Osłony do ogrodów zimowych
Decydując się na ogród zimowy, należy już na etapie projektu uwzględnić wyposażenie go w osłony przeciwsłoneczne. Inaczej, w upalne letnie dni stanie się on bezużyteczny, ponieważ będzie w nim gorąco jak w szklarni.
Osłony na zewnątrz czy wewnątrz
Przed nagrzewaniem najskuteczniej chronią osłony montowane na zewnątrz. Promieniowanie słoneczne, zanim dojdzie do ścian ogrodu, zatrzymuje się lub odbija (w zależności od rodzaju materiału osłony) - nie przedostaje się do środka i nie nagrzewa pomieszczenia.
Osłony wewnętrzne z kolei chronią przed padaniem słońca na znajdujące się w ogrodzie przedmioty - mówiąc potocznie "dają cień". Nie chronią natomiast przed nagrzewaniem się wnętrza. Tu promieniowanie przechodzi bowiem przez szklane ściany i - choć w jakimś stopniu zatrzymuje się na osłonach - podgrzewa powietrze. Dlatego konieczne jest wtedy także stosowanie rozwiązań umożliwiających stałą cyrkulację i wymianę powietrza.
Osłony zewnętrzne. W zaciemnieniu ogrodu zimowego największy problem stanowi dach. Do jego zasłonięcia stosuje się właściwie tylko dwa rodzaje osłon: pergole i verandy. Pergole (w przeciwieństwie do markiz tarasowych) mają montowane do konstrukcji dachu belki, w których przesuwa się materiał. Verandy z kolei to rolety materiałowe wyposażone w system bocznych prowadnic i sprężyn umożliwiających pracę w pozycji poziomej lub ukośnej. Pergolami można zakrywać tylko powierzchnie prostokątne, verandy mogą mieć kształt trójkątów i trapezów. Do zasłonięcia ścian wykorzystuje się natomiast zewnętrzne rolety materiałowe - refleksole, markizolety i żaluzje fasadowe.
Osłony wewnętrzne. Do zasłaniania dachów od wewnątrz najczęściej stosowane są żaluzje plisowane (plisy), system Sunshield (rodzaj żaluzji aluminiowych przystosowanych do pracy w pozycji ukośnej) oraz system Winter Meeting (osłony podwieszane). Jeśli chodzi o ściany, nie ma większych ograniczeń - choć na pewno skuteczniejsze będą materiały dobrze odbijające promieniowanie (żaluzje aluminiowe oraz żaluzje plisowane i rolety materiałowe pokryte od zewnątrz tzw. powłoką perlistą). Innym rozwiązaniem są folie z tworzywa sztucznego, metalizowane ale jednocześnie przezroczyste, które odbijają nawet 70% promieni słonecznych; w zimie z kolei warstewka metalu odbija promieniowanie cieplne pochodzące od ogrzewania i zatrzymuje je we wnętrzu.
Sterowanie ręczne czy elektryczne
Przy systemach zewnętrznych, z uwagi na ich usytuowanie, wchodzi w grę przede wszystkim sterowanie elektryczne. Warto skonfigurować je z automatyką pogodową czyli czujnikiem wiatrowo-słonecznym.
W przypadku systemów wewnętrznych praktycznie wszystkie osłony mogą być sterowane tak ręcznie jak i elektrycznie.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: