Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)

Tekst :Alicja Gawryś

Goździk brodaty to najlepszy wybór dla tych, którzy lubią miłe zapachy . Jego uprawa nie wymaga wielu starań, a w zamian roślina przez całe lato będzie obdarzać swego opiekuna efektownymi kwiatami, których woń nie ma sobie równych.

Goździk brodaty
Goździk brodaty
Fot. Pixabay/Zoosnow

Goździk brodaty czyli Dianthus barbatus

Goździk brodaty uprawiały już nasze prababcie. Gościł zarówno w ogrodach dworskich, jak i przy wiejskich chatach. Swą popularność zawdzięcza dużej odporności na trudne warunki oraz łatwości z jaką się rozmnaża. Często sam się wysiewa. W sierpniu młode siewki mają postać rozet liściowych; w takiej też formie zimują w gruncie, a wiosną następnego roku wydają kwiaty. Rozwijają się one w końcu maja lub na początku czerwca na sztywnych łodygach długości 20-50 cm, mają kształt gwiazdek - czerwonych, różowych lub białych, często ozdobionych paseczkami lub oczkiem w kontrastowej barwie. Kwiaty te skupione są w talerzowatych kwiatostanach o średnicy 10-12 cm. Miło i dość intensywnie pachną

Goździk brodaty -encyklopedia roślin

A skąd nazwa brodaty?

Otóż kwiaty tego goździka mają u podstawy wąskie zielone działki kielicha, które wyraźnie wystają poza kwiatostan, tworząc charakterystyczną krótką bródkę.

Okres kwitnienia tego gatunku trwa od końca maja do końca sierpnia, a jesienią możemy już zbierać dojrzałe nasiona. Jeśli tego nie zrobimy, roślina wysieje je sama.

8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon

Goździk brodaty uprawa na rabatach i na balkonie

Goździk brodaty świetnie wygląda na rabatach z roślinami jednorocznymi i bylinami. Sadzimy go w kępach po kilka - kilkanaście sztuk jednej lub wielu odmian. Sadząc rozsadę goździka pod koniec maja, możemy nim wypełnić puste już miejsca po bardzo wczesnych gatunkach cebulowych, takich jak przebiśniegi, krokusy, cebulice, których liście w tym czasie już pożółkły.

Ze względu na wyrównany wzrost goździk brodaty może pełnić funkcję obwódki wokół kompozycji kwiatowych lub trawnika. W tej roli najlepiej sprawdza się odmiana karłowa ‘Pinokio’.

Na balkonie sadzimy go w skrzynkach lub misach, samodzielnie lub w towarzystwie innych kwiatów balkonowych, np. fuksji, żeniszka, werbeny.

Pamiętajmy: goździk brodaty najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach bądź lekko tylko zacienionych.

Goździk brodaty w wazonie

Goździk brodaty doskonale nadaje się na kwiaty cięte, które najczęściej sprzedawane są w różnobarwnych pęczkach i długo zachowują świeżość w wazonie, zwłaszcza, gdy często zmieniamy w nim wodę lub dodamy do niej odżywkę do kwiatów ciętych.

Rośliny na balkony i tarasy: ależ one pachną!

Goździk brodaty green trick

Oprócz odmian goździka brodatego w typowych kolorach, na uwagę zasługuje odmiana ‘Green Trick’ której kwiaty zbudowane są wyłącznie z intensywnie zielonych działek kielicha. Tworzą one duże kwiatostany - główki o średnicy do 15 cm. Odmiana ta jest hitem w kwiaciarniach – służy bowiem często jako zieleń cięta w bukietach.

Goździk brodaty dwuletni, chociaż wieloletni

Goździk brodaty zakwita w rok po wysiewie i teoretycznie jest gatunkiem dwuletnim – takie rośliny po kwitnieniu zwykle zawiązują nasiona i zamierają. Jednak żywotność tego gatunku jest na tyle duża, że może on pozostawać w jednym miejscu przez dobrych kilka lat, tworząc co roku nowe pędy i nowe kwiatostany. Dopiero po pewnym czasie kępa stopniowo zamiera. Często przedtem zdąży wysiać się w innym miejscu i tam utworzyć nową „kolonię” Tak też goździk brodaty zachowuje się w moim ogródku – jego stara kępa pod jabłonką zamarła, a nieoczekiwanie pod płotem powstała nowa, chociaż nikt jej tam nie sadził. Prawdopodobnie nasiona goździka zostały przeniesione z ziemią, na przykład na butach.

Goździk brodaty sadzonki z gotowej rozsady

Wiosną na targowiskach i w centrach ogrodniczych pojawia się rozsada goździka brodatego, zazwyczaj już z pierwszymi rozwiniętymi kwiatami. W ogrodzie sadzimy ją w odstępach co 15 cm, w skrzynkach balkonowych trochę gęściej.

Jeśli zapewnimy goździkowi dość żyzną i pulchną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym,  to w ciągu lata silnie się rozrośnie. Przed posadzeniem warto wzbogacić podłoże nawozem granulowanym dla roślin kwitnących o przedłużonym działaniu, albo rozsypać i zmieszać z ziemia granulowany obornik. .

Goździk brodaty wysiew

W sklepach ogrodniczych oraz internetowych znajdziemy nasiona zarówno różnobarwnych mieszanek goździka brodatego (pojedynczych lub pełnych), jak i nasiona poszczególnych odmian.

Do najciekawszych należą:

  • ciemnobordowa ‘Black Magic’,
  • łososioworóżowa ‘Newport’,
  • biała z ciemnymi plamami ‘Merry Go-Round’,
  • bordowo-różowa ‘Holborn Glory’,
  • biała ‘Albus’i szkarłatna ‘Scarlet Beauty’.

Można też skorzystać z nasion zebranych w ogrodzie w ubiegłym roku,chociaż nie zawsze siewki powtarzają cechy roślin matecznych.

Pora wysiewu nasion tego goździka przypada na czerwiec. Umieszczamy je w skrzynkach z ziemią ogrodową lub wprost w gruncie, w świeżo przekopanej i odchwaszczonej ziemi. Zaznaczamy w niej rowki głębokości ok. 1 cm i rozmieszczamy nasiona – możliwie dość rzadko, co 1-2 cm. Następnie rowki zasypujemy i podlewamy grządkę. Wyrosłe rośliny przenosimy z bryłką ziemi na miejsce stałe w sierpniu lub we wrześniu.

Na zimę przykrywamy siewki gałązkami roślin iglastych. Podlewamy w okresach odwilży.

Wiosną, gdy miną mrozy, zdejmujemy okrycie i nawozimy rośliny nawozem o przedłużonym działaniu. Jeśli zamiast niego zastosujemy standardowy nawóz w płynie, to zabieg powtarzamy jeszcze po miesiącu.

Goździk brodaty - uprawa latem

Opieka nad kwitnącymi roślinami ogranicza się do podlewania (ten gatunek nie lubi suszy), wyrywania chwastów i usuwania zasychających starych części. W lipcu można jeszcze raz nawieźć rośliny płynnym nawozem dla kwitnących roślin ogrodowych.

Jesienią warto pod rośliny podsypać trochę ziemi kompostowej.

Goździk brunatny rozmnażanie

Starsze rozrośnięte kępy goździka brodatego możemy podzielić wczesną wiosną lub późnym latem, po kwitnieniu. Gatunek ten można też rozmnażać z sadzonek pędowych, wczesnym latem. Końce odciętych fragmentów pędu długości ok 5 cm traktujemy preparatem do ukorzeniania sadzonek zielnych, a następnie umieszczamy w piasku. Do końca lata powinny się ukorzenić i dać początek nowym roślinom.

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)