Jak urządzić ogród w stylu hiszpańskim?
Piaszczysty i dobrze nasłoneczniony – z tym właśnie kojarzy się ogród w stylu hiszpańskim. Można go stworzyć nawet na mało urodzajnej i suchej glebie, jeśli tylko powierzchnia ma dobre nasłonecznienie. Suche i słoneczne ogrody o niezbyt żyznej ziemi warto przyozdobić o rośliny, które będą rosły tak naprawdę bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ogród w stylu hiszpańskim na pewno zaprezentuje się ciekawie.
Wyznaczniki dla ogrodu hiszpańskiego
Nawiązanie do południowego klimatu Hiszpanii zaczyna się już od trawnika. Bardzo często jego miejsce zastępują powierzchnie wysypane żwirem lub wyłożone barwnymi płytkami.
Do obsadzenia hiszpańskiego ogródka warto wybierać rośliny odporne na suszę. Mogą to być: portulaka wielkokwiatowa, rozchodnik wyniosły bądź różnego rodzaju rojniki. Jeśli chcemy, aby ogród prezentował się lekko to zasadzić można niską kostrzewę, na jaką składają się zwarte kępy lub nieco wyższe i zwiewne miskanty. Do traw można dodać trawę cytrynową,
a więc popularny dodatek orzeźwiający do potraw. Jeśli jednak ktoś decyduje się akcenty z traw to musi wiedzieć, że latem będą one wymagały dodatkowej pielęgnacji.
Z kolei, dla uzyskania egzotycznego efektu można zdecydować się na zasadzenie w donicach agawy lub małych kaktusów. Z hiszpańskim ogrodem kojarzą się cytrusy i drzewa pomarańczowe. Oczywiście, w naszym klimacie nie ma możliwości, aby zasadzić je w gruncie, natomiast można zakupić miniaturowe drzewka w donicach. Latem można je wystawić na taras lub do ogrodu, a zimą cieszyć się ich walorami wizualnymi i zapachem w mieszkaniu.
Przykładowe rośliny, jakie mogą znaleźć się w ogrodzie hiszpańskim to:
- portulaka wielkokwiatowa,
- rozchodnik wyniosły,
- rojnik,
- kostrzewa,
- rozplenica,
- palczatka cytrynowa,
- agawa,
- kaktusy,
- drzewka cytrusowe.
Piękne uzupełnienie dla ogrodu hiszpańskiego to rośliny na tarasie. Niewielkie drzewa przyozdobią wejście do domu, dostarczając cudownego aromatu. Najczęściej do doniczek wkłada się mandarynki, cytryny oraz kumkwaty. Latem na taras można też przenieść sukulenty. Jednak należy pamiętać o tym, aby zimą przenieść je do mieszkania.
Kompozycje roślinne w ogrodzie hiszpańskim
Ogród w stylu hiszpańskim to miejsce, w jakim na pewno powinny znaleźć się sukulenty. Są to rośliny rosnące na ubogich glebach, w związku z czym magazynują wodę w liściach. Susza i nadmierne słońce nie wpływają źle na ich kondycję. Dlatego, warto się na nie zdecydować, jeśli zależy nam na tym, aby ogród wyglądał bardzo dobrze, jednak nie zawsze mamy czas na pielęgnację. Roślin takich nie trzeba podlewać, ponieważ nadmiar wody może im nawet zaszkodzić. Wśród popularnych sukulentów, jakie możemy posadzić w ogrodzie znajdują się rozchodniki. Tworzą one okazałe kępy o srebrzystych liściach. Mogą przetrwać nawet do późnej jesieni. Z rozchodników ostrych można zbudować zielone kobierce, jakie w czerwcu i lipcu pokryją się żółtymi kwiatami.
Kompozycję taką warto uzupełnić rojnikami. Mają „kapustowate” ciemnozielone rozety, prezentujące się nad wyraz dekoracyjnie. Dodatkową ozdobą dla rojników są kwiaty, jakie wyrastają na wyniosłych łodygach. Rozchodniki i rojniki bez problemu przezimują w polskim klimacie. Z sukulentami bardzo dobrze prezentują się przypołudniki lub portulaki. Są to kwitnące rośliny jednoroczne, o wyrazistych kolorach: żółtym, pomarańczowym, różowym oraz bordowym. Będą barwnym akcentem, idealnie dopasowanym do hiszpańskiego stylu.
Tak skomponowane rabaty można wysypać żwirem albo drobnymi otoczakami. Gdzieniegdzie można też rozłożyć większe kamienie. Na suchych i piaszczystych glebach idealnie będą wyglądały trawy. Srebrzystozielona i niewysoka kostrzewa będzie zielona również zimą. Ciekawą trawą jest rozplenica japońska, ponieważ niektóre jej odmiany mają czerwonawe zabarwienie. Polską zimę kostrzewa znosi bez problemu, natomiast misklanty i rozplenice warto na pierwszą zimę okrywać.
Warto zdecydować się na ogród w stylu hiszpańskim, ponieważ prezentuje się bardzo dobrze, a nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji.
- Więcej o:
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika