Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Farby do efektów specjalnych

Tekst: Marzena Kowalska

Gdy znudzą się nam gładkie jednobarwne ściany, sięgnijmy po specjalne farby. Nadadzą one wnętrzom niepowtarzalny charakter, a efekt w dużej mierze będzie zależał od naszej fantazji.

Farby dekoracyjne polecane są nie tylko do reprezentacyjnych pomieszczeń. W sypialni pięknie będą wyglądały ściany w tonacji pastelowej. Aby ożywić pomieszczenie, narożnik, wnękę albo inny fragment ściany, maluje się je innym kolorem.
Farby dekoracyjne polecane są nie tylko do reprezentacyjnych pomieszczeń. W sypialni pięknie będą wyglądały ściany w tonacji pastelowej. Aby ożywić pomieszczenie, narożnik, wnękę albo inny fragment ściany, maluje się je innym kolorem.
Na rynku jest coraz więcej farb do dekoracyjnego malowania ścian w pomieszczeniach. Pozwalają one uzyskać efekty, które - tak jak dekoracje - odmieniają zwyczajne wnętrza nie do poznania. Z typowego pokoju mogą uczynić na przykład salon w klimacie minionej epoki albo współczesne wnętrze utrzymane w stonowanej, minimalistycznej konwencji bądź też w stylu radosnej awangardy.

Nie tylko imitacje

Powłoki z farb dekoracyjnych często imitują różne materiały i wykończenia. Mogą je naśladować kolorystyką, fakturą (rysunkiem), a nawet strukturą, jeśli mają na powierzchni wyraźne wypukłości. Niektóre z nich do złudzenia przypominają drewno albo kamień, na przykład marmur czy granit. Inne mogą imitować stiuki weneckie, ozdobne wyprawy tynkarskie czy też stare, popękane tynki lub surowe mury. Efekt zależy od doboru materiałów, narzędzi i technik zastosowanych przy wykańczaniu ściany. Często jest niepowtarzalny, abstrakcyjny, jeśli taka jest intencja wykonawcy. Powłokom można też nadać delikatny połysk czy srebrzystość albo przy użyciu specjalnych płatków łączonych z farbą czy lakieru wykończeniowego uzyskać na ścianach ciekawe efekty optyczne, zmieniające się wraz z oświetleniem i kątem obserwacji.

Na nowe i stare ściany

Podłoże. Farby dekoracyjne można nakładać na różne podłoża - gładki tynk, beton, istniejące powłoki malarskie, płyty gipsowo-kartonowe, pilśniowe i wiórowe, a także powierzchnie pokryte tapetami lub tkaniną. Wyjątek stanowią farby strukturalne, bo powłoki z nich są ciężkie, dlatego nie powinno się ich nakładać na podłoża o słabej przyczepności, jak płyty wiórowe czy tkaniny.

Przygotowania. Ze ścian przeznaczonych do malowania trzeba usunąć jedynie stare, łuszczące się powłoki oraz wszelkie powłoki z farb klejowych. Ściany należy potem umyć. Dokładne wyrównywanie powierzchni nie zawsze jest konieczne. Wiele dekoracyjnych powłok doskonale bowiem tuszuje wszelkie niedoskonałości ścian, zwłaszcza gdy same są "programowo nierówne", albo mają intensywną, zróżnicowaną kolorystykę.

Gruntowanie. Zwykle jest zalecane przez producentów farb. Pozwala zmniejszyć nasiąkliwość podłoża i poprawić przyczepność farby dekoracyjnej.

Malowanie "w systemie"

Często jedna farba nie wystarcza do uzyskania oczekiwanych efektów dekoracyjnych. Trzeba wtedy użyć kompletu materiałów, które nakłada się kolejnymi warstwami albo łączy ze sobą tuż przed nakładaniem. Producenci nazywają go systemem wykończeniowym.

Systemowy zestaw produktów obejmuje też odpowiednie preparaty gruntujące i farby podkładowe. Dobiera się je stosownie do rodzaju i stanu podłoża, a także - oczekiwanych efektów dekoracyjnych. Zwykle znajdują się wśród nich specyfiki do tzw. trudnych podłoży, na przykład pokrytych plamami nikotynowymi albo takich, z których usunięto naloty pleśni. Neutralizują one przebarwienia i zapobiegają ich przenikaniu na wierzchnią warstwę farby.

Do malowania powinno się użyć narzędzi systemowych, polecanych przez producenta farby, takich jak specjalne wałki, pędzle i szpachelki.

Techniki malarskie

Zależą od rodzaju użytych materiałów i efektu, jaki chce się uzyskać. Do malowania - oprócz standardowych wałków, pędzli, pac czy szpachelek - mogą być potrzebne takie narzędzia, jak: pistolet malarski, specjalne wałki (np. z kawałkami irchy), nietypowe pędzle, szczotki i tampony malarskie, a nawet - gąbka z celulozy czy guma szewska. W instrukcjach farb producenci zwykle szczegółowo informują o sposobie wykonania powłok i potrzebnych narzędziach.

Aby efekt był zgodny z zamierzeniami, farby trzeba nanosić w ściśle określony i niekiedy niekonwencjonalny sposób - na przykład pojedynczymi plamami albo krótkimi, krzyżującymi się pociągnięciami. Dotyczy to także fakturowania i zdobienia powłok.

Wykonawca z polecenia

Farby dekoracyjne nie są tanie, warto więc zadbać o staranne wykonawstwo. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musimy zatrudnić profesjonalistę. Wiele dekoracyjnych powłok nadaje się do samodzielnego wykonania, bo prace zwykle nie są trudne, chociaż bywa, że bardzo czasochłonne.

Zanim jednak zdecydujemy się na samodzielne malowanie, powinniśmy sprawdzić, czy będzie to opłacalne. Do nakładania, zdobienia i wykańczania powłok musimy mieć specjalne narzędzia systemowe, a one mogą być drogie. Jeśli komplet potrzebnych nam narzędzi będzie dużo kosztował, korzystniej jest zatrudnić za te pieniądze fachowca, zwłaszcza że da nam to gwarancję uzyskania odpowiedniego efektu.

O profesjonalnych wykonawców prowadzących działalność w regionie, w którym mieszkamy, najlepiej pytać w salonach firmowych producentów farb, u ich dystrybutorów albo w specjalistycznych sklepach z farbami. Mogą to być firmy:

- przeszkolone przez producentów, legitymujące się odpowiednim certyfikatem,

- współpracujące ze sklepem czy dystrybutorem - bez certyfikatu, ale również z dużym doświadczeniem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Farby do efektów specjalnych