Zrób to sam. Elektronarzędzia w domowym warsztacie
Urządzenia zasilane prądem elektrycznym powinny znaleźć się w niezbędniku każdego majsterkowicza. Nawet, jeśli ktoś nie jest "złotą rączką" to również powinien posiadać przynajmniej podstawowe elektronarzędzia. Można będzie z ich użyciem przeprowadzić małe prace naprawcze, jak i większy remont. Dlatego warto wiedzieć, w co dobrze będzie się wyposażyć.
Jakie elektronarzędzia są niezbędne w domowym warsztacie?
Pierwszym z podstawowych elektronarzędzi, w jakie dobrze będzie się wyposażyć są wiertarko – wkrętarki. Wiertarka przyda się przy wykonywaniu różnych otworów, zwłaszcza w drewnie i w metalu. Wkrętarka zaś jest niezbędna przy mocowaniu wkrętów lub dokręcaniu śrub. Wiertarko – wkrętarkę można wybrać spośród zasilanych przewodowo lub za pomocą akumulatora. Posiadanie takiego elektronarzędzia sprawi, że można będzie sprawniej wykonywać wiele prac w domu. Wiertarki i młoty udarowe to kolejne spośród ważnych elektronarzędzi. Określane są jako urządzenia do „zadań specjalnych”. Sprzęt ten jest niezbędny wszędzie tam, gdzie moc wkrętarko – wiertarki nie jest wystarczająca. Możliwe bowiem jest wiercenie w betonie albo w murze. Warto zwracać uwagę na wiertarki i młoty udarowe wyposażone w system antywibracyjny. Zwiększa on komfort pracy na równi jak sprzęgło bezpieczeństwa, w przypadku blokady wiertła. Cyfrowe przyrządy pomiarowe idealnie zastępują tradycyjne miarki. Na przykład, dalmierz ultradźwiękowy daje szybkie i bardzo precyzyjne pomiary. Można również skorzystać z mierników uniwersalnych oraz cęgowych.
Poza elektronarzędziami, z których korzysta się w domu można również wybierać pośród elektronarzędzi ogrodowych. Są one przydatne wiosną, latem i jesienią. Najbardziej przydatne są kosiarki i podkaszarki. Pierwsze wybiera się do koszenia tradycyjnych trawników, a drugie są konieczne w trudnodostępnych miejscach na ogrodzie. Niektórym mogą również przydać się piły łańcuchowe oraz nożyce do żywopłotu. Są też osoby, które wybierają odkurzacze do liści z funkcją dmuchawy. Wiele zależy od tego, jak duży posiada się ogród.
Można również wyposażyć się w elektronarzędzia specjalistyczne, jeśli jest to wymagane. Może to być sprzęt do obróbki drewna. Dzięki takim akcesoriom można ciąć materiały w dowolny sposób i nadawać im konkretne funkcje. Jeśli ktoś trudni się pracami modelarsko – stolarskimi w domowym zakładzie to powinien posiadać pilarkę lub szlifierkę.
Jakie jeszcze warto posiadać elektronarzędzia?
Elektronarzędzia to sprzęty zasilane prądem, posiadające najczęściej napięcie 230 V.
Jako, że wykorzystuje się je do prac jakich realizacja byłaby trudna lub wręcz niemożliwa do wykonania przy użyciu narzędzi ręcznych to nie podlega wątpliwości, że warto się w nie wyposażyć. Nie tylko zapewniają jak największą precyzję, ale na dodatek przyspieszają większość prac remontowych. Poza wymienionymi wcześniej elektronarzędziami przydać może się jeszcze lutownica. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona potrzebna do lutowania, a więc do łączenia elementów metalowych przy użyciu roztopionego spoiwa.
Lutownica składa się z uchwytu w kształcie kolby oraz z grota. Grot ma bezpośrednią styczność z materiałem łączącym i dlatego doprowadza go do roztopienia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lutownic, co oznacza, że można bez trudu dobrać lutownicę do własnych potrzeb. Jednym z chętnie wybieranych elektronarzędzi do przydomowych warsztatów jest pistolet do klejenia na gorąco. Można go używać do prostych oraz do bardziej skomplikowanych prac. Spoiwo z pistoletu można rozprowadzać po różnych powierzchniach. W temperaturze pokojowej klej szybko twardnieje i sprawnie łączy ze sobą materiały z drewna, plastiku, kartonu oraz metalu. Dobór elektronarzędzi do domowego warsztatu wcale nie musi być skomplikowany. Trzeba tylko dokładnie przemyśleć, które spośród dostępnych na rynku przydadzą się nam podczas przeprowadzanych prac naprawczych i remontowych. Warsztat domowy warto uzupełniać regularnie. Wtedy żadna niespodziewana sytuacja nie będzie powodem do zmartwień.
- Więcej o:
Jak zbudować i sfinansować dom prefabrykowany?
Wykonanie słupów i trzpieni żelbetowych
Zdrowie zaczyna się w domu
Jak zbudować ściany odporne na zarysowania?
Materiały budowlane: ściany
TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie
Docieplenie ocieplenia
TermoPoradnik - kiedy należy kołkować styropian?