Kuchnia - co zamiast glazury?

Inga Kosim

Kuchnia jest miejscem wokół którego koncentruje się nasze domowe życie. Zastosowane do jej wykończenia materiały muszą więc być trwałe i odporne na ścieranie. Ściany i podłoga są narażone na częste zabrudzenia i kontakt z wodą. Dlatego najchętniej w kuchni kładziemy płytki. Ale czy tylko one potrafią sprostać niełatwym wymogom kuchennego wnętrza?

Modern living room, black and white decor, 4 empty black frames on wall
Kuchnia - fototapeta
fot. Artofwall

 

Największy kłopot sprawia nam strefa znajdująca się nad blatem kuchennym. To tam pryska woda w czasie zmywania czy olej w trakcie smażenia. Interesującym materiałem, który jest całkowicie odporny na wyżej wymienione zagrożenia jest szkło. Decydując się na dużą taflę musimy wybrać szkło hartowane. Można zastosować szkło przezroczyste - wówczas będzie widać ścianę znajdującą się pod nim. Ciekawy efekt uzyskamy, jeżeli pod szklanym panelem będziemy mieć surową cegłę czy inną efektowną strukturę. Jeżeli chcemy wprowadzić kolor do naszej kuchni zdecydujmy się na szkło barwione. Paleta barw tego materiału jest naprawdę bogata. Ładnie prezentują się również szklane płytki. Ułożone w formie kolorowej mozaiki ożywią wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru. Dla odważnych posiadaczy nowoczesnych kuchni mamy jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie ze szkłem w roli głównej. A gdyby tak taflę podświetlić? To nowatorskie rozwiązanie opiera się na systemie iluminacji na diodach LED. Dostępne są różne wersje kolorystyczne, a efekt oczaruje nawet największego fana designu.

 

 

fot. celsiusglass.net.au - Kuchnia - ściana wykończona szkłem podświetlanym

 

Tapety nie są tradycyjnym materiałem stosowanym w kuchni, chociaż niektóre z nich świetnie się do tego nadają. Tapety winylowe z łatwością mogą zastąpić tradycyjne płytki nad zlewozmywakiem. Są odporne na wilgoć, ścieranie i chemiczne środki czyszczące. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich tapet: spieniane - przypominające swoją strukturą piankę, mają matową powierzchnie i zazwyczaj wytłaczane wzory np. cegiełek oraz na podkładzie papierowym, cienkie o błyszczącej powierzchni. Te drugie zachwycają nie tylko bogatym wzornictwem. Są również dostępne jako fototapety. W naszej kuchni może pojawić się każde zdjęcie, które chcielibyśmy w niej umieścić. Ściana pełna truskawek czy malin pobudzi apetyt i wprowadzi nas w dobry nastrój każdego dnia. Dostępne są nie tylko standardowe wzory, wiele firm wykonuje fototapety na zamówienie.

 

Blacha sprawdzi się nie tylko w kuchni w stylu hi-tech. Ten materiał nie wchłania wody i jest żaroodporny. Odpowiednia do kuchni jest blacha kwasoodporna. Może być stalowa, aluminiowa, gładka lub strukturalna czy perforowana. Nadaje wnętrzu nowoczesny charakter i dzięki strukturze odbijającej światło powiększa je optycznie. Do wyboru mamy kilka kolorów blachy. Stalową czyli ze stali szlachetnej lub aluminium. Wprowadza do wnętrza poczucie czystości i higieny. Cieplejsze wrażenie sprawią blachy w odcieniach miedzianych. Te będą się ładnie komponować z drewnem w bardziej tradycyjnych kuchniach. Nie musimy pokrywać blachą całych ścian, najładniej będzie wyglądać w niewielkiej ilości, ale za to umiejętnie wyeksponowana np. po przez kontrast z gładką, pomalowaną ścianą.

 

Oryginalne rozwiązania i materiały zawsze wzbudzają sporo obaw. Czasem jednak warto poeksperymentować, gdyż tylko w taki sposób uzyskamy niepowtarzalne wnętrze a nasza kuchnia zyska indywidualny charakter.

 

Inga Kosim

 

Idealna kuchnia krok po kroku

Blat w kuchni - konglomerat czy kamień?

Praktyczne rozwiązania kuchenne

Skomentuj:

Kuchnia - co zamiast glazury?