Parapety wewnętrzne

Monika Grabowska

Charakter wnętrza tworzą detale, takie jak parapet. O wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność

5966770 https bi
fot. Corbis
Parapet może być ozdobą wnętrza. Możemy na nim ustawić ozdobne przedmioty, kwiaty. Szerszy parapet, nisko usytuowany, z wygodnymi poduchami może stać się ulubionym miejscem do czytania. Dobrze doświetlony, z pięknym widokiem na ogród, będzie przyciągał domowników.

Z jakiego materiału można wykonać wewnętrzne parapety? Wybór jest dosyć duży: drewno, marmur, konglomerat, granit, PCV, fornirowana płyta mdf. Można też parapet obłożyć płytkami.

 

Parapet powinien pasować do okien i do reszty pomieszczenia, podłóg, mebli, kolorystyki. Wybór powinien być dostosowany do budynku: parapety które wybierzemy do nowoczesnego apartamentu w centrum dużego miasta niekoniecznie będą pasowały do drewnianego domku pod miastem.

 

Drewno

Drewniane parapety są chętnie stosowane w domach. Dopasujmy drewno do stolarki i innych drewnianych elementów mieszkaniu (podłogi, mebli). Zaletą drewnianych parapetów jest możliwość odnowienia ich po pewnym czasie.

 

Minusem jest to, że drewno może się wypaczać. Dlatego warto stosować twarde drewno, które nie będzie się odkształcało pod wpływem temperatury i wilgoci.

 

Kamień

Ten materiał ma zalety estetyczne i praktyczne. Kamień jest wytrzymały i odporny na ścieranie. Parapet z marmuru czy granitu może nawiązywać do materiału z jakiego wykonany jest kominek, blat w kuchni czy łazience, podłoga. Minusem parapetu z kamienia jest wysoka cena.

 

fot. parapety.pl

 

fot. parapety.pl

 

Ciekawym rozwiązaniem w kuchni jest połączenie blatu roboczego i parapetu. Na zdjęciu blat z czarnego granitu.

 

fot. danstone.pl

 

Na parapecie zazwyczaj stawiamy kwiaty, zioła. Kamienny parapet się tu sprawdzi: nie będzie się rysował od donicy. Nie zaszkodzi mu też woda.

 


fot. whiteflowerfarm.com

Konglomerat jest wytwarzany z kruszyw skalnych (granit, marmur, kwarc, serycyt), żywic oraz barwników. Konglomerat ma wygląd kamienia, ale też inne właściwości. Np. duromarmur w porównaniu z marmurem jest bardziej wytrzymały, odporny na zabrudzenia, lżejszy (o 30 %). Można go odnawiać przez polerowanie i woskowanie.

Przyjmuje temperaturę otoczenia. Gładka powierzchnia pozwala na łatwe utrzymanie parapetów w czystości. Konglomeraty są nienasiąkliwe, odporne na wilgoć.

Konglomeraty można dowolnie kształtować, więc można zrealizować każdy indywidualny projekt.

fot. parapety.pl

 

Laminat

Parapet okleinowany lub spiekany laminatem jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem, ze względu na bogaty wybór kolorów i wzorów, oraz niską cenę.

 

fot. zooplus.pl

 

Blat obłożony płytkami. To rozwiązanie może być stosunkowo tanie. Sprawdzi się w kuchni, łazience czy pralni. Sposobem na odnowienie starego parapetu jest obłożenie go płytkami.

 

fot. urbangardencasual.com

 

Stal. Parapet stalowy jest nowoczesny i surowy. Może to być bardzo tanie rozwiązanie. Parapet stalowy zewnętrzny i wewnętrzny na aukcjach internetowych kosztuje 10 złotych (1 mb, szerokość 15 cm).

 

Monika Grabowska

 

 

Zobacz również:

Okno nad zlewem kuchennym

Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu

Nowoczesne drewniane schody

 

Skomentuj:

Parapety wewnętrzne