Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Funkcjonalna kuchnia: 10 kroków do aranżacji idealnej

Tekst: Edyta Jabłońska

We właściwie urządzonej kuchni nie zmęczysz się podczas gotowania. Dobrze wyposażona sprawi, że gotowanie będzie proste i przyjemne. Natomiast ładne meble, ciekawe dodatki i wygodne miejsce do jedzenia zachęcą domowników do spędzania w niej czasu nie tylko na gotowaniu. Zapoznaj się z 10 punktami, które sprawią, że właśnie takim wnętrzem będziesz się cieszyć.

funkcjonalna kuchnia
Dobrej jakości materiały są nie tylko trwałe, ale również pięknie się prezentują. Zwłaszcza drewno, z którego można wyczarować ozdobne detale, np. toczone nogi.
Halupczok

1. Funkcjonalna kuchnia: właściwa organizacja

Wiele się mówi o tym, że kuchnię należy urządzić według zasad trójkąta roboczego, i to jest słuszne podejście. Jeśli ustawisz najważniejsze urządzenia – lodówkę, zlewozmywak oraz płytę i piekarnik, tak aby tworzyły wierzchołki trójkąta, praca będzie wygodniejsza. Lodówka niech stanie obok wejścia, następnie powinna znaleźć się strefa zmywania (zlew oraz zmywarka) na końcu strefa gotowania, czyli płyta grzejna i piekarnik. Przestrzeń między strefami powinien zajmować blat, a najdłuższy jego fragment pomiędzy niech znajdzie się pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzejną. Warto też tak przygotować miejsce do przechowywania, by wszystko mieć pod ręką. Np. garnki oraz chochle i łopatki niech będą w szafce obok kuchenki, zastawa bliżej kącika jadalnianego itd.

Zobacz także:

2. Funkcjonalna kuchnia: meble na lata

Wybierając zabudowę kuchenną zwróć uwagę nie tylko na ładny wygląd (choć ten też jest bardzo ważny), ale też na jakość wykonania. Meble z dobrych materiałów (np. drewna lub płyty laminowanej odpornej na działanie wody i ciepła) będą wytrzymalsze i dłużej zachowają urodę. Warto też zwrócić uwagę na to jak się otwierają, czy zawiasy płynnie chodzą a prowadnice szuflad i koszy cargo wytrzymują ciężar naczyń i produktów spożywczych.

Zobacz także:

Jaki system otwierania szafek górnych wybrać?

Planując kuchnię musimy dokonywać wielu wyborów. Jednym z nich jest decyzja dotycząca szafek górnych. Mówimy tu o ich designie, ale też sposobie otwierania. Zabudowa górna odgrywa ważną rolę, jest bowiem miejscem do przechowywania. Otwarte górne szafki kuchenne z frontami na zawiasach nieraz przeszkadzają podczas gotowania. Zwykle też są mniej wygodne, kiedy musimy wypakować naczynia ze zmywarki. Rozwiązaniem tych problemów są fronty otwierane do góry, zaopatrzone w podnośniki. Mechanizmy unoszą drzwi całkowicie ponad przestrzeń pracy i utrzymują tak długo jak tylko chcemy. Możemy więc spokojnie pracować w kuchni. Dają przy tym pełną swobodę ruchu i zapobiegają bolesnym uderzeniom w głowę.  

Podnośniki można zamontować do wielu materiałów o maksymalnej szerokości aż do 1800 mm. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby osiągnąć np. modny efekt monolitu. Co więcej, minimalistyczny design i stonowane barwy osłon podnośników wpiszą je w najbardziej elegancki projekt. Mechanizmy te są jednocześnie zadziwiająco drobne, nie zabierają więc cennej przestrzeni wewnątrz szafek ani nie utrudniają dostępu do niej.  

Zwolennicy szafek otwieranych w klasyczny sposób mogą również skorzystać z przemyślanych rozwiązań. Dzięki szerokiej gamie zawiasów w dwóch kolorach mogą stworzyć fronty bez uchwytów, fronty stylizowane, minimalistyczne, z przeszkleniami.  

Mamy wiele opcji i możliwości. Zawsze jednak starajmy się wybierać rozwiązania, które spełniają nasze potrzeby i pozwolą na wygodną i komfortową pracę w kuchni.

Romana Kluge, Ekspert firmy Blum Polska.

3. Funkcjonalna kuchnia: dobre oświetlenie

Projektując kuchnię zwróć szczególną uwagę na rozmieszczenie lamp. Oprócz oświetlenia ogólnego, czyli jednej lub kilku lamp rozmieszczonych na suficie, zamontuj punkty świetlne lub listwę na blatem kuchennym, zlewozmywakiem i płytą grzejną (jeśli zawieszony nad nią okap nie ma wbudowanego oświetlenia). Cała przestrzeń robocza powinna być dobrze doświetlona, najlepiej neutralnym lub zimnym światłem (informację na temat temperatury barwowej znajdziesz na opakowaniu). Warto też doświetlić wnętrze szaf (specjalne oświetlenie można zamówić wraz z meblami) oraz zadbać o dekoracyjne lampy, zamontowane no. w witrynach.

Zobacz także:

4. Funkcjonalna kuchnia: idealny porządek

Jeśli każda rzecz w kuchni będzie miała swoje miejsce, nigdy podczas gotowania nie będzie trzeba nerwowo szukać łopatki do przekładania klopsów, sitka do odcedzenia makaronu, czy pokrywki na garnek. Już na etapie projektowania zabudowy kuchennej warto więc zadbać o późniejsze utrzymanie w szafkach porządku. Do tego celu posłużą organizery, które nie pozwolą przewracać się przedmiotom wewnątrz szafek. Dostosuj ich wielkość do wyposażenia kuchennego, tak, aby każda rzecz miała idealną dla siebie przegródkę. Nie tylko szuflady można tak zaprojektować, również szafki można wyposażyć w specjalne kosze o różnej wysokości, uchwyty lub wieszaki na tekstylia, szczotki, sitka itp.  

Zobacz także:

5. Funkcjonalna kuchnia: sprytne przechowywanie

Idee less waste i zero waste nabierają coraz większego znaczenia w naszym życiu.  Nie marnowanie jedzenia powinno stać się celem nas wszystkich. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla ekologii, ale również dla domowego budżetu. Dlatego warto zastosować kilka sztuczek, które pozwolą uniknąć wyrzucania przeterminowanych produktów. Wybierając lodówkę zwróć uwagę czy ma odpowiednią pojemność dla twojej rodziny. Wówczas schowasz w niej duże zakupy. Przyda się też komora dłużej utrzymująca świeżość warzyw i owoców. Kolejną istotną rzeczą jest takie ułożenie produktów, by po otwarciu lodówki czy szafki wszystkie były widoczne. W ten sposób nie zapomnisz o kaszy czy fasoli kupionej wiele miesięcy temu i wrzuconej gdzieś głęboko na najwyższą półkę.

Zobacz także:

6. Funkcjonalna kuchnia: dokładne zmywanie    

Wygodnie urządzona strefa zmywania to kolejny krok do stworzenia idealnej kuchni. Oczywiście musi się w niej znaleźć zlewozmywak. Warto wybrać model dwukomorowy, nawet do małej kuchni. Druga komora często się przydaje, a jeśli dokupisz do niego specjalne wyposażenie, może zamienić się w miejsce do przechowywania desek, dodatkowy blat lub suszarkę do naczyń. Również baterie zlewozmywakowe mają obecnie dodatkowe funkcje. Bardzo przydatna jest wyciągana wylewka i funkcja prysznica, można też pokusić się o model z wbudowanym filtrem lub z możliwością jego podłączenia. Przefiltrowana zastąpi wodę w butelkach. Natomiast w myciu naczyń wyręczy cię zmywarka. Nie tylko dokładnie je umyje, ale również zaoszczędzi twój czas. Jeśli w kuchni jest mało miejsca, można wybrać model kompaktowy.

7. Funkcjonalna kuchnia: łatwe gotowanie

Dzięki nowoczesnym urządzeniom gotowanie staje się coraz prostsze. Warto więc zapoznać się z nową ich funkcjonalnością i dostosować ją do własnych potrzeb. Na przykład indukcyjne płyty coraz częściej wyposażone są w bezramkowe pola grzejne. Oznacza to, że urządzenie nagrzewa się w miejscu położenia naczynia (dostosowuje się też do jego wielkości i kształtu). Posiadają też gotowe programy, np. rozmrażanie po włączeniu płyta rozgrzeje się tylko do temperatury ok. 40 st., więc z pewnością nie przypalisz potrawy). Niewątpliwie gotowanie ułatwiają też dobrej jakości naczynia, np. te z powłoką nieprzywierającą. Dzięki niej do przygotowania potrawy nie tylko użyjesz mniej tłuszczu, ale również łatwiej umyjesz naczynie po skończonej pracy.

Zobacz także:

8. Funkcjonalna kuchnia: smaczne pieczenie

Coraz trudniej przypalić pieczeń czy upiec zakalca, zwłaszcza gdy korzystasz z automatycznych programów piekarnika, które same dostosowują parametry do przyrządzanej potrawy. A jeśli nie masz pomysłu na obiad, specjalna aplikacja podpowie ci co upiec i ustawi za ciebie program, a ty przez kamerkę możesz też zajrzeć do wnętrza piekarnika i sprawdzić czy danie jest już gotowe.

Teraz nie trzeba też wiele wysiłku by umyć komorę urządzenia, ponieważ większość z nich wyposażona jest w funkcję łatwego czyszczenia lub oczyszczania samoistnego.

Zobacz także:

9. Funkcjonalna kuchnia: wygodne jedzenie

Urządź wygodny kącik jadalniany, zamiast nawet z małym posiłkiem chodzić po mieszkaniu. Sprawdzi się tu nawet niewielki stół, wystarczy, że dla jednej osoby przeznaczysz na blacie przestrzeń o wymiarach 40 x 60 cm. W kuchni rzadko stawia się stół na środku wnętrza, raczej powinien on przylegać do ściany lub okna. Jeśli nie masz na taki mebel miejsca wybierz model składany lub chowany w zabudowie kuchennej.  

10. Funkcjonalna kuchnia: kuchenne hygge

Z pewnością zarówno gotowanie, jak i spożywanie posiłku będzie przyjemniejsze w ładnie urządzonym wnętrzu. Dlatego nie traktuj kuchni jak laboratorium lub warsztat, ale jak każde inne wnętrze w mieszkaniu, gdzie liczy się funkcjonalność i estetyka. Oprócz ładnych mebli, wybierz dodatki o ciekawym kształcie, ustaw dekoracje, powieś plakat lub rodzinne zdjęcia i zadbaj o dekoracyjne oświetlenie, np. stołową lampkę. Do dekoracji możesz też wykorzystać żywe rośliny. Jak wybierzesz jadalne zioła będzie nie tylko ładnie, ale też smacznie.

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Funkcjonalna kuchnia: 10 kroków do aranżacji idealnej