Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szatkownica do warzyw - elektryczna czy ręczna?

Redakcja

Szatkownica do warzyw nie jest może niezbędna w kuchni, ale warto nabyć to praktyczne urządzenie, ponieważ usprawnia pracę w kuchni i oszczędza czas. Pozostaje pytanie - co jest lepsze - ręczna szatkownica do warzyw czy szatkownica elektryczna? Jakie jeszcze mają zalety?

Szatkownica do warzyw
Szatkownica do warzyw
AmiNiravTank/Shutterstock

Ręczne krojenie warzyw

Nikt chyba już obecnie nie wyobraża sobie, aby krojenie warzyw wykonywać wyłącznie przy użyciu noża. To bardzo czasochłonna czynność, która przy okazji niesie ryzyko skaleczenia. Nawet w przypadku obierania warzyw i owoców lepiej sprawdza się obieraczka, zatem odłóżmy nóż na bok i zróbmy miejsce na szatkownicę.

Szatkownica do warzyw
Szatkownica do warzyw
Noam Armonn/Shutterstock

Szatkownica do krojenia warzyw

Szatkownica do warzyw, którą najczęściej możemy spotkać w polskich kuchniach - i która była na wyposażeniu domu naszych rodziców - jest zbudowana z tworzywa sztucznego i wyglądem przypomina tarkę. Najprostsze modele mniej więcej w centralnej części są wyposażone w metalowe ostrza, które tną warzywa na plasterki, o ile przyciskamy je do szatkownicy wykonując jednocześnie ruch posuwisty. Możliwość regulacji położenia ostrza pozwala na uzyskanie plasterków różnej grubości.

Niektóre szatkownice do warzyw posiadają przystawkę, na którą "nadziewa się" warzywo, aby chronić palce przed skaleczeniem. Są też modele wyposażone w antypoślizgowe nóżki, które poprawiają komfort pracy poprzez unieruchomienie narzędzia. Jeśli zdecydujemy się na szatkownice do warzyw elektryczne, wybierzmy te sprzedawane z kompletem przystawek - dzięki nim skorzystamy z różnych opcji krojenia. Szatkownica przyda się w każdej kuchni - jednak ręczna wymaga użycia siły. Więc może lepszym zakupem będzie szatkownica elektryczna?

Szatkownica do warzyw
Szatkownica do warzyw
Africa Studio/Shutterstock

Szatkownica elektryczna

Za pomocą szatkownicy elektrycznej szybko przygotujemy warzywa do różnych dań - i bez użycia siły, jaka jest potrzebna w przypadku ręcznego krojenia warzyw. Dużą zaletą takiego urządzenia jest też prosta obsługa. To wielofunkcyjne urządzenie dopasujemy do swoich potrzeb - z pewnością sprawdzi się w każdej kuchni.

Tarcze ze stali nierdzewnej zapewnią precyzyjne cięcie i warzywa poszatkowane w cienkie plasterki. Tak nielubiane krojenie cebuli przestanie przerażać, a czas potrzebny do przygotowywania posiłków znacząco się skróci. W razie potrzeby zetrzemy ziemniaki na placki ziemniaczane lub potniemy je na grube plastry, które następnie usmażymy z przyprawami. Z użyciem szatkownicy zamienimy też wiele warzyw i owoców w drobną kostkę.

Szatkownica do warzyw
Szatkownica do warzyw
SILVERCREST Elektryczna tarka do warzyw SGR 150 D1, z 5 wkładami, 150 W

Roboty kuchenne do warzyw

Antypoślizgowe nóżki zapewnią stabilną pracę urządzenia i bezpieczeństwo użytkowania. Różne nakładki zapewnią dokładnie takie szatkowanie, na jakim nam w danym momencie zależy - a opcji jest wiele. Szatkownica przyda się, kiedy planujemy przygotować sałatki, a rozdrabniacz pomoże w pokrojeniu czosnku. Szatkownica pozwoli też szybko zrobić surówki do obiadu z różnych warzyw.

Możliwość mycia w zmywarce jest dodatkowym atutem. Tworzywo sztuczne użyte do produkcji szatkownicy zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, a zastosowana technologia będzie cieszyła niezawodnością. Profesjonalna szatkownica elektryczna ze stali nierdzewnej do warzyw to dobry wybór - z jej pomocą przygotowywanie dowolnej potrawy zabierze mniej czasu, a gotowanie stanie się większą przyjemnością. Przy krojeniu cebuli nie uronimy ani jednej łzy - proces siekania odbywa się w szczelnie zamkniętym pojemniku. Do jego czyszczenia nie potrzeb specjalnych środków - wystarczy zwykły płyn do naczyń.

Szatkownica do warzyw
Szatkownica do warzyw
Africa Studio/Shutterstock

Szatkownica do warzyw i owoców - przygotowywanie deserów i dekoracji

Szatkowanie warzyw i owoców urządzenie wykona w dokładnie taki sposób, w jaki będziemy chcieli. Poradzi sobie z każdym zadaniem - przygotuje cienkie plasterki oraz grube plastry, mniejszą lub większą kostkę, paski i wiórki. Przygotowane produkty wykorzystamy jako składniki potraw oraz jako ich dekorację - również w przypadku ciast i deserów. Pokrojone drobno owoce posłużą również do sałatki. Szatkownica do warzyw poradzi sobie również z orzechami i tabliczką czekolady, która - wyjęta z lodówki - jest trudna do krojenia.

Zobacz inne produkty, które ułatwią gotowanie i przygotowanie posiłków. Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Szatkownica do warzyw
Szatkownica do warzyw
liangchaochao/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Szatkownica do warzyw - elektryczna czy ręczna?