Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hibiskus bagienny, bylinowy (Hibiscus moscheutos) - uprawa, odmiany

Anna Morleo

Hibiskus bagienny to wieloletnia, ozdobna roślina zielna, szczególnie ceniona za duże, piękne kwiaty i długi okres kwitnienia. W Polsce możemy go spotkać w parkach, ogrodach lub na tarasach i balkonach.

Hibiskus bagienny
Hibiskus bagienny
Fot. Shutterstock/billysfam

Hibiskus bagienny – pochodzenie

Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos), zwany również hibiskusem bylinowym lub ketmią bagienną, jest rośliną z rodziny ślazowatych. W warunkach naturalnych występuje w południowo -wschodniej części Ameryki Północnej, na obszarach bagnistych, nad rzekami i jeziorami.

Hibiskus bagienny – wysokość

Hibiskus bagienny to bylina dorastająca w warunkach naturalnych do wysokości około 2 m.

Hibiskus bagienny – opis

Ma luźny pokrój i sztywne, czerwonawe, wniesione pędy. Jej duże liście, o długości około 15 - 20 cm i szerokości 5-7 cm, są z  wierzchu zielone, a od spodu pokryte delikatnym meszkiem. Dolne liście są trzyklapowe, natomiast górne mają kształt oszczepowaty. Kwiaty duże, o średnicy od 15 do nawet 30 cm, pięciopłatkowe. Kwiaty rozkwitają tylko na 1-2 dni, ale jest ich bardzo dużo. Ich barwa zależy od odmiany hibiskusa -  mogą mieć kolor biały, kremowy, różowy, aż do intensywnej czerwieni. Hibiskus bagienny kwitnie do lipca/sierpnia aż do pierwszych mrozów.

Chory hibiskus [Porada eksperta]

Hibiskus bagienny - jaka ziemia?

Hibiskus bagienny potrzebuje stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru. Lubi ziemię żyzną, przepuszczalną, dobrze utrzymującą wilgoć,  o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Można go sadzić pojedynczo lub w grupach. Ładnie prezentuje się w otoczeniu niskich traw i bylin.

Czego nie toleruje hibiskus bagienny?

Kwiaty hibiskusa bagiennego będę ozdobą naszego ogrodu, tarasu lub balkonu, jeśli nie będziemy narażać go na:

  • stały cień,
  • niskie temperatury  i zimny wiatr w okresie wegetacji,
  • suszę,
  • stale bardzo mokrą glebę,
  • temperatur poniżej -26 C (niektóre odmiany tolerują temperatury do – 34 C).

Hibiskus bagienny - rozmnażanie

Hibiskus bagienny można rozmnażać za pomocą nasion, poprzez podział sadzonek w okresie wiosennym lub przez okłady.

Hibiskus bagienny - nasiona

 Jeśli zdecydujemy się na przygotowanie sadzonek z nasion, wysiewamy nasiona na wcześniej przygotowana tackę z otworami. Podłoże powinno być przepuszczalne (np. mieszanka perlitu i włókna kokosowego). Optymalne warunki do kiełkowania to stała, wysoka wilgotność i temperatura około 25 -28  0C.  Pierwsze wschody powinny pojawić się po 1-4 tygodniach. Kiedy siewki będą miały po 2 listki wyjmujemy je z tacek i sadzimy w doniczkach o średnicy 6-9 cm. Rośliny rozkrzewiamy, hartujemy i wysadzamy do gruntu dopiero pod koniec maja, po ostatnich przymrozkach. 

Hibiskus bagienny - sadzonki

Rozmnażanie przez podział rozrośniętych roślin wykonujemy wyłącznie wiosną.

Hibiskus w domu i ogrodzie. Jak uprawiać ketmię?>>>

Hibiskus bagienny
Hibiskus bagienny
Fot. Shutterstock/Anshumalish

Hibiskus bagienny a bylinowy

To dwie nazwy jednej i tej samej rośliny. Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos) często nazywany również hibiskusem błotnym czy bylinowym.

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) kwitnie jesienią>>>

Uprawa i pielęgnacja hibiskusa bagiennego

Hibiskus bagienny sadzimy w okresie maj – czerwiec, w ziemi zasilonej wcześniej kompostem lub obornikiem. Po zasadzeniu, obficie podlewamy bylinę i wokół stosujemy ściółkę z kory drzew iglastych. 

Hibiskus wymaga regularnego podlewania i nawożenia, które powinno być stosowane w okresie od wczesnej wiosny aż do sierpnia. Dobrze sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe, o zrównoważonej zawartości fosforu, potasu i azotu, przeznaczone do roślin kwitnących.

Hibiskus bagienny - cięcie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie hibiskusa w okresie wiosennym. Pierwsze cięcie wykonuje się po posadzeniu, tnąc wszystkie pędy. W kolejnych latach należy regularnie usuwać starsze oraz słabo kwitnące pędy.

Hibiskus bagienny kwitnie w okresie od przełomu lipca i sierpnia, aż do października. Aby kwitł obficie i długo, należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany.

Jak zabezpieczyć hibiskus przed zimą?

Hibiskus bagienny jest rośliną mrozoodporną, jednak zaleca się, aby zabezpieczyć go przed zimowymi mrozami.  Przed  pierwszymi przymrozkami należy przyciąć pędy hibiskusa na wysokości około 10 cm nad ziemią i okrywać go liśćmi, agrowłókniną lub stroiszem. Jest to szczególnie ważne w pierwszych latach po posadzeniu byliny.

Hibiskus bylinowy – najciekawsze odmiany:

  • 'Luna Red' o dużych, około 20 cm średnicy, kwiatach w kolorze ciemnoczerwonym,
  • 'Nippon Blush' o biało-różowych kwiatach, o średnicy około 20 cm i dekoracyjnych, purpurowo-zielonych liściach,
  • 'Tie Dye' o kwiatach o średnicy do 30 cm i ciekawym wybarwieniu: bordowy środek otoczony  białym okręgiem,  a następnie płatki są bladoróżowe,
  • 'Old Yella' o purpurowo-zielonych liściach i  kremowo-żółtych  kwiatach z bordowym oczkiem.  Odmiana sprawdza się również w uprawie doniczkowej na balkonie.
  • 'Summer Storm' o ciemnych, bordowych, klapowanych liściach i dużych, jasnoróżowych kwiatach z ciemnym oczkiem, o średnicy około 20 cm,
  • 'Robert Fleming' o zielonych liściach i intensywnie czerwonych kwiatach o średnicy 30 cm. Odmiana mało wymagająca i mrozoodporna (do – 34 C)
  • 'Fireball' o ciemnozielonych liściach z purpurowym żyłkowaniem i czerwonych  kwiatach o średnicy około 30 cm
  • 'Jazzberry Jam' o zielonych liściach z purpurowym obrzeżeniem i ciemnoróżowych kwiatach o średnicy około 25 cm,
  • 'Kopper King' o różowo-białych kwiatach z bordowym oczkiem o średnicy około 30 cm.

Czy hibiskus bagienny jest jadalny?

Suszone kwiaty hibiskusa bagiennego są wykorzystywane przy komponowaniu  mieszanek herbacianych. Medycyna naturalna zaleca stosowanie wywaru z hibiskusa jako środka obniżającego ciśnienie krwi, regulującego poziom cholesterolu, działającego przeciwzapalnie, antybakteryjnie i moczopędnie. Kwiaty hibiskusa mają działanie przeciwutleniające i stymulujące układ odpornościowy. Wspierają przemianę materii i pracę wątroby oraz pomagają walczyć z przeziębieniami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hibiskus bagienny, bylinowy (Hibiscus moscheutos) - uprawa, odmiany