Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szkodniki roślin. Gdzie zimują szkodniki?

dr Hanna Masternak, KJ

Szkodniki roślin zimują w ziemi? Podobnie jak rośliny, także szkodniki przechodzą w stan spoczynku. Czekają na wiosnę, by wrócić do życia i z nową siłą zaatakować okazy, którymi się żywią.

Szkodniki w ziemi
Szkodniki w ziemi
Fot. Shutterstock/Szankz

Brązowe larwy w ziemi

Brązowe larwy w ziemi to najczęściej pędraki, czyli larwy chrabąszczy, np. chrabąszcza majowego, guniaka czerwczyka lub opuchlaków. Pędraki są grubymi, brązowymi lub kremowo-białymi larwami z ciemniejszą głową, żyją w glebie, gdzie żywią się korzeniami roślin. Ich obecność w dużych ilościach może być szkodliwa dla roślin, ponieważ uszkadzają systemy korzeniowe, co prowadzi do więdnięcia i zamierania roślin.

Czerwona poczwarka w ziemi

Czerwona poczwarka znaleziona w ziemi najprawdopodobniej należy do motyla, na przykład z rodziny sówkowatych, która często zimuje w tym stadium pod ziemią. Poczwarki motyli przybierają brązowe, czerwonawe lub miedziane odcienie i zazwyczaj mają twardą, błyszczącą osłonę, która chroni je przed trudnymi warunkami środowiskowymi. Wiosną lub latem z takiej poczwarki wykluwa się dorosły motyl, który wydostaje się na powierzchnię, aby rozpocząć nowy cykl życia.

Czarny kokon owada

Czarny kokon owada może należeć do kilku różnych gatunków, ale często spotyka się go u gąsienic niektórych motyli, takich jak np. barczatkowate lub prząśnicowate. Kokon ten chroni poczwarkę podczas przekształcania się w dorosłego owada i jest zwykle zbudowany z jedwabistych nici, które gąsienica przędzie wokół siebie, tworząc ochronną warstwę. Ciemne zabarwienie kokonu może wynikać z osadzenia w nim ziemi, pyłków czy innych materiałów ochronnych, a także ze struktury jedwabiu, która jest naturalnie ciemniejsza w niektórych gatunkach.

Czarne robaki w ziemi 

Czarne robaki w ziemi mogą być larwami różnych owadów lub dżdżownicami. Jednym z najczęstszych przykładów są larwy chrząszczy, takie jak pędraki, które mają ciemną, czarną barwę i żyją w glebie, żywiąc się korzeniami roślin. Czarne robaki mogą również należeć do rodziny dżdżownic, które są korzystne dla gleby, ponieważ pomagają ją napowietrzać i rozkładają materię organiczną. Jeśli obserwujesz je w dużych ilościach w ogrodzie, warto sprawdzić, czy nie stanowią zagrożenia dla roślinności, na przykład w przypadku szkodników takich jak pędraki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Szkodniki roślin. Gdzie zimują szkodniki?