Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znaczenie kwiatów czyli kwiaty zamiast słów. Uczucia i życzenia ukryte w kwiatowych bukietach

Pressland, KJ

Znaczenie kwiatów? Przeglądając stare pocztówki i albumy, analizując pamiętniki i dawne listy, dostrzegamy na pożółkłych kartach postaci pięknych młodych dziewczyn z kwiatami w ręku. Były one nie tylko ozdobą, ale - w czasach pruderii i intensywnej kontroli rodzicielskiej - służyły niewerbalnej komunikacji.

Znaczenie kwiatów
Znaczenie kwiatów
Fot. Shutterstock

Znaczenie kwiatów

Fiołki, niezapominajki i śnieżyce - to jedne z roślin, za pomocą których wyrażano niegdyś więcej niż za pomocą słów. Być może w pośpiechu dnia dzisiejszego zapomnieliśmy o ich symbolice, ale jest to wiedza, którą warto sobie odświeżyć. Biegnąc przez park na spotkanie ze starym przyjacielem, albo spiesząc na pierwszą randkę z nieznajomą dziewczyną, możemy postarać się o mały bukiecik tych kwiatów. Zapraszamy do  zapoznania się z małym przewodnikiem po symbolice wiosennych kwiatów, które możemy również uprawiać w ogrodzie.

Mowa kwiatów

niezapominajka
Znaczenie kwiatów niezapominajka
Fot. Shutterstock/Galina Grebenyuk

Niezapominajka

Niezabudki to symbol oczywisty. Kwiaty te są jak niebieskie oczy nadobnej panienki mówiące “proszę o mnie nie zapomnieć…” Oczywiście niezapominajki możemy ofiarować komuś jako niewinny bukiet, którym wyrazimy nasze życzliwe uczucia względem tej osoby. Dając je mówimy komuś, że życzymy mu w życiu po prostu szczęścia. Bukiet tych kwiatów mówi także, że pamiętamy o przyjacielu i jesteśmy mu wierni. Tak jak niezapominajki są wierne miejscu, w którym posadziła je pracowita ręka ogrodnika. Jeśli znajdziemy im ocieniony kącik z wilgotną ziemią i zapewnimy spokój, same się rozsieją i następnej wiosny zobaczymy znajome kępki kwiatów. Najczęściej kwitną w różnych odcieniach niebieskiego, ale w sprzedaży są również nasiona odmiany białej i różowej.

Powiedz kwiatami co czujesz. Mowa kwiatów

przebiśnieg
Znaczenie kwiatów przebiśnieg
Fot. Shutterstock/All-stock-photos

Znaczenie kwiatów - przebiśnieg

Pierwsze wiosenne kwiaty są jak pierwsza miłość, jak obietnica, że ten pierwszy w życiu raz ktoś kocha i jest kochanym. Są również deklaracją ze strony dziewczyny - jestem wierna i czekam. Możemy ofiarować je również komuś, o kim wiemy, że kocha po raz pierwszy, a my mamy nadzieję, że uczucie to rozwinie się raczej ku jego szczęściu niż rozczarowaniu. A że z uczuciami różnie bywa, trzeba temu szczęściu odrobinę pomóc. Przebiśnieg to kwiat delikatny, wręczamy go więc w dowód naszej delikatności i delikatności naszych uczuć. Jeśli kochamy namiętnie, zwróćmy się raczej w stronę płomiennej róży. Ta sama zasada tyczy się również ogrodu. Jeśli lubimy patrzeć na kolory intensywne, a kwiaty imponujące, nie dostrzeżemy przebiśniegów w ogrodzie. Ale jeśli schylimy pokornie kark w lutym, być może postanowią pokazać nam swoje delikatne oblicze.

Symbolika roślin. Jakie znaczenie mają kwiaty?

śnieżyca
Znaczenie kwiatów śnieżyca
Fot. Shutterstock/ SpelaG91

Znaczenie kwiatów -śnieżyca

Śnieżyca często mylona jest z przebiśniegiem. Czasem spotykamy ją na południu Polski jak odważnie wyrasta wśród zalegającego śniegu i bieli się wśród cienistych zagajników. Często widzimy je w towarzystwie jajek na wielkanocnych pocztówkach. Zamiast pocztówki w nadchodzące święta możemy wręczyć komuś bukiet śnieżyc. Powiemy mu wówczas, że zależy nam na jego szczęściu i że łączy nas prawdziwe uczucie. Osobom praktycznym możemy podarować kwitnące w doniczce kwiaty, które posadzone w ogrodzie w miejscu zacienionym i wilgotnym będą się same rozrastać i powiększać swój obszar występowania w kolejnych latach.

koniczyna
Znaczenie kwiatów koniczyna
Fot. Shutterstock/Amy Prentice

Znaczenie kwiatów -koniczyna

Koniczyny nie musimy szukać daleko, z pewnością nie raz zmagaliśmy się z nią, gdy zarastała nasz pieszczotliwie pielęgnowany trawnik. Rośnie niezwykle intensywnie i z jednej niepozornej kępki, w ciągu jednego lata tworzą się ogromne łany kwitnące różowym i białym kwiatem. Ta moc przekłada się również na jej symbolikę - siły i życia. Bukiet z polnej koniczyny ofiarowany przyjaciółce przed egzaminem sprawi, że z pewnością zda śpiewająco. Jeśli zaś zdarzy się nam znaleźć koniczynę czterolistną, możemy żartobliwie potraktować ją jako amulet szczęścia, gdyż od lat, a szczególnie w Irlandii, uważa się, że niezawodnie je zapewnia. Ogrodnikom możemy podarować Szczawik Deppego - roślinę łudząco do koniczyny podobną, ozdobną z kwiatów (różowych i liliowych) oraz z czteropłatkowych liści zielonych, fioletowych, bądź zielono bordowych. Takie kwitnące szczęście każdy ogrodnik z przyjemnością zasadzi w pojemnikach na tarasie.

bazie wierzbowe
Znaczenie kwiatów - bazie wierzbowe
Fot. Shutterstock/All for you friend

Znaczenie kwiatów - bazie wierzbowe

Bazie wierzbowe są dla wszystkich chrześcijan jednoznacznym symbolem świąt wielkanocnych, częstym motywem świątecznych pocztówek i obowiązkowym składnikiem wielkanocnych palm.  Jednak same bazie, albo kotki, istniały już wcześniej, jako wczesnowiosenny symbol siły, zdrowia i urody. I jako taki możemy traktować go także my. Niejeden ogrodnik ucieszy się z wierzbowego  prezentu. Odmian wierzby jest bardzo dużo, więc zaspokoi ona każdy gust. Możemy wybrać pokrój pagodowy lub płaczący oraz przebierać wśród wielu kolorowych kotków - od złotych przez różowe do czarnych. Ofiarowując wierzbowe bazie przyjacielowi, życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia po ciężkiej chorobie, albo życzymy szczęścia na nowej drodze życia, starą pozostawiwszy za sobą.

konwalia majowa
Znaczenie kwiatów - konwalia majowa
Fot. Shutterstock/Agnes Kantaruk

Znaczenie kwiatów - konwalia majowa

Konwalia to przede wszystkim symbol wiosny. Tak utrwaliło się w naszej świadomości do tego stopnia, że majowa nazwa przykleiła się na stałe do konwalii w Polsce. W kwiatowej mowie konwalia oznacza również wyznanie miłości. Kwiaty konwalii są częstym motywem bukietów ślubnych i to nie tylko ze względu na ich piękny zapach, ale także z powodu deklaracji rozpoczęcia nowego życia z jednym wybrankiem. Tak samo jak młoda żona nie ścierpi konkurencji we własnym domu tak i konwalia nie zniesie towarzystwa innych kwiatów w wazonie. Z wyjątkiem niezapominajki. Konwalia w ogrodzie nie jest tak zaborcza. Bez problemu podzieli się rabatą z innymi kwiatami, więc warto postarać się o nią, by zagospodarowała cieniste i wilgotne zakątki naszego ogrodu. Szczególnie polecamy konwalię różową Rosea, która wyróżnia się pięknym różowym kwiatem i intensywnym kwitnieniem.

Skomentuj:

Znaczenie kwiatów czyli kwiaty zamiast słów. Uczucia i życzenia ukryte w kwiatowych bukietach