Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Betonowe prefabrykaty

MP

Ogrodzenie czy nawierzchnia wykonana z kamienia lub drewna potrafi często kosztować krocie. Ten sam efekt wizualny można jednak uzyskać przy skromniejszym budżecie, używając wykonanych z betonu komponentów, które znakomicie imitują naturalne materiały.

Prefabrykaty betonowe
Prefabrykaty betonowe
Fot. Polbruk

Prefabrykaty betonowe do ogrodu

Prefabrykaty betonowe, których można użyć do budowy ogrodzenia lub nawierzchni, stanowią dziś bardzo szeroką gamę produktów. Wśród nich, rzecz jasna, nie może zabraknąć tych, które niemal identycznie odwzorowują piękno naturalnych surowców wykorzystywanych w budownictwie od lat, czyli drewna i kamienia. Atutem tego rozwiązania, oprócz doskonałego stosunku ceny do jakości, jest także trwałość oraz wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych przy minimalnych zabiegach konserwacyjnych. Prefabrykaty betonowe są również dostępne praktycznie od ręki w niemal każdym większym markecie budowlanym. – Tym, co skłania klientów do ich zakupu, jest ich wygląd, który doskonale oddaje fakturę kamienia czy drewna i to nie tylko wizualnie, ale również w dotyku. Prefabrykaty betonowe  przypominające kamień lub drewno pozwalają wykreować w przestrzeni ogrodowej oryginalne ścieżki czy urokliwe murki, które budują niezwykły klimat aranżacji. 

Kostka betonowa - gładka, płukana, postarzana, bezfazowa, czy z fazą?>>>

Polbruk_Antara II
Polbruk_Antara II
Fot. Polbruk

Prefabrykaty betonowe do ścieżek

Przed przystąpieniem do projektowania ogrodu warto dobrze zastanowić się nad swoją wizją. Należy pamiętać o tym, że musi być ona spójna z wyglądem domu. Dziś większość budynków jednorodzinnych jest budowana w stylu nowoczesnym, który cechuje się minimalizmem, zarówno w formie, jak i w estetyce. Ich cechą szczególną jest prosta, kubistyczna bryła, duże przeszklenia oraz elewacja wykonana z betonu architektonicznego lub tynkowana i malowana na biało. Ponadto niekiedy na elewacji, w niektórych jej miejscach, stosuje się ozdobne okładziny z blachy oraz drewna lub kamienia (czy też materiałów doskonale je imitujących). Taki sposób pojmowania architektury znajduje swoje odbicie także w ogrodzie.

Współczesny ogród to prosta, geometrycznie uformowana, punktowo rozmieszczona i nieskomplikowana pod względem doboru gatunków zieleń oraz duże połacie krótko i starannie przystrzyżonej trawy. Pomiędzy tymi zielonymi przestrzeniami powinny przebiegać alejki. Można je wykonać z prefabrykatów betonowych, które doskonale imitują naturalny i pożądany w nowoczesnej architekturze kamień czy drewno. Przykładem jednego z takich rozwiązań jest choćby Polbruk Petra. Kostka ta przypomina łupany kamień. Posiada nieregularny kształt i występuje w dwóch fakturach. Pierwsza z nich jest gładka, natomiast druga płukana. Do nowoczesnej architektury najlepiej będą pasować kolory alpen (faktura gładka) i bianka_d (faktura płukana),  ale dwa pozostałe warianty kolorystyczne utrzymane w ciepłych tonacjach, sahara i onyx w niektórych aranżacjach mogą być równie pomocne. Doskonale współgrają one ze stylem rustykalnym.

Jak czyścić kostkę betonową?>>>

Kostka Petra
Kostka Petra
Fot. Polbruk

Alternatywą do klasycznych alejek w ogrodzie jest wykonanie ścieżek metodą step by step. Polega ona na układaniu prefabrykatów betonowych w pewnych odległościach od siebie i z lekkim przesunięciem, tak jakbyśmy stawiali kroki idąc na spacer. Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać, że dystans pomiędzy poszczególnymi płytami nie może być większy niż 60 cm! To ważne, gdyż ma to decydujący wpływ na wygodę poruszania się po tego rodzaju deptaku. Do jego wykonania możemy użyć płyt Polbruk Linea przypominających fakturą i wyglądem trawertyn, czyli porowatą skałę osadową, z której wybudowano m.in. rzymskie Koloseum. Linea jest dostępna w dwóch kolorach: jasnoszarym i beżowym, które świetnie komponują się z intensywną zielenią trawnika.

Jeśli deptak ma być zbudowany z elementów wyglądających jak drewniane, to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie Polbruk Lira. To unikatowa betonowa deska ogrodowa, która do złudzenia przypomina drewno. Jest prostokątna oraz posiada charakterystyczne dla tego materiału spękania, słoje, sęki, a nawet fakturę. Występuje ona w trzech wymiarach: 25x50, 25x75 i 25x100 cm oraz w dwóch kolorach – beżowym i brązowym. Deptaki czy alejki nie są jednak jedynymi miejscami, w których możemy zastosować betonowe odpowiedniki, doskonale imitujące naturalne materiały…

Kostka Linea
Kostka Linea
Fot. Polbruk

Betonowe prefabrykaty ogrodzeniowe

Kolejną grupę produktów stanowią prefabrykaty betonowe, z których można zbudować prawdziwie „kamienne” ogrodzenia. Większość z nich jest na tyle uniwersalna, że można je wykorzystać nie tylko w nowoczesnych aranżacjach. Z części z nich, jak np. Polbruk Antara II czy Grando, mogą powstać zarówno ogrodzenia, jak i murki oporowe czy bordery dzielące ogród na strefy. Najczęściej z elementów Antara II buduje się ogrodzenia, które przypominają wyglądem tradycyjne kamienne mury. Są to łupane pustaki o grubości 20 cm i wymiarach 20x40 cm. Uzupełnienie systemu stanowią daszki płaskie lub dwuspadowe. Antara II występuje w czterech kolorach: nerino, grafitowy, latte i paloma, co zapewnia możliwość ich użycia w wielu różnych aranżacjach.

Bardzo podobnie prezentuje się ogrodzenie wykonane z Polbruk Grando. Prefabrykaty te są bloczkami betonowymi i podobnie jak Antara II posiadają fakturę łamaną, która do złudzenia przypomina naturalny kamień. Grando występuje w trzech kolorach: grafitowym, paloma i piaskowym. Pierwszy z nich jest niezwykle uniwersalny, zaś dwa pozostałe są polecane do aranżacji w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym. Bloczki posiadają wymiary 60x15 cm i 30x15 cm oraz grubość 25 cm.

 

 

 

Kostka Grando
Kostka Grando
Fot. Polbruk

Betonowe prefabrykaty oporowe

Prefabrykatem dedykowanym z kolei do wznoszenia murków ozdobnych lub oporowych jest Polbruk Albero. Przypomina on murki graniczne, jakie dawniej wznoszono na granicach posiadłości w średniowiecznej Szkocji czy Anglii. Albero nie jest jednak prostą kopią takich konstrukcji, a ich unowocześnioną wersją, która zyskała na regularności i symetrii, zachowując jednocześnie charakter kamiennych łupków. Występuje on w dwóch wersjach kolorystycznych alpen oraz brenta i ma modułowy charakter, dzięki czemu buduje się go niezwykle szybko.

Kostka Alberto
Kostka Alberto
Fot. Polbruk

Co ciekawe, ze wszystkich wymienionych powyżej prefabrykatów betonowych służących do wznoszenia murków można wykonać również elementy małej architektury ogrodowej np. paleniska, grille, obudowy fontann czy na przykład meble ogrodowe w iście „kamiennym stylu”.

Współczesne prefabrykaty betonowe służące do budowy alejek, ogrodzeń czy murków to ciekawa, bardziej dostępna i ekonomiczna alternatywa dla naturalnych materiałów używanych od lat w budownictwie. Tym bardziej, że doskonale naśladują one ich wygląd.

    Więcej o:

Skomentuj:

Betonowe prefabrykaty