Home staging, czyli triki pomagające w sprzedaży nieruchomości
Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości przy niewielkim nakładzie środków do szybkiej sprzedaży z zyskiem. Celem home stagingu jest postawienie się w roli potencjalnego klienta i zbudowanie odpowiedniego wizerunku oferty nieruchomości. Jak przeprowadzić najtańsze uatrakcyjnienie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu?
Profesjonalny home staging
Chociaż home staging znany jest na amerykańskim rynku od lat 70. XX wieku, w Polsce dopiero niedawno zaczął cieszyć się popularnością. Podkreśla się, że zadaniem home stagingu jest zaproszenie potencjalnych nabywców (lub najemców) do mieszkania, w którym będą się czuli „jak u siebie”.
Ta technika przygotowywania nieruchomości wyraźnie wspiera jej sprzedaż. Home staging sprawia, że oferta cieszy się większym zainteresowaniem, dzięki czemu czas między wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży/wynajmie ulega skróceniu. Nieruchomość przygotowana w ten sposób często osiąga też wyższą cenę. Najbardziej znane z technik home stagingu to: nadanie wnętrzom neutralnego charakteru, usunięcie nadmiaru przedmiotów (wprowadzenie stylu minimalistycznego), depersonalizacja oraz tworzenie przytulnej, "domowej" atmosfery.
Profesjonalny home stager upiększy mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu
Najważniejsze są dokładne oględziny mieszkania. Warto usunąć wszelkie wyposażenie, które nie jest absolutnie niezbędne oraz naprawić to, co wymaga naprawy. W ramach home stagingu usuwamy osobiste pamiątki i inne elementy, które nadają aranżacji personalnego wyglądu. Mieszkanie powinno być też dokładnie wysprzątane i odświeżone - w razie potrzeby malujemy ściany, pierzemy dywany i zasłony oraz nakrycia na meblach wypoczynkowych. Jeśli są w kiepskim stanie - wymieniamy je na nowe.
Kiedy przestrzeń zostanie już przygotowana, następnym etapem jest wykonanie profesjonalnych zdjęć. Ważne jest dobre oświetlenie planu zdjęciowego - wtedy wnętrza sprawiają wrażenie jaśniejszych, a tym samym większych, bardziej przytulnych i zadbanych. Ciekawym pomysłem będzie też wykonanie rysunku przedstawiającego rzut mieszkania - z rozrysowanymi meblami w pomieszczeniach i naniesionymi wymiarami poszczególnych wnętrz. Dzięki temu zachęcimy potencjalnych nabywców do zainteresowania się mieszkaniem.
Jak przebiega proces home stagingu? Jak pracuje home stager?
W pierwszej kolejności profesjonalny home stager odwiedza mieszkanie, mierzy pomieszczenia oraz wykonuje zdjęcia stanu obecnego aranżacji. Już na tym etapie może udzielić wstępnych porad i sugestii, można też zamówić u niego przygotowanie szczegółowego raportu wraz z planem zmian i ich kosztorysem. Klient po zapoznaniu się z treścią raportu może podjąć decyzję o samodzielnym wprowadzeniu zmian lub zlecić odpowiednie przygotowanie nieruchomości firmie zajmującej się home stagingiem. Proste czynności, które wpływają na atrakcyjność mieszkania lub domu, mogą zająć do tygodnia czasu. Jeśli zaś sprzedawana nieruchomość wymaga poważniejszej metamorfozy, realizacja zadania może zająć nawet miesiąc.
Home staging - co jeszcze ma nam do zaoferowania?
Zakres działania firm zajmujących się home stagingiem może być poszerzony o przygotowanie strony internetowej z ofertą sprzedaży/wynajmu nieruchomości czy też o nadzorowanie procesu sprzedaży i prezentowanie lokalu zainteresowanym. Z pewnością home staging to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na sprzedaży mieszkania w dobrej cenie, lecz nie dysponują czasem na poprawienie jego standardu - lub brakuje im pomysłów, aby tego dokonać. Najważniejsze triki, o jakich należy pamiętać, to: dokładne sprzątanie mieszkania, wyeksponowanie okien, zadbanie o podłogi, pozbycie się przykrych zapachów, wystawienie zbędnych mebli, odpersonalizowanie wnętrz, usunięcie wszystkich usterek, dokładne wysprzątanie łazienki i kuchni, zadbanie o dobre pierwsze wrażenie, odświeżenie ścian, zadbanie o sezonowy wystrój, atrakcyjne zaaranżowanie balkonu.
Szukasz pomysłów na home staging (inaczej property styling)? Jeśli nie planujesz zatrudnienia home stagera, przeprowadź staranne oględziny mieszkania, a następnie skorzystaj ze wskazówek:
- Jakie dekoracje do domu warto kupić? Ozdabiamy wnętrza
- Lustro - praktyczne i dekoracyjne
- Niezastąpiony stół
- Kolorowe tekstylia - odświeżamy aranżację
- Mieszkanie na wynajem - jak je urządzić?
- Kolory: jak je dobierać we wnętrzach? Paleta barw
- Kamień naturalny - użyteczne dzieło sztuki
- Nowoczesne drzwi - trendy
- Najmodniejsze kolory 2022 roku
- Szyny sufitowe - porady i inspiracje
- Tapetowanie - niezbędnik dla początkujących
- Remont mieszkania w bloku - porady i inspiracje
- Ścianka działowa drewniana - hit w aranżacji wnętrz
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach