Piękny ogród – mniej wysiłku. Czy to możliwe?
Piękny ogród? Za oknami bezśnieżna, szara zima a my ogrodnicy i ci doświadczeni i ci początkujący marzymy o swoich pięknych ogrodach. Początek roku to czas planowania: nowych nasadzeń, wyboru nasion na nowy sezon. Oczyma wyobraźni widzimy jak wszystko kwitnie i owocuje. Jednocześnie wiemy, że bez zaangażowania nie da się tego osiągnąć. Zastanówmy się: Czy zatem możemy coś zrobić by pogodzić naszą wizję z rzeczywistością: brakiem czasu, kaprysami pogody i innymi przeciwnościami?
Piękny ogród- odpowiednie warunki
Co zrobić by ogród przy domu był piękny a jednocześnie by jego pielęgnacja wymagała nieco mniej czasu i wysiłku?
Najważniejszą zasadą jest właściwe dobranie roślin do stanowiska jakim dysponujemy. Sprawdzajmy w jakich warunkach dana roślina występuje w naturze. Daje to jasny pogląd na jej wymagania. Jeśli bardzo nam zależy by uprawiać jakiś gatunek, ale nasz ogród nie jest dobrym dla niego miejscem - szukajmy odpornych odmian. Ewentualnie możemy próbować uprawy w pojemnikach. Zatem nie sadźmy rododendronów czy magnolii w glebie o odczynie zasadowym. Nie dziwmy się, że lawendy nie chcą rosnąć na kwaśnej glebie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy to koniecznie sprawdźmy jakie pH ma nasza gleba.
Garść pomysłów na ogród od zaraz
Piękny ogródek
Weźmy też pod uwagę lokalny mikroklimat, ukształtowanie terenu, poziom wód gruntowych, bliskość lasu, otwartych przestrzeni czy zbiorników wodnych. Przy wprowadzaniu nowych gatunków sprawdzajmy ich wymagania co do mrozoodporności. Pamiętajmy w jakiej strefie klimatycznej położony jest nasz ogród (w Polsce od strefy 5b do 7b). Możemy nieco zmieniać warunki zastane (gleba, wilgotność, nasłonecznienie). Oczywiście w przypadku np. gleb wyjątkowo ubogich czy bardzo ciężkich i podmokłych nie obędzie się bez konieczności przeprowadzenia licznych zabiegów w celu poprawienia struktury i żyzności. Jednak podstawowa charakterystyka podłoża nie zmieni się. Pozostanie w przeważającej części lekkie lub podmokłe. I to właśnie należy brać pod uwagę planując dobór gatunków.
Piękny ogród przydomowy
Jeśli dostosujemy się do siedliska, zapewnimy roślinom optymalne warunki, będą one mniej narażone na choroby, ataki szkodników i łatwiej zniosą suszę czy długotrwałe opady. Dzięki temu nasz ogród przy domu będzie piękny przez większość sezonu. Dbajmy o to by ziemia w naszym ogrodzie zawierała dostateczną ilość materii organicznej. Przekłada się to na bujne życie organizmów glebowych, one zaś sprzyjają zdrowiu roślin. Używajmy głównie nawozów organicznych i jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy to koniecznie załóżmy pryzmę kompostową. Dbajmy o nią, sprawdzajmy czy już dojrzała i czy nadaje się do rozłożenia w ogrodzie.
23 pomysły na tani ogród. Jak urządzić niedrogi ogród?
Piękny ogród bez wysiłku
Ważną czynnością jest ściółkowanie zarówno roślin ozdobnych (np.kora mielona, wysuszona skoszona trawa) jak i użytkowych (np. liście, słoma, ziemia kompostowa). Pozwala ono ograniczyć częstotliwość podlewania i odchwaszczania. Sprzyja budowaniu zdrowej, zasobnej gleby i chroni korzenie przed ekstremalnymi zjawiskami (mrozy, susza). Aby mieć mniej kłopotów z chwastami warto tworzyć większe nasadzenia z bylin łatwo rozrastających się (np. liliowce, hosty, bodziszki, runianka japońska). Co do podlewania to pamiętajmy, że zdecydowanie lepiej niż codziennie zraszać jest podlewać rzadziej, ale obficiej. Rośliny korzenią się wtedy głębiej i są odporniejsze na suszę. Bo piękny ogród przydomowy to ogród odporny i w dobrej kondycji.
Piękny ogród z trawnikiem
Wyjątkowo dużo zabiegów pielęgnacyjnych wymaga trawnik. Zmniejszenie jego powierzchni pozwoli, zaoszczędzić czas, pieniądze i wodę. Sposobów na to by nasz ogród nie składał się w połowie z trawnika jest wiele. Możemy dosadzić skupiny krzewów tworząc dodatkowe zakątki w ogrodzie. Innym rozwiązaniem jest założenie rabat z długowiecznych bylin i traw. Część trawnika możemy przeznaczyć na łąkę kwietną. Kosi się ją raz lub dwa razy do roku. Wymaga ona o wiele mniej zabiegów niż trawnik. Dodatkowo sprzyja bioróżnorodności w ogrodzie, co może przekładać się na mniejszą ilość szkodników. Kolejnymi sposobami na zmniejszenie powierzchni trawnika jest poszerzenie istniejących ścieżek i obsadzenie ich krawędzi niskimi bylinami albo ustawienie altany lub pergoli. Jeśli obsadzimy je wokół zielenią, powierzchnia trawnika dodatkowo zmniejszy się. Jednocześnie zyskamy miejsce do spędzania czasu, który być może inaczej musielibyśmy przeznaczyć np.na koszenie trawy. Jeśli marzy nam się piękny ogród smakosza to szukajmy inspiracji we własnych wspomnieniach.
Piękny ogród warzywny czyli ogród dla smakoszy
Przypomnijmy sobie jak wyglądały warzywniki w ogrodach naszych dziadków. Inspirujmy się pomysłami np. ogrodników francuskich (Ogrody Zamku w Villandry). A przede wszystkim wprowadźmy uprawę współrzędną. Między grządkami warzywnymi znajdźmy miejsce dla ziół: mięty, melisy, majeranku, rumianku, bazylii, szałwii, ruty, ogórecznika, kminku, kolendry czy hyzopu. Posiejmy nagietki, aksamitki i nasturcje. Gdzieś z boku zawsze znajdzie się miejsce na kępkę smagliczki. Będą one przyciągać owady żywiące się szkodnikami, będą sprzyjać dobrej kondycji naszych upraw. I oczywiście sprawią, że nasz ogród warzywny będzie nie tylko pożyteczny ale i piękny, pełen barw. Zmniejszy się konieczność stosowania środków ochrony roślin. I pamiętajmy o wspomnianym wyżej ściółkowaniu gleby. Ograniczy ono częstotliwość podlewania i wzrost chwastów. Wprowadzenie w życie powyższych rad jest dobrym początkiem do tego by nasz ogródek był piękny i jednocześnie wymagał nieco mniej wysiłku, czasu i wydatków. Bo ogród bez wysiłku nie istnieje, ale może go być znacznie mniej.
- Więcej o:
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika