Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie? Są na to sposoby. Poznaj 10 trików, które pomogą odmienić wnętrza w twoim domu
Masz ciemne mieszkanie, do którego wpada bardzo mało światła dziennego? Jeżeli nie planujesz przeprowadzki, warto coś z tym zrobić. Ponure wnętrza przygnębiają. Podpowiadamy, jak je nieco rozświetlić i ożywić.
Sposoby na ciemne mieszkanie
Na to, czy mieszkanie jest ciemne, czy jasne, wpływa wiele czynników. Czy wiesz, że nie tylko usytuowanie mieszkania względem stron świata, wielkość i liczba okien decydują o jego doświetleniu? To, jak mieszkanie jest postrzegane, zależy także od koloru podłogi, mebli i ścian, dekoracji okiennych, materiałów wykończeniowych użytych we wnętrzu. Jeżeli wszystko jest w nim ciemne, będzie się wydawał bardziej mroczny, niż jest w rzeczywistości.
Podpowiemy, jak mieszkanie rozświetlić. Nie masz ochoty ani budżetu na wymianę mebli? Skorzystaj z tych skutecznych trików.
Gdzie w mieszkaniu jest najciemniej
"Doświetlanie" mieszkania zacznij od jego lustracji - wytypuj najciemniejsze kąty, w których warto coś zmienić. Zastanów się, które z ciemnych elementów da się odświeżyć tanim kosztem, np. przemalować lub wytapetować. Pamiętając o zasadzie, że wnętrze niezagracone wydaje się jaśniejsze, może zastanowisz się nad usunięciem niektórych mebli? W mieszkaniu zrobi się od razu jaśniej i przestronniej.
Jeśli planujesz remont...
- Usuń ciemną, drewnianą boazerię lub przemaluj ją na jasny, pastelowy kolor.
- Ciemną, wzorzystą wykładzinę zastąp gładką, jasną.
- Toporne drzwi zastąp lekkimi, przesuwanymi.
- Pomaluj na biało ramy okien i parapety.
- Poczerniałą posadzkę wycyklinuj i pomaluj jasnym lakierem.
- Jeżeli planujesz wymianę posadzki, zastanów się, gdzie możesz położyć jasny, polerowany gres, który świetnie odbija światło i rozjaśnia wnętrze.
- Stare, ciemne kafelki w łazience i kuchni, jeżeli nie chcesz ich skuwać - pomaluj na jasny kolor (są do tego specjalne farby).
Wybierz odpowiedni kolor
Jeżeli planujesz malowanie mieszkania, pamiętaj - im jaśniejsze farby wybierzesz, tym lepiej. Nie lubisz białych ścian? Nie martw się, dobry efekt da zastosowanie jasnych, rozbielonych kolorów.
W ciemnym pokoju z jednym oknem warto użyć trzech odcieni tej samej farby i najciemniejszym (choć nadal jasnym) pomalować ścianę dookoła okna, odcieniem najjaśniejszym zaś ścianę po przeciwnej stronie okna. Pozostałe ściany malujemy wtedy odcieniem pośrednim. Taki sposób malowania wzmacnia efekt natężenia światła dziennego, które dostaje się do wnętrza.
Efekt rozjaśnienia uzyskasz także, wybierając farbę transparentną, do której dodawane są drobinki złota, srebra lub pereł. Ściana pomalowana taką farbą odbija więcej światła.
Dobre oświetlenie to podstawa
Dobrze zaplanowane oświetlenie sprawia, że wnętrze wydaje się nie tylko jaśniejsze, ale i przestronniejsze. Gdy w mieszkaniu brakuje słońca, trzeba ratować się odpowiednio dobranym oświetleniem sztucznym.
Warto zadbać, by było to światło białe. Światło żółte jest, co prawda, bardziej nastrojowe, ale nie jest wystarczająco jasne. Oprócz centralnego oświetlenia zainstaluj punktowe. Jest to szczególnie ważne w łazience i przedpokoju. Przyda się także w kuchni, szczególnie gdy nie ma w niej okna. Dodatkowe punkty świetlne powinny się znaleźć w tych miejscach, gdzie wykonujemy takie czynności, jak np. czytanie, szycie, jedzenie posiłków etc.
Marzy ci się sufit pomalowany na ciemniejszy kolor? Uprzedzamy, że w ciemnym wnętrzu nie jest to najlepszy pomysł. Ale jeżeli się przy nim upierasz, zadbaj o oświetlenie pod sufitem. Mogą to być punktowe halogeny lub świecąca listwa diodowa (najlepiej z regulowanym natężeniem światła). W sypialni dodatkowe oświetlenie zaplanuj przy łóżku - w przypadku dwuosobowego - koniecznie po jego obu stronach.
W pokoju dziennym w najciemniejszym kącie warto postawić lampę stojącą. Dobre efekty daje także punktowe oświetlenie wybranych elementów ozdobnych - obrazów, figurek i innych dekoracji.
Jakie meble do ciemnych wnętrz?
W ponurym mieszkaniu ciemne, duże meble będą je dodatkowo przytłaczały. Ciężka, trzydrzwiowa szafa, gdański kredens czy rozłożysta kanapa narożna raczej się nie sprawdzą. Do takich wnętrz bardziej odpowiednie są meble lekkie. Dużą meblościankę lepiej zastąpić smukłym regałem bez tylnej ściany. Dobrze sprawdzą się też półki i niewielkie stoliki kawowe. Kolory mebli oczywiście powinny być jasne. Warto też rozważyć meble szklane lub z przeźroczystego tworzywa.
Gdy twoje fotele i kanapa mają ciemną tapicerkę - warto uszyć dla nich pokrowce z jasnego materiału. Jeśli jest to niemożliwe, wystarczy narzuta w jasnym kolorze i jasne poduszki.
Jasna podłoga rozjaśnia wnętrze
We wnętrzach, które nie są zbyt dobrze doświetlone, podłoga powinna mieć jasny kolor. Jeśli będzie on zbliżony do koloru ścian, granice między powierzchnią poziomą i pionowymi staną się niemal niewidoczne, a całe wnętrze dzięki temu bardziej przestronne.
Malowanie podłogi na biało w praktyce - sprawdzamy efekty >>
Szczególnie w małych pomieszczeniach, takich jak łazienka, biała podłoga wprowadza wizualną lekkość. Jeszcze lepiej, jeśli będzie lekko połyskująca, np. ze szkliwionego gresu. Wówczas będzie odbijać światło i dodawać wnętrzu blasku.
Jeśli nie mamy możliwości zmiany podłogi na jasną, można się jeszcze zastanowić nad jasnym dywanem. Ten jednak będzie się brudził zdecydowanie szybciej. Stosunkowo najmniej zabrudzeń przyjmuje dywan z krótkim włosiem.
Optyczne triki do ciemnych wnętrz
Lustra to idealna dekoracja ścian w ciemnych wnętrzach. Wybieraj lustra o jednolitej płaszczyźnie, najlepiej duże. Takie właśnie lustro warto powiesić na ścianie po przeciwnej stronie okna. Duże lustro, najlepiej obejmujące całą sylwetkę, warto powiesić także w przedpokoju - najciemniejszym pomieszczeniu mieszkania.
Rama lustra mającego za zadanie rozjaśnienie wnętrza powinna być jasna, w miarę delikatna. Wolisz unikać przeglądania się podczas wędrówki po mieszkaniu? Nie musisz z luster rezygnować - ustaw je za regałem lub półkami. A na nich postaw przedmioty z przezroczystego szkła.
Lustra pomogą także zamaskować drzwi przepastnej szafy. Nie musisz od razu kupować dużego lustra. Tańszym rozwiązaniem jest naklejenie na dużą powierzchnię foli lustrzanej.
Co wokół okna?
Okna w ciemnych pomieszczeniach mają strategiczne znaczenie. Nie powinno się ich zastawiać ani zasłaniać ciężkimi, marszczonymi zasłonami. Odpadają też wszelkiego rodzaju ozdobniki, jak lambrekiny. Najlepiej okien nie zasłaniać w ogóle - niech światło dzienne wpada do mieszkania bez przeszkód. Jednak jeżeli nie lubisz pustych okien, zastanów się nad delikatnymi białymi firanami. Najlepiej z prześwitującego tiulu. Jeżeli wieczorem musisz zasłaniać okna przed wzrokiem sąsiadów - wybierz rolety w neutralnym, jasnym kolorze.
Jeszcze jedna ważna rzecz związana z oknami - postaraj się zostawiać puste parapety. A jeżeli już koniecznie chcesz coś na nich postawić - niech to będą przedmioty z przezroczystego szkła, w których odbijać się będą promienie słońca.
Sposoby na ciemną kuchnię
We wszystkich ciemnych pomieszczeniach sprawdzają się jasne meble, najlepiej o błyszczących, lakierowanych powierzchniach, od których odbija się światło.
W ciemnej kuchni masz ciemne szafki i ciemną podłogę i nie chcesz tego zmieniać? Zadbaj choćby o jasne elementy dodatkowe. Nad szafkami nie planuj ciemnej powierzchni. Lepiej sprawdzą się tam jasne kafle lub inny jasny materiał, chroniący ścianę przed zabrudzeniem.
Wstaw drzwi z prześwitem
Drzwi także ograniczają dostęp światła do wnętrza. Dlatego wybierając drzwi wewnętrzne, jeśli tylko masz taką możliwość, zdecyduj się na całkowicie przeszklone. Do pomieszczeń takich jak łazienka i sypialnia można wybrać drzwi z prześwitami, częściowo przeszklone. Jest to szczególnie istotne w małych pokojach i pomieszczeniach pozbawionych okien.
Usuń zbędne przedmioty
Pamiętaj, że mieszkania, które nie są zagracone i przeładowane bibelotami, zawsze sprawiają wrażenie znacznie jaśniejszych. Usuń więc wszelkie dekoracje kolorowe, krzykliwe - nie tylko z parapetów, ale z całego mieszkania. Jesteś typem zbieracza i trudno ci się rozstać z otaczającymi cię przedmiotami? Podziel swoje zbiory na cztery części. Trzy części spakuj do oddzielnych kartonów i schowaj w piwnicy, jedną zostaw w mieszkaniu "na otarcie łez". Co kwartał wymieniaj karton z dekoracjami. Masz gwarancję, że ci się nie opatrzą, a jednocześnie miejsce po nich wypełni światło.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Oświetlenie: na kuchennym szlaku światła
Kolor we wnętrzu: więcej światła
Oświetlenie salonu: gra światła
Zrób to sam: montaż taśmy ledowej czyli światło z metra
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie