Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdy odkurzacz centralny źle ssie

Odpowiada Monika Stypińska

Od kilku lat użytkuję odkurzacz centralny. Do tej pory nie było z nim żadnego kłopotu, ale ostatnio chyba się zatkał. Co może być tego przyczyną. Podejrzewam, że coś mogło wpaść do rury, ale zupełnie nie wiem, jak to sprawdzić. Witek G., Wrocław

odkurzacz centralny
Gdy jednostka centralna zostanie właściwie dobrana, a instalacja wykonana zgodnie z zasadami i następnie właściwie użytkowana, system będzie pracował bezawaryjnie przez długie lata
Fot. UST-M
Co może być przyczyną zatkania się odkurzacza centralnego?

Zmniejszenie siły ssania odkurzacza centralnego może być spowodowane wieloma przyczynami. W eksploatowanej od kilku już lat instalacji taka awaria najczęściej wywołana jest zatkaniem się filtra. Niezależnie od modelu odkurzacza filtr trzeba co pewien czas wytrzepać lub umyć - nie rzadziej niż raz na pół roku, a po 4-5 latach warto go wymienić na nowy (można kupić go u producenta, w firmie montującej lub w internecie). Zwróćmy uwagę na jego poprawne założenie. Gwarantuje ono, że zanieczyszczenia nie dostaną się do silnika, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Inną prozaiczną przyczyną słabego ssania, o której często zapominamy, jest po prostu zatkanie się węża ssącego. Zator taki najprościej usuwa się przez podłączenie węża do gniazda jednostki centralnej i na chwilę przytkanie ręką końcówki węża. Spowoduje to wzrost podciśnienia w wężu, pod wpływem którego zator zostanie zlikwidowany. Odkurzacz nie zasysa również z odpowiednią siłą wtedy, gdy podczas prac modernizacyjnych w domu zostanie przewiercony lub przebity przewód instalacji odkurzacza centralnego ukryty pod podłogą albo w ścianie. Usunięcie dziury w przewodzie wymaga odsłonięcia feralnego odcinka instalacji, a następnie naklejenia na dziurę łatki. Lepszym jednak sposobem będzie wycięcie uszkodzonego odcinka i zastąpienie go nowym.

Uwaga! Aby nie dochodziło do tego typu awarii, warto po ułożeniu instalacji centralnego odkurzania udokumentować jej przebieg, robiąc zdjęcia lub kręcąc film.

Przeciwnicy systemu centralnego odkurzania podkreślają, że zapchanie się przewodu wynika najczęściej z wciągnięcia do instalacji takich przedmiotów jak: klocki, patyczki, kredki czy torby foliowe. W rzeczywistości jednak dzieje się to rzadko. Nawet jeśli dziecko celowo włoży do gniazdka ssawnego zabawkę, nie zostanie ona wciągnięta dalej do instalacji. Do gniazdka jest bowiem doprowadzone specjalne kolanko, zagięte pod kątem 90 stopni (często nazywane przez fachowców kolankiem bezpieczeństwa). Ta specjalna konstrukcja uniemożliwia wciągnięcie do instalacji przypadkowych przedmiotów.

Jak znaleźć zator i go usunąć

O awarii lub utknięciu przedmiotu w instalacji świadczy charakterystyczny świst podczas pracy urządzenia i spadek mocy ssania. Prostym domowym sposobem na znalezienie miejsca zatoru jest sprawdzanie po kolei siły ssania we wszystkich gniazdkach. Jeśli w którymś wykryjemy mniejsze ssanie, oznacza to, że zator powstał pomiędzy tym a poprzednim gniazdkiem. Można go próbować wyssać zwykłym odkurzaczem. Gdy ta metoda zawiedzie, zator przepycha się długą sprężyną hydrauliczną - mają je niektóre firmy montujące odkurzacze centralne. Sprężyna powinna być koniecznie osłonięta miękką, dobrze przymocowaną tkaniną, by nie zniszczyć rurociągu albo go ponownie nie zatkać.

Miejsce, w którym instalacja jest zapchana lub przedziurawiona, można również zlokalizować za pomocą niewielkiej kamery przemysłowej, którą wpuszcza się do przewodów. Urządzenie to dokładnie określa miejsce nieszczelności, dzięki czemu nie trzeba odkuwać ściany lub podłogi na dużym odcinku. Niestety, taka kamera nie jest tania, więc mają ją tylko niektórzy instalatorzy.

Czy awaria centralnego odkurzacza może wynikać z jego niewłaściwej eksploatacji

Aby cieszyć się z bezawaryjnego działania systemu centralnego odkurzania przez wiele lat, musimy pamiętać o jego właściwej eksploatacji.

Zbieranie zanieczyszczeń. Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że odkurzacz służy do zbierania kurzu. Nie wolno nim zbierać pyłów budowlanych, które mogą przedostać się poprzez filtr do silnika, co spowoduje jego uszkodzenie. Pod groźbą utraty gwarancji nie można nim zbierać gruzu, wody czy popiołu z kominka. Do tego służą odpowiednie urządzenia - separatory popiołu i gruzu lub separatory płynów. Pierwszy z nich umożliwi bez szkody dla odkurzacza wyczyszczenie kominka oraz usunięcie gruzu, resztek cementu, gipsu i suchych zapraw po remoncie. Drugi pozwoli zebrać rozlaną wodę. Odkurzacza nie poleca się również do sprzątania okruchów szkła, bo mogą one poprzecinać filtry w jednostce centralnej.

Opróżnianie zbiornika. Pojemnik na śmieci należy co pewien czas opróżniać - wystarczy to robić raz na 3-4 miesiące. Na szczęście większość zbiorników ma okienka, przez które widać stopień ich zapełnienia.

Odkurzanie dwóch miejsc jednocześnie. Aby domowy odkurzacz centralny dobrze zasysał zanieczyszczenia, odkurzać może tylko jedna osoba. Jeśli więc ktoś na przykład włączył wąż do gniazda na parterze domu, to druga osoba nie może w tym samym czasie sprzątać samochodu w garażu - nastąpi bowiem znaczny spadek siły ssania w instalacji. Oczywiście na rynku są systemy, które umożliwiają pracę kilku osób jednocześnie, ale ze względu na koszty montuje się je raczej w biurach, pensjonatach czy hotelach.

Kłopoty z włączaniem odkurzacza. Jeśli po włożeniu węża do gniazda ssącego odkurzacz nie działa, trzeba najpierw sprawdzić na tablicy elektrycznej, czy nie "wyrzuciło" bezpiecznika. Czasami psuje się też włącznik na uchwycie węża i wtedy do jego naprawy trzeba wezwać serwis. Dużo poważniejszą awarią, w dodatku trudną do zlokalizowania, jest uszkodzenie przewodu elektrycznego biegnącego wzdłuż instalacji centralnego odkurzania (odpowiada za sterowanie pracą jednostki centralnej). Zamiast więc kuć ściany i podłogi, fachowcy polecają zastosowanie systemu radiowego. Wiąże się to między innymi z zakupem pilota (podobny z wyglądu do tego, jaki mamy w samochodzie). Umożliwi on nam zdalne sterowanie pracą odkurzacza.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdy odkurzacz centralny źle ssie