Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrać klimatyzator?

Michał Zalewski

Jeszcze nie tak dawno klimatyzację w domu jednorodzinnym uważano za zbytek. Jednak nowoczesne modele mogą nie tylko zapewnić przyjemny chłód podczas upałów, ale też oczyszczać powietrze, a nawet je ogrzewać, co przydaje się wiosną i jesienią.

Wewnętrzne jednostki klimatyzatorów split wyposażone są w filtry mechaniczne. Usuwają one z powietrza większość zanieczyszczeń. Niektóre modele mają też dodatkowo zamontowane filtry antybakteryjne lub plazmowe (te ostatnie usuwają wirusy i alergeny)
Wewnętrzne jednostki klimatyzatorów split wyposażone są w filtry mechaniczne. Usuwają one z powietrza większość zanieczyszczeń. Niektóre modele mają też dodatkowo zamontowane filtry antybakteryjne lub plazmowe (te ostatnie usuwają wirusy i alergeny)
Fot. Daikin
Najprostsze konstrukcje mają klimatyzatory monoblokowe - całe urządzenie znajduje się w jednej obudowie. Występują w dwóch wersjach: pierwsza, raczej rzadko stosowana to klimatyzatory okienne. Montuje się je, zgodnie z nazwą, albo w oknie, albo w ścianie w ten sposób, iż część urządzenia wystaje na zewnątrz, a część znajduje się we wnętrzu pomieszczenia.

Drugi rodzaj klimatyzatorów mono- blokowych - stosunkowo niedrogi (ich ceny zaczynają się od 600 zł) i niewymagający specjalistycznego montażu - to modele przenośne. Wyposażone są one w rurę, przez którą usuwane jest nagrzane powietrze z pomieszczenia na zewnątrz. Dlatego podczas ich pracy muszą być otwarte okna lub drzwi balkonowe (bo raczej na wybicie otworu w ścianie zewnętrznej nikt się nie decyduje). Zmniejsza to oczywiście efekt chłodzenia w pomieszczeniu. Poza tym, niektóre z nich pracują dość głośno. Z tych względów wykorzystuje się je raczej jako rozwiązanie doraźne.

Urządzenia split - dobór mocy

W klimatyzatorach split jednostka wewnętrzna ochładza powietrze w pomieszczeniu, zewnętrzna zaś odbiera z niej nadmiar ciepła i wyrzuca je do otoczenia.

Najważniejszym parametrem tego urządzenia jest jego moc chłodnicza. Najlepiej, gdy tę wielkość określi specjalista. Zależy ona bowiem od wielu czynników: wielkości pomieszczenia, jego położenia - na przykład, czy znajduje się od północy, czy od południa, na parterze czy na piętrze. Istotna jest również wielkość i ilość okien, czy są na nich zamontowane rolety oraz to, jakie urządzenia elektryczne znajdują się w pomieszczeniu.

W domach moc chłodnicza pojedynczego klimatyzatora zwykle waha się od 2,5 do 4 kW. Jeżeli pomieszczenie jest tak duże, że wymagany jest model o większej mocy, wówczas biorąc pod uwagę rozmiary i głośność pracy, zaleca się montaż dwóch jednostek wewnętrznych zamiast jednej.

Rodzaje jednostek wewnętrznych typu split

W sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów jednostek:

ścienne - są najczęściej stosowane, wiesza się je na ścianie na wysokości około 30 cm od sufitu;

kasetonowe - montuje się je w podwieszonym suficie, a zakończenie stanowi ozdobna kratka;

przypodłogowe - umieszcza się je 20 cm od podłogi;

kanałowe - wymagają pozostawienia odpowiedniej ilości miejsca do prowadzenia instalacji złożonej z przewodów o średnicy od 100 do 200 mm.



System multi split

Jeśli chcemy w czasie upałów klimatyzować w domu jednocześnie kilka pomieszczeń, na przykład salon na parterze i dwie sypialnie na piętrze, zazwyczaj polecany jest system określany jako multi split. Wówczas do jednej jednostki zewnętrznej podłączamy trzy wewnętrzne - u niektórych producentów może ich być maksymalnie osiem. Co ważne, nie muszą być one tego samego rodzaju, czyli bez problemu stworzymy system składający się dwóch jednostek ściennych i jednej kasetonowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zarówno zakupu, jak i montażu. Zamiast trzech niezależnych zestawów, mamy jedną jednostkę zewnętrzną, co przekłada się na mniejsze zużycie materiałów (bo potrzebna jest tylko jedna konstrukcja wsporcza do jej zawieszenia) i szybszą instalację.

Warto też wiedzieć o tym, że w systemie multi split w każdym pomieszczeniu możemy zaprogramować inną wartość temperatury oraz czasy włączania i wyłączania urządzenia. Natomiast z punktu widzenia użytkownika oba układy - typu split i multi split - mają bardzo zbliżone zalety, co więcej w każdym z nich często stosuje się te same jednostki wewnętrzne.

Jakie informacje zawiera etykieta energetyczna

Na etykiecie energetycznej, którą zgodnie z przepisami unijnymi musi mieć od 1 stycznia 2013 roku każdy klimatyzator, znajdziemy takie ważne parametry, jak:

SEER: sezonowy wskaźnik efektywności energetycznej dla funkcji chłodzenia.

SCOP: sezonowy wskaźnik efektywności energetycznej dla funkcji grzania (różne wartości w zależności od strefy klimatycznej).

Moc: deklarowana wydajność urządzenia w temperaturze obliczeniowej.

Obliczeniowe sezonowe zużycie energii elektrycznej kWh/annum (czyli rok).

Sound Power: moc akustyczna dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w dB.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator

Klasa efektywności energetycznej. Najlepsze modele (czytaj najbardziej energooszczędne, czyli zużywające mniej energii elektrycznej) mają klasę A+++, najgorsze - D.

Hałas. Nowoczesne wewnętrzne jednostki pracują bardzo cicho, na pierwszym biegu poziom hałasu wynosi zwykle 21 dB, zaś na najwyższym biegu, stosowanym podczas największym upałów osiągają 45 dB. Jednostki zewnętrzne zaś nie powinny pracować głośniej niż 50 dB.

Sterowanie. Klimatyzatory najczęściej sterowane są za pomocą pilotów. Umożliwiają one między innymi zaprogramowanie pracy urządzenia w cyklu dobowym i tygodniowym lub ustawienie cichego trybu działania (co przydaje się zwłaszcza nocą). Niektórymi urządzeniami można sterować zdalnie, wykorzystując internet, a nawet włączyć system klimatyzacji w inteligentny system zarządzania domem.

Gwarancja i serwis - najlepszej jakości urządzenia mają 5-letnią gwarancję. Sprawdźmy też, ile firm serwisowych znajduje się w okolicy, w której mieszkamy.

Jakość materiałów. Obudowy jednostek wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego. Ważna jest jego grubość, a także dopasowanie do siebie poszczególnych elementów.

Zobacz galerię zdjęć >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dobrać klimatyzator?