Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Figowiec lirolistny (Ficus lyrata)

Alicja Gawryś

Gdy szukasz pięknej rośliny do przestronnego jasnego pomieszczenia –salonu, holu, czy przydomowej oranżerii – postaw na figowiec lirolistny.

Fikus lirolistny
Fikus lirolistny
Fot. Shutterstock/RachenArt

Figowiec lirolistny

Gatunek ten, zwany powszechnie fikusem lirolistnym (po łacinie Ficus lyrata) może świetnie grać rolę domowego drzewa, dorastającego do sufitu lub górnych okien oranżerii. Gdy kupujemy młody jednopędowy okaz wysokości 25-40 cm, ma on już zadatki na naprawdę wysoką roślinę. Aby rósł prosto, warto go podeprzeć palikiem.

Fikus i jego nabłyszczanie>>>

Fikus lirolistny - jak szybko rośnie?

Pojedynczy pęd przyrasta w ciągu roku 25-30 cm i tworzy kilka liści. Jeśli chcemy, by fikus miał rozgałęzioną koronę, jego główny pęd przycinamy, kiedy osiągnie on wysokość 50-60 cm.

Dzięki temu zabiegowi wyrosną młode pędy boczne, które także po pewnym czasie skracamy na długości ok. 25 cm. W ten sposób uzyskamy wielopędowe gęste drzewko, które w dobrych warunkach osiągnie 2-3 m wysokości (zależnie od rozmiarów pomieszczenia). Pamiętajmy, że w Afryce Wschodniej, gdzie fikus lirolistny rośnie w naturze naturze, potrafi osiągnąć wysokość 15m.

Duże rośliny doniczkowe>>>

Fikus lirolistny - liście

Już u młodego okazu widać ich wyraźny kształt przypominający skrzypce lub gitarę. Początkowo liście są niezbyt okazałe, mają po kilkanaście, dwadzieścia centymetrów długości, lecz w miarę wzrostu rośliny i one stają się coraz większe, osiągając długość 30 cm, a nawet rekordowo ponad 45 cm. Mają grube skórzaste blaszki o lśniącej powierzchni i lekko falujących brzegach. Ponieważ szybko zbiera się na nich kurz, warto je co pewien czas przecierać wilgotną ściereczką. Nie używamy natomiast nabłyszczacza, bowiem ten gatunek nie toleruje takich preparatów.

Jeśli ktoś wolałby miniaturową formę fikusa lirolistnego, polecam odmianę ‘Bambino’, króra wolniej rośnie, a jej liści są mniejsze niż u typowego fikusa lirolistnego i przy tym gęściej osadzone na pędach.

Nie spodziewajmy się jednak, że gatunek ten zachwyci nas kwiatami. Są one niewielkie i skrywają się wgłębi owoców- małych zielonych kuleczek podobnych do fig. Poza tym zdolność do kwitnienia i owocowania uzyskują tylko stare dojrzałe okazy.

Plamy na liściach fikusa. Choroby kwiatów doniczkowych>>>

Gdzie kupić fikus lirolistny

Ten gatunek, jak również jego odmiana ‘Bambino’ jest dostępny w wielu kwiaciarniach, centrach ogrodniczych oraz marketach budowlano-ogrodniczych, takich jak Castorama, Liroy Merlin i OBI.

Zakupu można też dokonać on line, np. na kwiatydonice.pl, czy skleptomaszewski.pl, a także na allegro.

Fikus lirolistny - cena

Ceny zależą oczywiście od rozmiarów rośliny. Młode okazy kosztują zazwyczaj 40-60 zł. Na przykład za 60-centymetrowy okaz zapłacimy 55 zł (np. w Liroy Merlin). Natomiast duże rozgałęzione drzewka osiągają cenę od 100 zł wzwyż.

Fikus lirolistny
Fikus lirolistny
Fot. Shutterstock/AngieYeoh

Jak dbać o fikus lirolistny?

  • Światło. Zakupiony okaz ustawiamy w miejscu, do którego będzie docierało dużo światła, ale trochę rozproszonego. Tylko zimą, gdy dni są krótkie i pochmurne, roślinę warto przestawić bliżej okna.  Najlepsze warunki do rozwoju znajduje fikus w oranżerii z przezroczystym dachem, a także w pomieszczeniu z oknami dachowymi.
  • Jaką temperaturę lubi ten fikus. Przez cały rok fikus lirolistny najlepiej się czuje w temperaturze 18-22 st.C. Minimalna jaką znosi, to 15 st. C. W chłodniejszych pomieszczeniach może chorować.
  • Jak podlewamy. Zimą, w okresie , gdy roślina przechodzi stan spoczynku, utrzymujemy podłoże w stanie lekko wilgotnym. Wiosną, gdy pojawiają się nowe pędy i liście, zwiększamy ilość dostarczanej wody. Sami zresztą zauważymy, że podłoże szybciej wysycha. Nie dopuszczajmy jednak, by woda zbyt długo zalegała na podstawce lub w osłonce, bo wtedy korzenie zaczną gnić.  Najlepiej po pół godzinie od każdego podlania wylać nadmiar wody.
  • Jak nawozimy.  Od marca do października co dwa tygodnie zasilamy nasz fikus, najlepiej nawozem dla roślin zielonych. Zamiast tego, raz w roku wiosną umieszczamy w podłożu pałeczki nawozowe, które działają przez 6 miesięcy. Jeśli właśnie wiosną przesadzamy roślinę, warto zmieszać podłoże granulkami nawozowymi typu osmocote, które stopniowo uwalniają substancje odżywcze. To „załatwi” nam nawożenie na cały sezon.
  • Jak ważna jest wilgotność powietrza. Fikus lirolistny jest wrażliwy na zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Reaguje na nie zasychaniem końców liści. Młode okazy warto zraszać, a przy starszych ustawiać na pewien czas nawilżacz powietrza.

Z okazami w przydomowych szklarniach zazwyczaj unikamy tego problemu.

Fikus lirolistny - jaka ziemia?

Zauważmy, że młode zakupione fikusy rosną przepuszczalnej, dość luźnej ziemi z dużym dodatkiem lekkiego torfu, który dobrze utrzymuje wilgoć. Jeśli zauważymy, że doniczka stała się zbyt mała dla naszej rośliny (np. łatwo się przewraca), zmieniamy ją na nieco większą.

Na dno sypiemy drenaż (np. keramzyt) i warstwę „podłoża dla roślin zielonych” lub „ziemi dla fikusów i dracen” (pod takimi nazwami handlowymi występują). Mają one odpowiedni, czyli lekko kwaśny odczyn.

Młode egzemplarze fikusa przesadzamy co 2 lata, starszym co roku wymieniamy tylko górną część podłoża. Rozrośnięta okazy przesadzamy tylko raz na kilka lat, jeśli system korzeniowy nie mieści się już w doniczce.

Fikus dębolistny - szkodniki i choroby

Przede wszystkim przed zalaniem podłoża, bo to zagraża gniciem korzeni.

Spośród szkodników roślinę tę najczęściej zasiedlają tarczniki (zgrubienia na liściach), mszyca wełnista (widoczne „kłębki waty”) oraz przędziorki (blade blaszki liściowe i delikatna pajęczyna), czyli takie, które wysysają soki z liści. Zaatakowane liście żółkną i opadają.

Takie szkodniki zwalczamy jednym z preparatów: Sanium AL., Agrocover, Emulpar lub naturel Multiinsekt.

Wśród chorób atakujących figowce zdarza się plamistość liści, którą leczymy jednym z preparatów: Topsin M lub Fungimat AL.

Fikus dębolistny

Fikus lirolistny bywa w handlu nazywany fikusem dębolistnym. Jest to błąd, gdyż fikus dębolistny, to zupełnie odrębny gatunek Jest on niskim krzewem o płożących się pędach. Lepiej nie mylić tych dwóch roślin.

    Więcej o:

Skomentuj:

Figowiec lirolistny (Ficus lyrata)