Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sofy do salonu: modułowe, narożne, rozkładane

Monika Wach/MŚ

Wybór sofy do salonu jest nie lada wyzwaniem. Z jednej strony powinna być wygodna i łatwa w utrzymaniu czystości, a z drugiej - ciekawie się prezentować i idealnie wpisywać w zaplanowaną aranżację pomieszczenia. Trzeba też rozważyć, czy potrzebujemy modelu z funkcją spania oraz dodatkowego wyposażenia. A może narożnik? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie sofy do salonu?

Sofa to najczęściej wybierany (i eksploatowany) mebel w salonie.
Sofa to najczęściej wybierany (i eksploatowany) mebel w salonie.
Photographee.eu/Shutterstock

Sofy do salonu: jaką wybrać?

Trzyosobowa sofa do salonu, razem z fotelami, będzie pięknie zdobiła większe, przestronne wnętrza. Sofa dwuosobowa z pufami sprawdzi się w nieco mniejszym pomieszczeniu lub w pokoju dziennym połączonym z kuchnią. Tapicerowany mebel stanie się wówczas umowną, naturalną granicą pomiędzy przestrzenią kuchenną a wypoczynkową. Możemy też kupić model jednoosobowy – będzie on ekonomicznym rozwiązaniem w pokoju jednoosobowym, szczególnie jeśli zdecydujemy się kupić sofę z funkcją spania.

Modułowe sofy do salonu

Inną opcją są modułowe sofy do salonu. W tego typu modelach istotne jest to, że ich forma pozwala na tworzenie wielu kombinacji układając poszczególne elementy w swój indywidualny styl. Dzięki temu możemy tworzyć przestrzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Sofy modułowe sprawdzą się zatem praktycznie w każdym wnętrzu. Ciekawym rozwiązaniem są sofy narożne. Sofa narożna może mieć formę litery L lub U, a także może składać się z różnych, czasem możliwych do rozłączenia, element ów. Pozwala to na łatwo dopasować ją do dostępnego miejsca w pomieszczeniu. W zależności od konstrukcji, sofa do salonu może służyć jako wygodny mebel do siedzenia, ale może też posiadać funkcję spania i pełnić rolę łóżka. Najczęściej sofa rozkładana jest poprzez siedzisko, dzięki czemu część oparcia otwiera się jak harmonijka, tworząc wygodne miejsce do spania. Sofa rozkładana ma też często specjalny pojemnik na pościel, dzięki czemu nie musimy wygospodarowywać na nią dodatkowego miejsca w szafie.

Zobacz także:

Model sofy powinien być dopasowany do stylu i aranżacji wnętrza
Model sofy powinien być dopasowany do stylu i aranżacji wnętrza
Fot.: Inspirum
Sofa dwuosobowa to idealna propozycja do mniejszych salonów
Sofa dwuosobowa to idealna propozycja do mniejszych salonów
Fot.: Inspirium
Dzięki sofie modułowej możemy stworzyć przestrzeń idealnie dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań
Dzięki sofie modułowej możemy stworzyć przestrzeń idealnie dopasowaną do naszych potrzeb i oczekiwań
Shutterstock.com

Jaki kolor sofy do salonu wybrać?

Sofy do salonu to meble dostępne w kilkudziesięciu rodzajach i kolorach tkanin obiciowych - od bardzo stonowanych, po żywe i energetyczne, które przede wszystkim wprowadzają ożywienie w pokoju. Wszystko zależy i od aktualnych trendów, i od tego w jakim stylu urządziliśmy salon. Wciąż bardzo modna jest np. butelkowa zieleń oraz głęboki granat (w pięknym, nasyconym kolorze – navy blue). Dobrze prezentują się też sofy do salonu w kolorze musztardowym czy z obiciem karmelowym (rudym). Nieśmiertelnym kolorem jednak nadal jest szary - takie modele znajdziemy w niemal wszystkich salonach meblowych. Nie dość, że jest on bardzo bezpieczny, to jeszcze piękny. Ładnie łączy się niemalże ze wszystkimi barwami i dodatkami. Podobnie jest z kolorem białym – takie sofy i kanapy dodatkowo wyróżnią się zarówno prostotą, jak i elegancją oraz uniwersalnością w dopasowaniu do każdego wnętrza.

Zobacz także:

We wnętrzu o stonowanej stylistyce, sofa w mocnym, ciemnym kolorze może prezentować się bardzo oryginalnie
We wnętrzu o stonowanej stylistyce, sofa w mocnym, ciemnym kolorze może prezentować się bardzo oryginalnie
Fot.: Inspirium
Ciepły jasny kolor obicia rozjaśni pomieszczenie, w którym znajduje się sofa
Ciepły jasny kolor obicia rozjaśni pomieszczenie, w którym znajduje się sofa
Shutterstock.com

Jaki materiał na obicie sofy do salonu?

O tego, jaki materiał na obicie sofy do salonu wybierzemy, zależy nie tylko jej wygląd i styl mebla, ale też wytrzymałość i wygoda. Poszczególne produkty mają inne właściwości (jest mniej lub bardziej odporny na ścieranie, na plamy, inaczej się go czyści, ma inną wytrzymałość na rozciąganie). Możemy wybierać surowcami sztucznymi a naturalnymi. Te pierwsze są z pewnością bardziej praktyczne i trwalsze, łącząc jednocześnie te cechy z atrakcyjną ceną. Materiały tego typu to najczęściej nowoczesne włókna nylonowe, ale też poliester, akryl, a także skaj, derma, welur, plusz i sztuczny zamsz. Dostępne są w wielu fakturach, deseniach czy kolorach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do wnętrza. Większość z nich z powodzeniem naśladuje wyglądem naturalne tkaniny na obicie, ich wygląd jest bardzo dopracowany i mają naprawdę wysokie parametry techniczne.

Sofy do salonu ze skóry

Najtrwalsze, naturalne produkty, jeśli chodzi o materiał tapicerski kanapy do salonu, to skóry – są one jednak dość drogie. Tańsze będą sofy do salonu obite skórą ekologiczną, która pod wieloma względami przypomina naturalny materiał (taka sofa to dobry wybór dla rodziny, w której jest małe dziecko albo pies). Jeśli nie lubimy tego rodzaju estetyki, możemy zdecydować się na przykład na obicie z płótna, z mikrofazy czy z szenili (to tkanina wyplatana z podwójnych włókien wątku i osnowy, miła w dotyku, ale łatwo ją zaciągnąć). Również taka sofa posłuży nam wiele lat, jeśli oczywiście wybierzemy materiał wysokiej jakości - i pomoże dopasować sofę do pozostałego wyposażenia wnętrza z tego materiału. Dodajmy, iż obecnie powstaje też wiele tkanin z włókien mieszanych (syntetyczne + naturalne), łączących wszystkie pożądane cechy.

Zobacz także:

Od rodzaju materiału zależy trwałość i wygląd sofy
Od rodzaju materiału zależy trwałość i wygląd sofy
Shutterstock.com

Jak wyprać tapicerkę sofy do salonu?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj tkaniny uległ zabrudzeniu i jak jest ono duże. Najpopularniejszy i chyba najbardziej znany sposób na odświeżenie tapicerki sofy do salonu to przetarcie jej ciepłą wodą wymieszaną z proszkiem lub płynem do mycia naczyń (osoby, którym bliska jest troska o środowisko naturalne i nie chcą używać detergentów, mogą zastąpić je ekologicznymi środkami). Z usuwaniem większości plam dobrze radzi sobie na przykład kwasek cytrynowy. Jeśli plamy są „stare”, tłuste, konieczne może być użycie  roztworu z alkoholem.

Na rynku kupimy także chemiczne preparaty, pomocne w usuwaniu uporczywych zabrudzeń, np. specjalne proszki czy o szampony do prania tapicerki albo odplamiacze (jeśli mamy sofę skórzaną, powinniśmy zainwestować w preparat do mycia skór). Jednak zanim samodzielnie będziemy chcieli wyprać tapicerkę sofy do salonu, najpierw wypróbujmy to na małym niewidocznym miejscu, aby ewentualnie nie zniszczyć mebla. Samodzielne czyszczenie jest naprawdę trudne, bo mogą pozostać nieestetyczne ślady. Poza tym domowe metody czyszczenia najlepiej działają na miejscowe zabrudzenia. Gdy plamy są rozległe, konieczna może być zamówienie  usługi chemicznego prania tapicerki przez firmy czyszczące. Mają one wysokiej jakości urządzenia piorące, dzięki którym nasza sofa odzyska dawny blask i świetność.

Zobacz także:

Obicia mebli możemy czyścić sami albo zlecić tę usługę profesjonalnej firmie
Obicia mebli możemy czyścić sami albo zlecić tę usługę profesjonalnej firmie
Shutterstock.com

Skomentuj:

Sofy do salonu: modułowe, narożne, rozkładane