Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne parapety wewnętrzne - z jakiego materiału?

Monika Grabowska/MŚ

Nowoczesne parapety wewnętrzne to detale, które pomagają w stworzeniu charakteru wnętrza. O wyborze powinien jednak decydować nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność, a ta może być różnoraka. Nowoczesne parapety wewnętrzne osłaniają grzejniki, można ich też użyć jako półki na książki. W kuchniach sprawdzą się jako blaty pomocnicze, a w sypialniach zastąpią toaletki. Czeka cię wymiana lub odświeżenie parapetu? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

nowoczesne parapety wewnętrzne
Nowoczesny parapet wewnętrzny
Vilo

Nowoczesne parapety wewnętrzne - z jakiego materiału?

Parapety mogą być ozdobą w pomieszczeniu, na takiej samej zasadzie, jak typowe dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz. Możemy na nich ustawić różne przedmioty lub kwiaty. Szerszy parapet, o większej głębokości, a do tego nisko usytuowany i z wygodnymi poduchami, może stać się ulubionym miejscem do czytania. Dobrze doświetlony, z pięknym widokiem na ogród, będzie stanowił konkurencję dla sofy wypoczynkowej.
 
Z jakiego materiału można wykonać nowoczesne parapety wewnętrzne? Wybór jest dosyć duży: drewno, marmur, konglomerat, granit, PCV, fornirowana płyta MDF. Można też parapet obłożyć płytkami ceramicznymi lub gresem. Parapet powinien pasować do okien i do reszty pomieszczenia - podłóg, mebli, kolorystyki. Wybór musi być też dostosowany do budynku: parapety, które wybierzemy do nowoczesnego apartamentu w centrum dużego miasta, niekoniecznie będą pasowały do drewnianego domku, położonego w ustronnym miejscu.
 

Nowoczesne parapety wewnętrzne: drewno

Chętnie stosowanym materiałem, jeśli chodzi o nowoczesne parapety wewnętrzne, jest drewno. Dokonując wyboru wśród dostępnych gatunków, należy wziąć pod uwagę stolarkę okienną i drzwiową, wykończenie podłogi w domu oraz posiadane meble. Nie jest powiedziane, że w aranżacji może wystąpić tylko jeden gatunek drewna, który będzie się powtarzał w wielu odsłonach, ale błędem będzie dopuszczenie do sytuacji, kiedy parapety, drzwi, okna, meble i podłoga będą wykonane z innego drewna.

Nowoczesne parapety wewnętrzne zrobione z drewna mają tę ważną zaletę, że można je poddawać renowacji. Jeśli w wyniku intensywnego użytkowania ich powierzchnia zostanie porysowana lub poplamiona, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je odnowić. W zależności od stopnia uszkodzenia, będą wymagały płytszego lub bardziej głębokiego zeszlifowania warstwy wierzchniej, odpylenia i ponownego polakierowania lub zaolejowania. A jeśli użyjemy bejcy, możemy dodatkowo zmienić odcień drewna - przykładowo pociemnić je lub pobielić. Nowoczesne parapety wewnętrzne z drewna mają też swoje wady - minusem jest to, że ten naturalny materiał może się wypaczać. Dlatego warto stosować twarde drewno, które nie będzie się odkształcało pod wpływem temperatury i wilgoci.

Zobacz także: Pomysły na dekorację okna. Ubierz okno w dobrym stylu >>

Nowoczesne parapety wewnętrzne: kamień

Ten popularny materiał ma zalety zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Kamień jest twardy, wytrzymały i odporny na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne (poszczególne gatunki kamienia różnią się między sobą pod względem właściwości). Nowoczesne parapety wewnętrzne wykonane z marmuru czy granitu mogą nawiązywać do materiału, z jakiego został zrobiony blat w kuchni lub łazience, podłoga czy wykończenie kominka. Minusem parapetu z kamienia jest wysoka cena, znacząco przewyższająca koszt zakupu innego materiału.

Zobacz także: Dekoracja okna: firany, zasłony, rolety, żaluzje >>

nowoczesne parapety wewnętrzne
Parapet drewniany wewnętrzny
Shutterstock

Nowoczesne parapety wewnętrzne: konglomerat

Konglomerat jest wytwarzany z kruszyw skalnych (granit, marmur, kwarc, serycyt), żywic oraz barwników. Materiał ten może do złudzenia przypominać kamień naturalnego pochodzenia, ale charakteryzuje się innymi właściwościami. Np. duromarmur w porównaniu z marmurem jest bardziej wytrzymały, a także odporny na zabrudzenia i lżejszy (nawet o 30 %). Można go odnawiać przez polerowanie i woskowanie. Przyjmuje temperaturę otoczenia, zatem będzie przyjemny w dotyku, jeśli w mieszkaniu jest utrzymywane ciepło na odpowiednim poziomie. Nowoczesne parapety wewnętrzne wykonane z konglomeratu mają gładką powierzchnię, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Konglomeraty są nienasiąkliwe, a do tego odporne na wilgoć. Materiał ten można dowolnie kształtować, a tym samym zrealizować każdy indywidualny projekt.

Nowoczesne parapety wewnętrzne: laminat

Parapet okleinowany lub spiekany laminatem jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem, ze względu na bogaty wybór kolorów i wzorów, a także niską cenę.

Nowoczesne parapety wewnętrzne: płytki

Jednym ze sposobów na odnowienie starego parapetu jest obłożenie go płytkami ceramicznymi lub gresowymi - takimi, jakich zwykle używamy do wykończenia ścian i podłóg. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w kuchni, łazience, pralni i wiatrołapie. W salonie i sypialniach taka opcja może wyglądać dobrze tylko wtedy, kiedy płytki zostaną starannie dopasowane do stylu aranżacji, w jakim są utrzymane pomieszczenia. Nowoczesne parapety wewnętrzne wykończone płytkami powinny mieć epoksydowe fugi - zwykłe szybko ulegną zabrudzeniu, ponieważ są chłonne. Dużym plusem tego materiału jest możliwość przycinania go do dowolnego rozmiaru - przy użyciu bardzo małych kawałków poradzimy sobie nawet z wykończeniem zaoblonych narożników.

Nowoczesne parapety wewnętrzne: stal

Parapet wykonany ze stali to synonim nowoczesności, ale jednocześnie materiał ten jest bardzo surowy - i takiego charakteru nadaje też wnętrzu, w którym się znajdzie. Nie będzie pasował do aranżacji klasycznych czy glamour, za to świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach industrialnych, czyli urządzonych na podobieństwo pomieszczeń fabrycznych. Nowoczesne parapety wewnętrzne ze stali są niedrogie, a do tego występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Zobacz także: Osłony przeciwsłoneczne: jak przetrwać upały? >>

nowoczesne parapety wewnętrzne
Nowoczesny parapet wewnętrzny
Vilo

Nowoczesne parapety wewnętrzne: PCV

W ofercie marki Vilo znajdziemy nowoczesne parapety wewnętrzne oraz nakładki wykonane z trwałego tworzywa PVC. Jest to materiał odporny na wilgoć i uderzenia, a dodatkowo łatwy w utrzymaniu czystości: wystarczy woda i detergent, by pozbyć się niechcianych zabrudzeń. Parapety są pokryte dobrej jakości okleiną foliową, która jest również odporna na promieniowanie słoneczne.

Kolor parapetu ma znaczenie. Dokonując tego wyboru warto trzymać się kilku prostych zasad:

  • weź pod uwagę kolorystykę pomieszczenia, w którym chcesz zamontować parapet lub nałożyć nakładkę,
  • zastanów się, czy zależy ci na mocnym akcencie dekoracyjnym, czy jedynie na delikatnym dopełnieniu przestrzeni,
  • pamiętaj, że parapet powinien pasować do ogólnego wystroju okna: do białej ramy idealnie pasować będzie marmurowy odcień parapetu o delikatnym deseniu, który znajdziesz w ofercie marki Vilo; drewniane okna warto dopełnić parapetem lub nakładką w odcieniu orzecha, złotego dębu czy winchestera;
  • w kuchni lub łazience mniejszych rozmiarów postaw na biel, która rozjaśni pomieszczenie i optycznie je powiększy;
  • jeśli w salonie na pierwszy plan wysuwają się wyraziste meble lub ściany, możesz dopasować do nich parapet w oryginalnym odcieniu - marka Vilo przygotowała wyjątkowy antracytowy kolor, który nada wnętrzu unikalnego charakteru.

Nowoczesne parapety wewnętrzne: gotowe zestawy

W marketach budowlanych są dostępne parapety oraz nakładki w kilku wariantach długości i szerokości, dzięki czemu można dopasować produkt do swoich potrzeb, a w razie potrzeby samodzielnie go potem dociąć do żądanych wymiarów. Marka Vilo przygotowała też parapety i nakładki w zestawach z zaślepkami, dzięki czemu nie trzeba już tracić czasu na dobieranie i szukanie poszczególnych elementów.

Łatwo, szybko i przyjemnie, czyli czas na montaż. Jeśli jesteś na etapie remontu, możesz zamontować parapet już podczas tynkowania. Jednak to nie jedyne rozwiązanie! Parapety i nakładki można mocować także na kolejnych etapach metamorfozy wnętrza. Dodatkowo z łatwością zamontujesz je samodzielnie, oszczędzając przy tym czas oraz pieniądze. Częstym wyzwaniem są parapety w starszych kamienicach, ponieważ nie można ich całkowicie wymienić. Idealnym rozwiązaniem stają się nakładki, które szybko nałożysz na zniszczony parapet, bez uciążliwego wykuwania. Potrzebujesz do tego jedynie kleju montażowego oraz piły z drobnymi ząbkami. Nie wiesz, od czego zacząć? Marka Vilo przygotowała krótki film instruktażowy, dzięki któremu poznasz poszczególne kroki montażu.

nowoczesne parapety wewnętrzne
Nakładka na parapet
Vilo

Nowoczesne parapety wewnętrzne: inspiracje

W jaki sposób można zaaranżować nowoczesne parapety wewnętrzne? Zebraliśmy ciekawe inspiracje, które pomogą wam w podjęciu decyzji.

nowoczesne parapety wewnętrzne
Parapet służący jednocześnie za biurko do pracy.
Shutterstock
nowoczesne parapety wewnętrzne
Parapety w ciemnym kolorze.
Shutterstock
nowoczesne parapety wewnętrzne
Parapet zintegrowany z zabudową meblową.
Shutterstock
nowoczesne parapety wewnętrzne
Aranżacja parapetu
Shutterstock
nowoczesne parapety wewnętrzne
Aranżacja parapetu
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne parapety wewnętrzne - z jakiego materiału?