Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Moskitiery okienne i drzwiowe - ochrona przed owadami

Grzegorz Dudek

Moskitiery są niezastąpione, gdy za oknem zaczyna się sezon na owady. Bez nich nawet nie ma co myśleć o otwarciu okna wieczorem, by po upalnym dniu wpuścić do środka chłodne, świeże powietrze.

moskitiery, moskitiera, moskitiera na drzwi, moskitiera okienna
Moskitiery drzwiowe wykonuje się z profili aluminiowych, na zdjęciu model przesuwny
Fot. Aluprof
Najprostszą odmianą moskitiery jest siatka z włókna szklanego pokrytego PVC, którą przykleja się do ościeżnicy okna od jego zewnętrznej strony, przy użyciu taśmy klejącej z rzepem. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale też i najmniej trwałe, bo siatka z czasem zaczyna się odklejać; poza tym nie wygląda to zbyt ładnie. Kolejny minus - w taki sposób możemy zabezpieczyć tylko otwory okienne - tych od drzwi tarasowych nie możemy zakleić siatką na stałe, bo po prostu przez nie nie przejdziemy.

Znacznie wygodniejsze są moskitiery ramkowe i rolowane. Produkuje się je zarówno w wersji przeznaczonej do okien, jak i do drzwi.

Moskitiery brudzą się tak samo jak okna, dlatego trzeba je myć. Zabrudzoną moskitierę trzeba zdjąć z okna i umyć letnią wodą z dodatkiem mydła oraz spłukać (nie należy używać detergentów). Pamiętajmy też, że choć moskitiera jest przystosowana do używania przez cały rok, jej demontaż na czas zimy przedłuża jej żywotność.

MOSKITIERY OKIENNE

W oknach stosuje się przede wszystkim moskitiery ramkowe oraz rolowane. Rolowane są wygodniejsze, gdyż szybko można je ukryć w kasecie, gdy nie są potrzebne, nie demontuje się też ich na zimę; są jednak droższe niż ramkowe.

Okienne moskitiery ramkowe. Do większości okien pasują moskitiery z tzw. profilem z kołnierzem. Montuje się je za pomocą specjalnych sprężystych uchwytów obrotowych zakładanych na okno, bez konieczności wiercenia w nim dziur. Tam, gdzie nie można ich zastosować, zakłada się moskitiery z profilem bez kołnierza. Można je montować na magnesy lub przykręcać do ramy okna na stałe.

Moskitiery ramkowe są robione na konkretny wymiar, ich zamówienie powinien więc poprzedzić pomiar. Można go oczywiście zlecić specjalistycznej firmie, która zajmuje się produkcją i montażem moskitier. To jednak kosztuje. A ponieważ nie jest trudne, bez problemu można to zrobić samemu.

W oknach z PVC - szerokość sprawdzamy, mierząc światło otworu ościeżnicy okna (od lewego felca bocznego ościeżnicy do prawego - albo do felca słupka, gdy okno jest dzielone). Wysokość mierzymy od felca górnego do felca dolnego ościeżnicy okna;

W oknach z drewna - szerokość okien drewnianych (jednoramowych z okapnikiem) mierzymy w taki sam sposób, natomiast wysokość ustalamy, mierząc otwór od górnego felca ościeżnicy do górnej krawędzi okapnika.

Od tak "zdjętych" wymiarów odejmujemy 3-4 mm. W ten sposób powstanie luz, dzięki któremu nie będziemy mieli kłopotu z zamontowaniem moskitiery, a niewielkie szpary zostaną zakryte przez kołnierz tak, że od zewnątrz będą niewidoczne.

Jak założyć moskitierę ramkową?

Montaż moskitier ramkowych jest na tyle prosty, że każdy powinien sobie z nim poradzić. Oto, jak to zrobić:

- Uchwyty przykręcone do górnej ramki moskitiery ustawiamy w pozycji pionowej do góry, a wszystkie pozostałe - tak, by pokrywały się z ramką.

- Chwytamy moskitierę tak, by uchwyt PCV znajdował się na dole i wystawiamy ją na zewnątrz przez otwarte okno.

- Obrócone do pozycji pionowej górne uchwyty wsuwamy na górny felc okna, po czym przytrzymując moskitierę jedną ręką, drugą chwytamy za uchwyt PCV i przyciągamy ją do okna.

- Wolną ręką obracamy pozostałe uchwyty o 90o, tak by objęły felc razem z uszczelką na całym obwodzie ościeżnicy okna.

- Wyrównujemy moskitierę (o ile jest to konieczne), tak by luz między ramką a felcem był wszędzie w miarę jednakowy.

Okienne moskitiery rolowane. Jest to system do złudzenia przypominający roletę z kasetą, w której zamiast tkaniny zastosowano siatkę przeciw owadom. Siatka moskitiery rolowanej porusza się w aluminiowych prowadnicach, które dzięki zastosowaniu w nich specjalnych szczotek zapewniają całkowitą szczelność. Po rozwinięciu siatka moskitiery mocowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Przy zwolnieniu siatki z uchwytów, spowalniacz moskitiery daje możliwość płynnego nawoju siatki w kasecie bez jej uszkodzenia. Moskitierę taką montujemy na zewnątrz pomieszczenia, na stałe, do wnęki okiennej lub bezpośrednio do ramy okna.

MOSKITIERY DRZWIOWE

Wszystkie muszą być otwierane, by można było z domu wychodzić na taras; sposób otwierania może być różny.

Moskitiery otwierane montowane w drzwiach. Montowane są za pomocą zawiasów do fasady budynku lub futryny drzwiowej. Wyposażone są w uchwyt do otwierania oraz magnesy trzymające moskitierę w pozycji zamkniętej, a także w uszczelkę szczotkową, która maksymalnie zabezpiecza pomieszczenie przed dostaniem się insektów i nieczystości z zewnątrz. Dodatkowo zamontowane w moskitierze samozamykacze automatycznie domykają otwartą moskitierę, podnosząc komfort użytkowania. W celu poprawienia usztywnienia ramy drzwiowej w moskitierach otwieranych istnieje możliwość zastosowania futryny wykonanej z zamkniętego profilu aluminiowego.

Moskitiery przesuwne montowane w drzwiach. Skrzydło lub skrzydła moskitiery przesuwają się na prowadnicach górnej i dolnej, jedno- lub dwutorowej. Jeśli drzwi balkonowe są pojedyncze, przed zastosowaniem takiej moskitiery trzeba sprawdzić, czy z boku jest wystarczająco dużo miejsca na przesunięcie skrzydła. Problem ten nie występuje przy drzwiach podwójnych, ponieważ w przypadku pojedynczych drzwi możemy je przesunąć na stronę nieotwieralną. Można też wybrać model na podwójnych prowadnicach, gdzie jedno skrzydło mija się z drugim. Ponadto moskitiery przesuwne są idealnym rozwiązaniem do okien balkonowych z ruchomym słupkiem oraz okien przesuwnych.

Moskitiery rolowane montowane w drzwiach. Gdy na tarasie nie ma miejsca na moskitierę otwieraną lub przesuwną, z pewnością zmieści się rolowana. Jej kaseta ma długość równą wysokości okna i umieszcza się ją w pionie (po tej stronie, po której są zawiasy okna). Prowadnice, w których porusza się siatka, montuje się na górze i na dole. Moskitiera jest blokowana dzięki taśmie magnetycznej, dzięki czemu daje się łatwo otworzyć.

Do podwójnych drzwi tarasowych zaleca się moskitiery podwójne. Składają się one z dwóch kaset umieszczonych po przeciwnych stronach drzwi i siatek zakończonych pionową listwą magnetyczną; gdy przyciągnie się je do siebie, zamykają się.

Nowość na rynku - moskitiery plisowane

Od tradycyjnych moskitier odróżnia je sztywna, plisowana, składająca się harmonijkowo siatka, podtrzymywana przez kilka rzędów naciągniętych linek. Takie rozwiązanie daje możliwość montażu moskitiery w bardzo dużym otworze (do 3 m wys. i 5 m szer.), jednocześnie gwarantując jej łatwą i płynną obsługę . Moskitiery można przesuwać w różnych kierunkach i blokować w dowolnym miejscu. Bardzo wygodna jest możliwość wyboru kierunku otwarcia moskitiery: góra-dół (przy moskitierach okiennych), na boki, centralnie, dwustronnie (przy moskitierach drzwiowych). System przesuwów funkcjonuje bez żadnych mechanizmów, sprężyn i skrzynek. Plisowanie sprawia, że cały pakiet po zsunięciu chowa się w prowadnicy. Moskitiery można montować we wnękach okiennych lub bezpośrednio na ramie okna.

Rozwiązania specjalne

Moskitiery wzmocnione. Jeśli w domu są koty lub psy, montowanie moskitier z siatką z włókna szklanego nie ma większego sensu - przynajmniej w tych oknach, do których czworonogi mają stały dostęp. Pazury psów i kotów są na tyle ostre, że siatka szybko zostanie zniszczona. W takich sytuacjach lepiej wybrać siatkę aluminiową lub stalową. Są one jednak znacznie droższe niż te tradycyjne i w swojej ofercie mają je tylko nieliczni producenci.

Moskitiery z przejściem dla zwierząt. Gdy chcemy, by pies lub kot mógł swobodnie wychodzić do ogródka przez drzwi tarasowe, a jednocześnie założyć w nich moskitierę, trzeba zamówić otwieraną, ze specjalnym przejściem dla zwierząt. W dolnej części moskitiery, zamiast siatki, wstawiana jest płyta poliwęglanowa, z otworem i klapką na zawiasach, uszczelnioną dookoła w taki sposób, by (w pozycji zamkniętej) stanowiła skuteczną barierę dla owadów.

Moskitiera zintegrowana z roletą. Ten, kto jeszcze na etapie budowy decyduje się na montaż rolet zewnętrznych (podtynkowych lub naokiennych), powinien wiedzieć, że są one dostępne w wersji zintegrowanej z moskitierami rolowanymi. To rozwiązanie bardzo praktyczne i godne polecenia. Kaseta moskitiery jest ukryta w tej samej obudowie co pancerz rolety, natomiast siatka porusza się w tych samych - tyle że podwójnych - prowadnicach, co pancerz rolety.

Ile kosztują moskitiery

- Moskitiera ramkowa na typowe okno (wymiar światła okna 70 x 130 cm), kolory biały, brąz - od 95 zł

- Moskitiera okienna rolowana na to samo okno (wym. 77 x 135 cm, ponieważ dodajemy szerokość prowadnic i wysokość kasety), kolory biały, brąz - od 240 zł

- Moskitiera okienna rolowana na całe okno (bez słupka stałego) (wym. 140 x 140 cm ), kolory biały, brąz - od 300 zł

- Moskitiera drzwiowa (otwieralna) 90 x 230 cm (w cenie zawiasy samozamykające), kolory biały, brąz - od 480 zł

- Moskitiera drzwiowa rolowana pozioma 90 x 230 cm, kolory biały, brąz - od 500 zł

- Moskitiera drzwiowa przesuwna 90 x 230 cm, kolory biały, brąz - od 650 zł

- Moskitiera na podwójne drzwi tarasowe (160 x 230 cm): rolowana pozioma podwójna - od 750 zł; przesuwna podwójna - od 1500 zł

Powyższe ceny są brutto, bez montażu; dopłata za okleiny drewnopodobne i kolory RAL: 40-50%

Moskitiery oferują między innymi producenci i dystrybutorzy:

- Aluprof, www.aluprof.eu, tel. 33 819 53 00

- Anwis, www.anwis.pl, infolinia 0 801 88 99 22

- EKA, www.roletyplus.pl, tel. 22 716 32 90

- Fakro, www.fakro.pl, infolinia 800 100 052

- Insekt-System, www.insekt-system.pl, tel. 32 720 94 07

- Velux, www.velux.pl, tel. 22 33 77 000

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Moskitiery okienne i drzwiowe - ochrona przed owadami