Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lampy sufitowe i inne: modne kształty i kolory. Lampy sufitowe w salonie

Redakcja/Tekst: Edyta Jabłońska

Lampy sufitowe to ważny element wyposażenia domu. Dobrze zaprojektowane punkty świetlne zapewnią poprawną funkcjonalność mieszkania, natomiast wybór ciekawych opraw uatrakcyjni jego wygląd. Wybraliśmy lampy sufitowe - i nie tylko, które ułatwią wam podjęcie decyzji przy zakupie.

lampy sufitowe Moon Kaspa
Lampy Moon Kaspa
9design

Podstawowa zasada projektowania oświetlenia jest prosta- potrzebujesz trzech różnych rodzajów światła: ogólnego, użytkowego i dekoracyjnego. Sprawa komplikuje się, gdy trzeba wyznaczyć konkretne miejsce, w którym ma być zainstalowana lampa, dobrać moc oświetlenia i ustalić gdzie należy umieścić włącznik.

Lampy sufitowe: światło ogólne

Światło ogólne powinno oświetlić całe wnętrze. Włączamy je zazwyczaj tuż po wejściu do pomieszczenia, dlatego przełącznik umieszczamy przy drzwiach. Natomiast źródło światła (lampa) znajdować powinna się na suficie – jeśli jest jedna, to w centralnym jego punkcie, a jeśli lampy sufitowe występują w większej liczbie, rozmieścimy je symetrycznie na całej powierzchni, tak by światło docierało to wszystkich miejsc pomieszczenia. Jego moc uzależniona jest od rodzaju i wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że w salonie powinna być większa niż 60 W (ok. 800 lumenów), a w pozostałych pomieszczeniach powyżej 40 W (ok. 5000 lumenów).

Zobacz także: Rodzaje oświetlenia w domu

Lampy sufitowe i nie tylko: światło użytkowe

Użytkowe światło skupione jest na jakimś fragmencie pomieszczenia, w którym wykonujemy konkretną czynność, np. blat roboczy w kuchni, biurko w pokoju dziecka lub lustro nad umywalką w łazience. Lampy sufitowe, oraz inne, należy w takiej sytuacji dopasować również pod względem rozmiaru. Włącznik zamontuj w takim miejscu, by łatwo było do niego sięgnąć podczas wykonywania danej czynności. To oświetlenie powinno być jasne o chłodnej barwie, która pobudzi nas do działania.

Zobacz także: Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

lampy sufitowe Lampy Ramsele
Lampy Ramsele
IKEA

Lampy sufitowe i nie tylko: oświetlenie dekoracyjne

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku oświetlenia dekoracyjnego. Ma ono za zadanie wyciszenie naszych emocji i zapewnienie relaksu, dlatego wybierzmy źródło światła (np. LED lub świetlówkę) o cieplejszej barwie i mniejszej mocy. Lampy sufitowe, oraz inne, umieść w takim miejscu by podkreślały elementy dekoracyjne wnętrza, np. galerię obrazów, półki z ozdobami lub kącik wypoczynkowy. Włącznik światła dekoracyjnego można umieścić tuż przy jego źródle lub przy włączniku lampy ogólnej.

Najprzyjemniejszą rzeczą jest wybór opraw. Podczas niego warto wziąć pod uwagę wystój całego wnętrza. Wówczas lampy sufitowe (i pozostałe) podkreślą jego charakter.

Zobacz także: Jak dopasować wielkość lampy?

lampy sufitowe Lampa wisząca SOLEIL
Lampa wisząca SOLEIL
Markslojd
lampy sufitowe Lampa z gęsich piór Eos Large UMAGE
Lampa z gęsich piór Eos Large UMAGE
galerialimonka.pl

Lampy sufitowe i nie tylko: żarówki, świetlówki czy ledy?

Prawie wszystkie lampy (oprócz oświetlenia zintegrowanego) musimy wyposażyć w źródło światła czyli żarówkę, ledy lub świetlówkę. Które z nich wybrać? Tradycyjne żarówki wciąż są dostępne, ale możemy kupić te o mniszej mocy. Świecą ciepłym światłem, do którego przywykliśmy, chociaż sprzyja bardziej relaksowi niż pracy. Są najtańsze, ale krótkowieczne i zużywają dużo więcej prądu, więc trudno je nazwać ekonomicznym wyborem, a już z pewnością nie są ekologiczne. Bardzo się nagrzewają, więc nie można ich używać do wszystkich opraw, np. lampy sufitowe z papierowymi kloszami będą nieodpowiednie. Świetlówki natomiast dają bielsze światło, przy którym łatwo się skupić i które pobudza do działania. Są droższe, ale dłużej działają i zużywają mniej prądu. Niestety zawierają rtęć, która jest szkodliwa dla zdrowia i środowiska. Należy uważać, by się nie zbiły, a po zużyciu wyrzucić do specjalnego pojemnika. Źródła ledowe pod względem temperatury barwowej są uniwersalne, można wybrać takie o białej barwie lub ciepłym świetle. Są długowiecznie, właściwie się nie wypalają, a z biegiem lat ich światło słabnie (chociaż mogą zgasnąć zupełnie, gdy dojdzie do przepięcia prądu, na które są wrażliwe). Są droższe od żarówek tradycyjnych, ale bardzo tanie w eksploatacji, więc jednorazowy wydatek z czasem się zwróci. Są najbardziej ekologiczne i nie mają wpływu na nasze zdrowie, wydają się zatem najlepszym wyborem, kiedy kupujemy lampy sufitowe.  

Zobacz także: Lampy solne w wystroju wnętrz - co daje i czy jest zdrowa?

lampy sufitowe
Lampa wisząca Ribbon
westwingnow.pl

Lampy sufitowe: klasyczne podejście

Urody klasyki nie musimy zachwalać, jej bogate wzornictwo i ozdobne detale przyciągną wzrok każdego, kto tylko wejdzie do wnętrza. Lampy sufitowe w tym stylu zrobione są ze szlachetnych materiałów lub ich imitacji – złota, srebra, kryształu i jedwabiu.

Zobacz także: Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Lampy sufitowe: kolor i nowoczesność

Geometryczne, zaskakujące kształty, jakby rodem ze statku kosmicznego lub innej planety i współczesne materiały to przepis na wprowadzenie nowoczesnego, niemal futurystycznego stylu do wnętrza. Wybierając lampy sufitowe postaw na kolor, np. barwione szkło lub minimalizm, czyli oprawę tak prostą, że zniknie wśród innych dodatków.

Zobacz także: Fantazyjne lampy, które odmienią każde wnętrza

Lampy sufitowe: produkt bliżej natury

Najczęściej mówi się o nim styl eko, a chodzi o to, by dzięki stonowanym barwom i naturalnym materiałom być bliżej przyrody, wprowadzić ją do wnętrza. Produkt posiadający wykonane z drewna, wikliny, liści traw lub uszyte z lnu klosze jest najczęściej dziełem rękodzielników. Trudno zaprzeczyć, że takie lampy sufitowe są jedyne w swoim rodzaju. Mają jeszcze jedną cechę – wprowadzą do wnętrza trochę egzotyki.

Zobacz także: Oświetlenie: lampy w kształcie kul

Lampy sufitowe: w miejskim zgiełku

Lampy sufitowe w stylu industrialnym to z kolei pochwała przemysłu. Wraz z adaptacją pofabrycznych budynków przyszła moda na wprowadzenie do wnętrz ich wyposażenia. A fabryczne lampy miały swój urok. Żarówki zamknięte w metalowych kratach, ciężkie klosze i mleczne oprawy są teraz mocnym akcentem w naszych domach. Do tego stylu pasują też oprawy z betonu lub lampy sufitowe przypominające warsztatowe wyposażenie, np. kanister.

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Lampy sufitowe i inne: modne kształty i kolory. Lampy sufitowe w salonie