Sposoby na krzywe ściany i sufity
Krzywe ściany i sufity można wyrównać przy okazji remontu w domu. Sposobów na to jest kilka. Wszystko zależy od tego, jak duże są odchylenia od płaszczyzny i jaki efekt chcemy osiągnąć.
W takiej samej sytuacji mogą się również znaleźć właściciele, którzy kupili gotowy dom; dla zawarcia transakcji jakość wykonania ścian i sufitów nie miała istotnego znaczenia.
Zarówno w jednej, jak i w drugiej sytuacji można podczas większego remontu poprawić nierówne ściany i sufity. Pozostawione przez murarzy i tynkarzy niedokładności, da się zwykle wyrównać płytami gipsowo-kartonowymi i warstwą gładzi. Dotyczy to szczególnie ścian, których nawet kilkucentymetrowe odchylenia od płaszczyzny szczególnie wyeksponują odcień lub połysk farby oraz listwy przypodłogowe, w barwach kontrastujących z ich kolorem.
Sposoby na nierówności i krzywizny
Do wyrównania ścian i sufitów stosuje się różne metody. Ich dobór zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża i efektu, jaki chcemy osiągnąć.
Nierówności powierzchni. Ślady po szpachli lub grudki i chropowatą powierzchnię tynków cementowo-wapiennych można wyrównać cienką warstwą tynku gipsowego albo odpowiednio dobranej gładzi.
Bez kątów prostych. Gdy chcemy poprawić kąty, na ścianach i stropach trzeba będzie położyć dodatkową warstwę tynku lub zaprawy wyrównawczej. W miejscach wyoblonych należy wcześniej skuć nadmiar tynku.
Krzywizny. Jeśli są niewielkie (odchylone od płaszczyzny do 20 mm), najlepiej je wyrównać poprzez zastosowanie tynków gipsowych lub cementowo-wapiennych albo zaprawy wyrównawczej. Jest to ważne nawet wtedy, gdy na takiej ścianie będą układane płytki ceramiczne. Jeśli nie jest ona w jednej płaszczyźnie, dużo trudniej jest dobrze ułożyć glazurę. Wykonawcy często próbują wyrównywać taką powierzchnię odpowiednio grubszą warstwą zaprawy klejącej. Koszty całego remontu znacznie się zwiększają, a poza tym nie jest to odpowiedni sposób przy wykonywaniu okładzin z płytek wielkoformatowych. Mogą one bowiem nie trzymać się dobrze podłoża.
Wybierając produkt do wyrównania ścian i sufitów, warto zwrócić uwagę na jego cenę. Zdecydowanie taniej będzie "narzucić" kilka centymetrów zaprawy wyrównawczej i pokryć ją warstwą tynku gipsowego niż tylko użyć drogiej gładzi gipsowej, nakładanej w kilku warstwach.
Większe wybrzuszenia lub wklęsłości ścian i sufitów można poprawić wykorzystując do tego celu płyty gipsowo-kartonowe. Nie trzeba koniecznie mocować ich do metalowego rusztu lub bezpośrednio do powierzchni ścian i sufitów. Jeśli będzie to możliwe, lepiej wybrać "wersję tańszą" i ułożyć na klej odpowiednio przycięte płyty gipsowo-kartonowe tylko w tych miejscach, które wymagają wypełnienia.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Jak kłaść tynki gipsowe? Wady i zalety tynku gipsowego
Suchy tynk, czyli ściany wykończone płytami gipsowymi
Zaprawy - wyrównywanie ścian i podłóg
Problemy z forum: źle wylany jastrych na ogrzewaniu
Murek oporowy - z czego budować
Ściany działowe - z czego je zbudować?
Nowe dowody osobiste
Szczelny dach wokół komina