwa warunki - musi być wystarczająco dużo miejsca i usytuowanie kabiny musi być uwzględnione na etapie rozprowadzania instalacji. Stosuje się w nich wszelkiego typu drzwi - uchylne, przesuwne, składane i - rzadziej - obrotowe. Cena od 700 zł.

Walk-in. Przestrzeń pod natryskiem wydzielona jest szklanymi przegrodami. Sama kabina nie ma drzwi, a wejście do niej może prowadzić przez tak zwany suchy przedsionek, czyli dodatkową przestrzeń osłoniętą szkłem, chroniącą łazienkę przed zachlapaniem.

Ścianki. Wykonane z grubego, hartowanego szkła ściany kupuje się pojedynczo, gdyż służą do wydzielania otwartego miejsca prysznicowego. Wraz z uchylnymi drzwiami są też wykorzystywane do zabudowy pryszniców ulokowanych we wnękach. Stosuje się do nich specjalne okucia. Cena pojedynczej ścianki wraz z mocowaniem od 900 zł.

Szkło w kabinie Szkło hartowane, jak każde, może się stłuc, ale nie rozpada się przy tym na ostro zakończone fragmenty, lecz na drobne kawałki, niegrożące skaleczeniem. Szkło może mieć grubość od 3 do 10 mm (grubsze stosowane jest w kabinach bezramkowych oraz typu walk-in, gdzie wymagana jest odpowiednia sztywność przegród). Oczywiście im grubszego szkła użyto do produkcji, tym więcej zapłacimy za kabinę. Pamiętać trzeba też, że cena szkła zależy również od jego rodzaju - tafle mogą być przezroczyste lub matowe, barwne, a także ornamentowe - z wzorami tłoczonymi, piaskowanymi bądź naniesionymi metodą sitodruku. Ozdobne przeszklenia nie zawsze są dostępne w standardowej ofercie, można jednak zamówić je do wielu modeli kabin - opcje warto sprawdzić w katalogu producenta lub zapytać o nie sprzedawcę.

Brodziki

Kupujemy je w zestawie z kabiną prysznicową lub dopasowujemy do siebie dwa oddzielne produkty. Brodziki produkowane są w standardowych wymiarach, więc możliwe jest skompletowanie kabiny i brodzika od różnych producentów. Trzeba jednak sprawdzić, czy konkretne urządzenia do siebie pasują. Nie chodzi tu tylko o wymiary i kształty, lecz przede wszystkim o typ brodzika i możliwość jego zamontowania wraz z wybraną kabiną.

Płaskie. Ich krawędź wystaje o kilka centymetrów ponad poziom podłogi (najpłytsze mają zaledwie 2,5 cm głębokości, najgłębsze - 5 cm). Niektóre modele zaprojektowane są tak, że montuje się je równo z posadzką. Cena od 445 zł.

Standardowe. Mają zwykle głębokość 15 cm, są jednak modele o głębokości niemal 40 cm, w których można wygodnie wykąpać dziecko czy zrobić pranie. Cena od 180 zł.

Zaletą standardowych brodzików jest bezproblemowy montaż. Stawiane są na nóżkach lub specjalnym nośniku - w obu wersjach odpływ kanalizacyjny zmieści się pod urządzeniem.

Galeria kabin prysznicowych z płaskim brodzikiem - ceny i producenciZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Kupujemy kabinę prysznicową