Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Funkcjonalna kuchnia

Redakcja Pressland

Urządzając kuchnię chcemy stworzyć miejsce nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. Głównym elementem odpowiadającym za funkcjonalność kuchni są meble kuchenne i blaty, które pozwolą gotować, smażyć, piec i kroić w komfortowych warunkach. Aby jednak wszystko było tak piękne warto odpowiednio przemyśleć aranżację kuchni - o czym pamiętać?

Jak urządzić kuchnię?

Wbrew pozorom urządzenie kuchni ładnej, wygodnej i dobrej jest możliwe. Tworząc aranżację kuchni tworzymy najczęściej sztywny układ mebli, który w późniejszym czasie niezwykle trudno zmienić. Wszelkie przemeblowania okazują się pracochłonne i kosztowne. Etap projektowania kuchni powinno się zaplanować już na etapie projektowania kuchni. Dlaczego tak szybko? Jeszcze na etapie projektowania kuchni mogą Państwo dokonać zmian w proporcjach ścian, układzie okien czy drzwi a także odpowiednio rozprowadzić instalacje. W przypadku aranżacji kuchni do istniejącego domu można pozostawić taki sam układ mebli bądź całkowicie go zmienić jednak należy liczyć się z możliwą koniecznością wykonania mebli na zamówienie. Wiele osób na etapie projektowania mebli kuchennych uważa, że kuchnia jest niezwykle duża/obszerna. Po umeblowaniu jej okazuje się, że staje się ciasna, mało funkcjonalna. Jak sobie z tym poradzić?

Zadbaj o trzy wierzchołki

Jak już wspominaliśmy, kuchnia musi być niezwykle funkcjonalna. Przygotowując potrawy wykonujemy je najczęściej w określonej kolejności. W pierwszym kroku wyciągamy produkty z lodówki, myjemy je i wrzucamy na patelnię bądź do piekarnika. Właśnie taką kolejność czynności warto mieć na uwadze podczas wykonywania projektu kuchni. Wszystkie wspomniane “bazy” powinny stworzyć tzw. trójkąt roboczy. Dlaczego trójkąt? Wierzchołki trójkąta to lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Wspomniane elementy nie mogą być zbyt mocno od siebie oddalone, gdyż będą utrudniać wykonywanie wspomnianych czynności.

Trójkąt roboczy w kuchniach o różnym układzie
Trójkąt roboczy w kuchniach o różnym układzie
Fot. Shutterstock

Postaw na swobodę

W dzisiejszych czasach w kuchni pojawia się nie tylko większa ilość mebli, ale też sprzętów. Podstawowe trzy urządzenia zostały rozszerzone. Dość często pojawia się szafa-spiżarnia, blat kuchenny do odstawienia umytych produktów. Osoby, które częściej korzystają z gotowych dań zaburzają wspomniany wcześniej proces przygotowywania potraw. Idealnym rozwiązaniem dla nich może okazać się kuchnia z wyspą. Dzięki wyspie kuchennej mamy możliwość podejść do blatu z kilku stron, co pozwala umieścić kilka elementów n. płyty kuchennej i zlewozmywaka tuż obok siebie. Co ważne - w nowoczesnych kuchniach blaty kuchenne nie muszą łączyć ze sobą urządzeń. Coraz częściej stawia się na oderwanie od siebie urządzeń tworząc wolnostojące stanowiska pracy. Co więcej - coraz częściej korzysta się z mobilnych stolików i szafek, które pozwalają zmieniać kuchnię i dopasowywać ją do potrzeb użytkownika i sytuacji.

Postaw na swobodę
Postaw na swobodę
Fot. Shutterstock

Postaw na spiżarkę

Chcąc stworzyć funkcjonalną kuchnię warto rozważyć wykonanie spiżarki. Jeśli decydujesz się na robienie zakupów “raz na tydzień” to przyda Ci się odpowiednio większa ilość miejsca na zapasy. Funkcję tę będzie pełnić spiżarnia. Możesz ją stworzyć ze zwykłych mebli kuchennych bądź urządzić ją w pomieszczeniu znajdującym się tuż obok kuchni a nawet w garażu. Ustal czy w swojej kuchni używać duże ilości mrożonek czy większą ilość przetworów. W przypadku mrożonek potrzebujesz dużej zmywarki, z kolei wszelkie puszki czy słoiki z daniami możesz przechowywać w szafkach. Konieczna okaże się również pojemna lodówka, która pozwoli Ci przechowywać dania przygotowane na kilka dni.

Postaw na spiżarkę
Postaw na spiżarkę
Fot. Shutterstock

Skomentuj:

Funkcjonalna kuchnia