Poinsecja czyli gwiazda betlejemska. Jak ją uprawiać by kwitła jak najdłużej
Poinsecja to must have zimowego parapetu.Te wszechstronne rośliny ze swoimi pięknie wybarwionymi przylistkami towarzyszą ludziom na całym świecie podczas zimowych miesięcy, pod warunkiem, że przestrzegają oni kilku zasad dotyczących pielęgnacji.
Poinsecja - jak powstała
W latach 50. ubiegłego wieku, niemieccy ogrodnicy po wieloletnich próbach wyhodowali pierwsze poinsecje, które dobrze radziły sobie w ogrzewanych pomieszczeniach. Od tego wydarzenia na dobre zagościły one w naszych domach i stały się nieodzownym elementem adwentu i świąt Bożego Narodzenia.
Jak sprawić, by gwiazda betlejemska i kalanchoe ponownie zakwitły
Poinsecja pielęgnacja
Światło jest eliksirem życia dla tej zapowiadającej Boże Narodzenie piękności. Miejsce w pobliżu okna jest wskazane, może stać nawet w pełnym słońcu, ponieważ zimą na naszych szerokościach geograficznych nie stanowi to dla niej problemu. Idealna temperatura waha się w granicach 15 - 22°C. Podczas wietrzenia pomieszczenia należy przenieść ją w bezpieczny kąt. Aby utrzymać poinsecję w najlepszej formie ustaw ją w ciepłym, jasnym miejscu, z dala od przeciągów.
Poinsecja. 10 zasad uprawy gwiazdy betlejemskiej
Poinsecja jak pielęgnować
Należy pamiętać, że lepiej jest, gdy ziemia jest trochę przesuszona niż zbyt wilgotna. Należy unikać zalegania wody, ponieważ zajmuje ona sporą przestrzeń i zagraża korzeniom. Dlatego nigdy nie dawaj roślinie więcej wody, niż gleba może wchłonąć. Warto zapewnić odpowiedni drenaż lub osłonkę z otworami na spodzie, żeby woda miała ujście. Nie ma reguły dotyczącej podlewania poinsecji. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche lub roślina stoi w pobliżu grzejnika, wskazane jest nawet codzienne podlewanie – w przeciwnym razie co dwa do trzech dni. Jeśli zanurzymy bryłę korzeniową na kilka minut w wodzie, roślina nie będzie potrzebować nawadniania przez dłuższy czas. Wielkość doniczki również odgrywa rolę: małe wymagają podlewania częściej niż duże.
Zrób to sam: dekoracyjna gwiazda betlejemska
Poinsecja kwiat
Miniaturowe poinsecje należy sprawdzać każdego dnia. Podnosząc doniczkę można się zorientować w jakim stopniu roślina jest nawodniona. Jeśli jest lekka, nadszedł czas na ponowne podlewanie. Poinsecje preferują wodę o temperaturze pokojowej.
Poinsecja rozmnażanie
Poinsecje nie zawiązują nasion w mieszkaniach, nawet w szklarniach rozmnażane są z odrostów lub in vitro. Jeśli chcemy je samemu rozmnożyć, odrosty na kilka minut zanurzamy w ciepłej wodzie, aby zahamować wyciekanie białego soku, i na kilka godzin odkładamy sadzonkę. Następnie sadzimy je do pojemnika wypełnionego mieszaniną piasku i torfu. Ukorzeniają się one tylko w wysokiej (25-30 st. C) temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza, pojemnik okrywamy więc folią i ustawiamy w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Sadzonki muszą być zagłębione w podłożu do co najmniej drugiego miejsca, z którego wyrastają liście. Ukorzeniają się po kilku tygodniach.
Poinsecja przesadzanie
Młode poinsecje przesadzamy co roku a starsze co dwa trzy lata do większej doniczki.
Poinsecja trująca
Poinsecja, tak jak wszystkie gatunki wilczomleczy, zawiera biały lepki sok o silnie drażniącym działaniu. Wbrew powszechnej opinii nie jest on trujący, ale u osób o wrażliwej skórze może spowodować miejscowe zaczerwienienia. Powinniśmy więc go zmyć, gdy tylko kapnie nam na skórę. Naprawdę groźny staje się wtedy, gdy dostanie się do oka. Powinno się wówczas przemyć oko dużą ilością wody i zgłosić do okulisty.
Poinsecja ponowne kwitnienie
Wiele okresowo kwitnących roślin w mieszkaniach szybko staje się mało atrakcyjne. Należy do nich również poinsecja. Po kilku tygodniach kolorowe przykwiatki bledną, a część liści opada. Jest to zjawisko normalne, bo po kwitnieniu rośliny te w naturze przechodzą w wegetacji krótką przerwę. Jeśli poinsecji darujemy życie, powinniśmy ją po przekwitnięciu, najlepiej w marcu, silnie skrócić, tak aby na pędach pozostały 3-4 pąki. Dobrze jest także przenieść ją do chłodnego (14 st. C) pomieszczenia. W tym czasie nie rośnie, może obejść się bez światła i nie należy jej podlewać. Po ok. dwóch miesiącach przesadzamy ją do świeżej ziemi, najlepiej substratu torfowego dla roślin kwitnących i umieszczamy w widnym, ciepłym miejscu. Roślin nie należy stawiać w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych. Pozbawioną liści poinsecję obficie podlewamy ciepłą i odstałą wodą, co ma ją pobudzić do wzrostu. Po kilku tygodniach zaczynamy ją zasilać, najlepiej nawozami dla roślin o dekoracyjnych liściach. Podczas uprawy musimy ciągle pamiętać, że jest ona rośliną tropikalną i powinna mieć jak najwięcej wilgoci w powietrzu. Gdy tylko wytworzy młode pędy z 4-5 liśćmi, możemy ją przyciąć, dzięki czemu silniej się rozkrzewi. W listopadzie musimy przygotować kartonowe pudło i przez 30-40 dni przed Gwiazdką regularnie zakrywać roślinę na 14 godzin dziennie. W naszym klimacie o tej porze nasłonecznienie jest niewielkie, pokrywę zakładamy więc wieczorem, a zdejmujemy około 9 rano. Jeśli zdarzy nam się kilka razy o tym zapomnieć, poinsecja przerwie tworzenie pąków kwiatowych i górne liście nie wybarwią się na czerwono. Powinniśmy również liczyć się z tym, że uprawiana w mieszkaniu będzie znacznie mniej kolorowa niż ta z kwiaciarni.
Poinsecja jak kupować
Poinsecje będą pięknie prezentować się nawet przez bardzo długi czas, jeśli zostaną odpowiednio zabezpieczone na czas transportu z centrum ogrodniczego czy kwiaciarni do domu. Narażenie ich na przeciągi lub temperatury poniżej 12°C spowoduje trwałe uszkodzenia, które, choć początkowo są niewidoczne, mogą spowodować gubienie liści krótko po przyniesieniu ich do domu. O jakości rośliny świadczą małe, zdrowe, żółte pąki między kolorowymi przylistkami. Właściwie pielęgnowane rośliny mają nienaruszone przylistki i liście i przede wszystkim są ustawione z dala od przeciągów.
- Więcej o:
Kroton domowy (Codiaeum) i kroton ogrodowy czyli aukuba japońska (Aucuba japonica). Pielęgnacja i uprawa
5 największych błędów popełnianych przez Polaków w pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik
Zamiokulkas żółknie: co robić i dlaczego tak się dzieje?
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?