Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie do sypialni: funkcjonalne i nastrojowe lampy

mat. prasowe

Oświetlenie do sypialni zasługuje na wyjątkową uwagę. Planując zakup lamp należy zadbać o kwestie estetyczne i funkcjonalne. W ofercie marki Nowodvorski Lighting znajdziemy oświetlenie do sypialni, które pomoże zadbać o odpowiedni nastrój - nawet w przestrzeniach pozornie nieustawnych czy o ograniczonym metrażu.

Oświetlenie do sypialni
Oświetlenie do sypialni
CREATIVE WONDER/Shutterstock

Jak zaprojektować oświetlenie do sypialni?

Właściwe rozplanowanie oświetlenia do sypialni to połowa sukcesu. Powinniśmy zadbać zarówno o to ogólne czy funkcyjne w strefie łóżka, jak również punktowe w pomieszczeniach, które służą np. jako garderoba. Jeśli decydujemy się na kompleksowy remont lub urządzamy wystrój od podstaw, przy projektowaniu instalacji elektrycznej dobrze pomyśleć o funkcjonalnej lokalizacji włączników – zarówno przy drzwiach, jak i przy zagłówku łóżka - albo o możliwości sterowania oświetleniem np. za pomocą smartfonu.

Zobacz także...

Oświetlenie do sypialni
Oświetlenie do sypialni
anon_tae/Shutterstock

Ogólne oświetlenie do sypialni

Funkcję ogólnego oświetlenia do sypialni z reguły pełnią lampy wiszące montowane w centralnym punkcie sufitu. Równie dobrze sprawdza się ich umieszczenie nad łóżkiem, należy tu jednak pamiętać o tym, aby były zawieszone na tyle wysoko, by nie ograniczały swobody ruchu domowników.

Ich zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza – nie tylko w centralnym miejscu, ale również np. przy toaletce. W tej roli idealnie sprawdzą się lampy o kulistych formach, zwłaszcza te wykonane ze szkła, np. z kolekcji PEAR – o smukłych kloszach i w dwóch wersjach wykończenia bądź SHPERE – dostępne w czterech rozmiarach klosza i w wariancie kompozycji z trzema kloszami o zróżnicowanej średnicy. Lampy POLARIS z metalizowanego szkła w kolorze złota, miedzi, chromu i przydymionego srebra to wybór wpisujący się we wnętrza w stylu glamour lub przełamujący konwencję minimalistycznych, surowych przestrzeni. Sposobem na ocieplenie pomieszczenia jest też wykorzystanie motywów nawiązujących do natury. Design lamp z serii DISK oparty jest na połączeniu stali i sklejki z drewna drzew liściastych. Obrotowe punkty świetlne ułatwiają dodatkowo nakierowanie światła w odpowiednim kierunku.

Przy planowaniu oświetlenia do sypialni o skromnym metrażu, tam, gdzie zwykle pojawia się lampa sufitowa, dobrym wyborem będzie zastosowanie plafonu, np. z kolekcji TURDA - tu klosze wykonane są z tkaniny w kolorze szarym lub złotym. Jeśli chcemy zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca, warto postawić na lampę ORGANIC, o wysokości niecałych 3 cm.

Zobacz także...

oświetlenie do sypialni
W roli oświetlenia ogólnego idealnie sprawdzą się lampy o miękkich, kulistych formach, zwłaszcza te wykonane ze szkła. Na zdjęciu: CAMELEON SPHERE.
Fot. Nowodvorski Lighting.

Funkcyjne oświetlenie do sypialni

Przy wezgłowiu łóżka dobrze jest zadbać o funkcyjne oświetlenie do sypialni. Najczęściej umieszcza się je symetrycznie po obu stronach. W tej roli idealnie sprawdzają się kinkiety, np. klasyczne CHILLIN, których abażur wykonany jest z gładkiej tkaniny lub aksamitu, nowoczesne lampy RADIUS z odsłoniętą żarówką czy minimalistyczne MONO. Kinkiety powinny być zamontowane na wysokości około 70 cm od materaca. Przy większym metrażu w roli funkcyjnego oświetlenia do sypialni sprawdzą się również lampy stojące, np. klasyczny CADILAC, o okrągłym abażurze, lub nowoczesne MONO z jednym lub dwoma punktami światła.

Zobacz także...

oświetlenie do sypialni
Przy wezgłowiu łóżka dobrze sprawdzą się symetrycznie umieszczone kinkiety, np. klasyczne CHILLIN z materiałowymi abażurami w kolorach bieli, czerni, szarości lub zieleni.
Fot. Nowodvorski Lighting

Lampy do sypialni: dekor buduje nastrój

Oświetlenie do sypialni to również kwestia budowania odpowiedniego nastroju. W przestronnych wnętrzach idealnie sprawdzą się lampy z kolekcji WHEEL oraz WHEEL LUX, wykonane ze sklejki z naturalnego drewna drzew liściastych, w kolorze złota. Znakomicie odbijają światło, a jednocześnie przykuwają uwagę nietypową formą, zestawieniem kontrastujących faktur i technik wykonania. Delikatny, nastrojowy efekt zapewnią też lampy ORBIT ze źródłem światła skierowanym na ścianę.

W kwestii budowania nastroju od doboru lamp nie mniej ważne jest samo światło. W sypialni powinniśmy postawić na to o ciepłych, przyjemnych barwach - najlepiej w zakresie poniżej 4000 K. Chłodniejsze wpływa pobudzająco. Przy wyborze lamp o szklanych, przezroczystych kloszach - lub z całkowicie odsłoniętym źródłem światła - możemy pokusić się też o żarówki retro oferowane w bardzo ciekawych kształtach, emitujące bardzo ciepłe światło o temperaturze około 2200 K.

Wybrane oprawy z oferty marki Nowodvorski Lighting są dostępne również w ramach autorskiego Systemu Cameleon, umożliwiającego personalizację efektu, m.in. przez regulację długości przewodu czy wydzielenie dwóch stref oświetleniowych w ramach jednego punktu zasilania.

Zobacz także...

Oświetlenie do sypialni
Oświetlenie do sypialni
Syda Productions/Shutterstock

Oświetlenie do sypialni: przykładowe kolekcje marki Nowodvorski

  • SPHERE - od 189,00 zł
  • POLARIS – od 299,00 zł
  • PEAR- od 339,00 zł
  • DISK – od 199,00 zł
  • TURDA – od 349,00 zł
  • CHILLIN – od 159,00 zł
    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie do sypialni: funkcjonalne i nastrojowe lampy