Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)

Katarzyna Jodłowska

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) to rzadki gatunek pochodzący z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych.

Hortensja dębolistna
Hortensja dębolistna
Fot. Shutterstock/Harry Bishop

Hortensja dębolistna

Hortensja ma szerokie, wyprostowane krzewy dorastające do 1,5 m wysokości i szerokości. Ma owłosione pędy i skórzaste liście pokryte od spodu jasnym nalotem, które jesienią przybierają pomarańczowoczerwony, a nawet fioletowy kolor. Masywne kwiatostany to duże, luźne wiechy (do 25 cm) składające się z kwiatów płodnych i sterylnych o białej barwie. Przypominają wyglądem hortensję bukietową. Gdy przekwitają delikatnie różowieją.

Hortensja ogrodowa. Pielęgnacja przez cały rok

Hortensja dębolistna - uprawa

Hortensja dębolistna lubi stanowiska słoneczne i osłonięte, glebę żyzną i wilgotną - lekko kwaśną. Nie toleruje wapnia. Podłoże wokół korzeni powinno pozostawać chłodne, dlatego należy je ściółkować. Wymaga też okrycia na zimę.

Hortensja dębolistna - odmiany

Choć ma ciekawe odmiany (np. wyróżniającą się dużymi kwiatami 'Snow Queen' czy 'Snow Flake' o kwiatach pełnych), najczęściej uprawia się jej formę botaniczną.

  • hortensja dębolistna 'Burgundy' - kwiaty najpierw białe, któej później czerwienieją. Liście pięknie przebarwiają się jesienią
  • hortensja dębolistna 'Snowflake' - kwiaty początkowo białozielonkawe, później białe. Liście przebarwiają się jesienią na czerwono
  • hortensja dębolistna 'Harmony' - kwiaty pełne (30 cm ) białe potem różowieją a na końcu zielenieją
  • hortensja dębolistna 'Amethyst' - kwiaty białe które szybko zmieniają kolor na purpurowy
  • hortensja dębolistna 'Alice' - duże dekoracyjne zielone liście, kwiaty białe przebarwiające się na różowo
  • hortensja dębolistna 'Snow Queen' - śnieżnobiałe kwiaty
  • hortensja dębolistna 'Black Porch' - kwiaty białe przebarwiające się na różowo
Hortensja dębolistna
Hortensja dębolistna
Fot. Shutterstock/EqRoy

Hortensja dębolistna - cięcie

Hortensja dębolistna nie wymaga cięcia pielęgnacyjnego - należy ograniczyć się do wycinania słabych, martwych lub chorych pędów. Wczesną wiosną można wyciąć przekwitłe kwiatostany i zmniejszyć ilość pędów jeśli uznamy, że roślina się zbytnio zagęściła. Natomiast okazom kwitnącej na zeszłorocznych pędach hortensji ogrodowej, dębolistnej i Sargenta usuwamy jedynie martwe i zdrobniale pędy oraz zaschnięte kwiatostany. Pamiętajmy o pozostawieniu znajdujących się pod nimi pąków kwiatowych. Krzewy można odmładzać wycinając wiosną 1/3 najstarszych pędów.

Przycinanie hortensji czyli jak przycinać hortensje radzą polscy szkółkarze

Hortensja dębolistna - sadzonki

Krzewy hortensji są traktowane jako rarytasy i przez to ceny za sadzonkę mogą sięgać nawet ok 80 zł. Wszystkie odmiany znajdziemy w szkółkach ogrodniczych.

Hortensje mrozoodporne

Hortensja dębolistna - kiedy sadzić?

Hortensję należy sadzić w zacisznym miejscu wiosną lub na jesieni.

Skomentuj:

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)