Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny egzotyczne w domu i w ogrodzie

Red.

Do roślin egzotycznych zaliczają się gatunki, które nie występują naturalnie w naszym klimacie, czyli pochodzą z terenów o innych warunkach przyrodniczych. Mogą to być rośliny rozwijające się w strefach klimatu równikowego, zwrotnikowego lub podzwrotnikowego.

Judaszowiec
Judaszowiec
Fot. Shutterstock/AnnaNel

Są jednak pewne gatunki, jakie z powodzeniem mogą rozwijać się w polskich ogrodach. Trzeba tylko zdecydować się na właściwe gatunki i wiedzieć, w jaki sposób się nimi zajmować.

Egzotyczne kwiaty doniczkowe ,  i drzewa egzotyczne

Kalia 

W Polsce bardzo dużą popularnością cieszy się kalia. Jest to kwiat pochodzący z Afryki i zaliczający się do rodziny obrazkowatych. Może wyrastać do 80 centymetrów wysokości. Kwiatostanem kalii jest kolba, okalająca trąbkowaty kwiat. Okaz ten wyróżnia się również mięsistymi, strzałkowatymi liśćmi. Kalię najczęściej uprawia się w doniczkach. Można też zdecydować się na odmiany ogrodowe, natomiast należy pamiętać, by po przekwitnięciu je wykopać. Nie mają one bowiem szans, aby przezimować w gruncie.

Kalla - cantedeskia
Kalla - cantedeskia
LILIANNA SOKOŁOWSKA
Encyklopedia roślin: floksy  ogrod
floksy ogrod

Floks

Do kwiatów egzotycznych chętnie wybieranych przez Polaków zalicza się także floks, pochodzący z Ameryki Północnej. Ma on sztywne, wzniesione pędy, pojedyncze liście oraz liczne kwiaty. Floksy występują w odmianach doniczkowych, podobnie jak storczyki falenopsis z Azji. Na rabaty świetnie nadają się astry chińskie oraz lobelie przylądkowe z Ameryki Północnej.

Egzotyczne krzewy 

Kamelia

Należy pamiętać, że do roślin tropikalnych zaliczają się nie tylko zjawiskowe kwiaty, ale również krzewy. W Polsce najbardziej spopularyzowana jest kamelia, naturalnie występująca w Chinach, Japonii oraz w Korei. Polacy chętnie uprawiają ją
w domach, gdzie może wyrastać nawet do 200 centymetrów wysokości. W zachodniej części Polski, gdzie warunki są łagodniejsze przyjmuje się też w gruncie.

Różaneczniki

Powszechnie znanymi krzewami egzotycznymi są różaneczniki, jakie naturalnie rosną w Azji oraz w obu Amerykach. Rośliny te są nieco trudniejsze w uprawie, jednak pięknie kwitną.

Juka karolińska

Pochodząca z Azji magnolia także sprawdza się w Polsce. Najczęściej ma formę krzewu lub drzewa. Rozrasta się, dorastając nawet do 3 metrów. Popularne są też sadzonki juki karolińskiej, o pachnących białych kwiatach i dzwonkowatym kształcie.
Jukę, pochodzącą z Ameryki Środkowej można uprawiać w gruncie.

Drzewa egzotyczne

Judaszowiec

Wśród drzew egzotycznych w Polsce spotykany jest judaszowiec kanadyjski. Osiąga on od 5 do 6 metrów wysokości, aczkolwiek należy wiedzieć, że rośnie powoli. Ma parasolowatą koronę, a na jego pędach pojawiają się liczne kwiaty o różowym zabarwieniu.

Tulipanowiec amerykański

Interesującym drzewem jest tulipanowiec amerykański. Zalicza się do wysokich drzew egzotycznych, które mogą wyrosnąć nawet do 35 metrów wysokości. W czerwcu pojawiają się na nim duże, zielono – żółte kwiaty, kształtem przypominające tulipany. Drzewo ma również sporej wielkości liście.

Eukaliptus

Do drzew egzotycznych pojawiających się w Polsce zalicza się również australijski eukaliptus. Najczęściej hoduje się go w domu, jednak jeśli posiada się odmianę odporną na mróz to można go zasadzić w gruncie. Palma konopna to kolejny egzotyczny okaz, jaki wykazuje odporność na temperatury nawet do -5 stopni Celsjusza. Drzewo to najczęściej zobaczyć można w parkach. Ma dekoracyjny pokrój oraz wachlarzowate liście. W domach można za to hodować fikus benjamina, dorastający do 2 metrów.

Pielęgnacja egzotycznych roślin w ogrodzie

Ogrodowa uprawa roślin egzotycznych, czyli roślin wrażliwych na przemarzanie domaga się zachowania pewnych zasad pielęgnacyjnych. Bardzo ważny jest sam wybór stanowiska.
Musi być zaciszne. Najlepiej, jeśli będzie znajdować się przy południowej ścianie domu bądź częściowo w cieniu dużego drzewa. Ziemia nie może być zbyt ciężka ani za wilgotna.
Pędy rośliny egzotycznej muszą bowiem w odpowiednim momencie zdrewnieć. Liście i pędy zawsze zielonych krzewów takich jak kamelia potrzebują osłony przy silniejszych mrozach. Nadaje się do tego siatka cieniująca, przepuszczająca około 50% światła słonecznego. Siatka ta ochroni liście roślin przed poparzeniem zimowego słońca, równocześnie przepuszczając dużo powietrza.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny egzotyczne w domu i w ogrodzie