Projektowanie domu

  • wejście do domu

    Wejście do domu: funkcjonalnie zaprojektowane

    Wejście do domu służy do powitań i pożegnań. Przemierzane wiele razy dziennie przez domowników - szybko staje się przestrzenią prawie przez nich niezauważaną. Goście jednak zawsze będą je postrzegać jako ważny, wizualny symbol domu. Dla własnej wygody więc i dla uzyskania korzystnego wrażenia w oczach innych - warto mu poświęcić chwilę namysłu przy planowaniu domu.

  • sypialnia, kominek

    Jak urządzić sypialnię doskonałą?

    Zaplanowanie miejsca na sypialnię jest bardzo istotne. Od jej lokalizacji będzie zależeć jakość snu i wypoczynku. Ponieważ sypialnia jest tym specjalnym pomieszczeniem, które łączy w sobie funkcje relaksu, snu, komfortu i intymności, podczas rozplanowywania funkcji w domu należy się jej sporo uwagi.

  • wybór projektu, projekt domu, projekt gotowy, projekt indywidualny

    Jak wybrać projekt domu? Rady architekta

    Kiedy planujemy budowę domu, to z szukaniem projektu nie mamy zwykle kłopotu. Przeglądamy wydawnictwa, strony internetowe, słuchamy rad mniej i bardziej doświadczonych znajomych... Problem zaczyna się, gdy od etapu poszukiwań trzeba przejść do etapu wyboru.

  • garderoba, sypialnia, szafa

    Projektowanie domu: garderoba kontra szafa

    Zalety garderoby długo można wymieniać. Przekonujemy, że wcale nie trzeba tak dużo przestrzeni, żeby ją zaplanować. Dla tych, którzy absolutnie nie mają na nią miejsca, znaleźliśmy też trochę argumentów przemawiających za szafami. Podpowiadamy, jakie wymiary musi mieć przestrzeń do przechowywania i jak ją dobrze zorganizować.

  • kuchnia, aranżacja kuchni, kuchnia zdjęcia

    Projektowanie wnętrz: jak urządzić wygodną kuchnię

    Jeśli przyjmiemy tezę, iż kuchnia jest miejscem pracy, jej stylistyka czy relacja z pozostałymi pomieszczeniami domu okażą się kwestiami drugorzędnymi. Na pierwszy plan wysunie się natomiast funkcjonalność zabudowy. Z pozoru urządzenie kuchni tak, by dało się w niej wygodnie pracować, jest proste.

  • dom jednorodzinny, domy zdjęcia

    Architekt o budowaniu domu: w co warto i opłaca się wyposażyć dom. Cykl mały dom na trudne czasy - cykl, cz. 5

    Skoro dom jest mały, to z natury rzeczy koszty jego ogrzewania nie są duże. Czy zatem warto jeszcze robić coś w trakcie jego budowy (i płacić za to!), by były one jeszcze mniejsze?

  • Osiedle domów jednorodzinnych - kamień na parterze, tynk na piętrze i powtarzające się drewniane elementy stolarki okiennej i drzwiowej

    Jak zbudować ładny dom

    Nowy dom powinien nawiązywać do lokalnej stylistyki. Czasem lepiej zrezygnować z odważnych pomysłów na rzecz harmonii z sąsiedztwem.

  • garderoba

    O urządzaniu i kosztach zabudowy garderoby

    Garderoba (jedna lub nawet kilka) znajduje się chyba w każdym nowo budowanym domu, apartamentowcu, a nawet bloku mieszkalnym. Jednak samo pomieszczenie nie zapewnia wygody przechowywania ubrań. Potrzebna jest jeszcze jej odpowiednia zabudowa, dopasowana do naszych wymagań i możliwości finansowych.

  • przebudowa domu, rozbudowa domu

    Jak zaprojektować dom do rozbudowy w przyszłości

    Warto tak zaprojektować dom, żeby później w miarę prosty sposób można go było dostosowywać do zmieniającej się sytuacji rodzinnej. W dodatku bez nadmiernej dezorganizacji życia mieszkańców.

  • dom jednorodzinny

    Elewacje domów w świetle księżyca

    Nawet w ciepłe, letnie wieczory domowe życie przenosi się do wnętrz. Uciekamy przed rosą, komarami, idziemy oglądać telewizję lub zasiadamy do kolacji. Tymczasem, nasze domy w wieczornym świetle nabierają szczególnej urody. Warto czasem wyjść na zewnątrz i dostrzec nieco tajemniczy urok ich brył, elewacji, odbić i gry cieni.

  • Mała łazienka

    Mała łazienka - zasady projektowania

    Projektowanie małej łazienki jest trudniejsze od dużej, ponieważ na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić spory program funkcjonalny zaspokajający potrzeby domowników. Nie jest to jednak niemożliwe. Nawet mała łazienka może być ładna i należycie spełniać swoje zadanie. Przed rozpoczęciem wykończenia łazienki warto zapoznać się z pewnymi zasadami, które zapewnią komfort i ergonomię w korzystaniu nawet z najmniejszego pomieszczenia.

  • dom jednorodzinny

    Dom dobrze zaprojektowany. Mały dom na trudne czasy - cykl, cz. 3

    Zamiast określenia "mały dom", lepiej powiedzieć: "dom szyty na miarę". Brzmi ładniej, a znaczy prawie to samo. Bo czyż zdrowy rozsądek nie podpowiada, by dom był w sam raz na potrzeby mieszkańców, bez zbędnego rozbuchania powierzchni która później zarasta pajęczynami? Czyli, by po prostu był odpowiednio mały?

  • Dom jednorodzinny - autor projektu architekt Rafał Barycz

    Ogrodowe elewacje domów i ich tajemnice. Zainspiruj się!

    Architekturę domów jednorodzinnych poznajemy zwykle od frontu. Reszta pozostaje starannie skryta przed okiem przechodniów za frontową elewacją oraz ogrodzeniami, żywopłotami i drzewami. Tymczasem to właśnie tam - od strony ogrodu - dom żyje pełnią życia i zwykle tam dzieją się najciekawsze rzeczy - tarasy, ogrodowe ozdoby, atrakcyjne rośliny, placyki zabaw czy boiska... Zajrzyj z nami tam, gdzie żaden przechodzień raczej nie zajrzy.

  • wejście do domu przez garaż

    Porady architektoniczne: połączenie domu z garażem

    Najbardziej funkcjonalnym połączeniem domu z miejscem, gdzie parkujemy samochód jest usytuowanie głównego wejścia i drzwi do garażu we wspólnym przedsionku. Ale to nie jedyna opcja.

  • Przykład domu o prostej, zwartej, bryle

    Ile kosztuje mały dom; Mały dom na trudne czasy - cykl, cz. 2.

    Autor tekstu, architekt pisze: "Chciałbym podać prosty wzór na obliczenie kosztów małego domu. Ale nie jest to takie proste... Napisać, że po spełnieniu pewnych założeń cena jednego metra kwadratowego domu to na przykład 3000 zł i wobec tego za wybudowanie 100-metrowego domu zapłacimy 300 tysięcy zł, a 150-metrowego - 450 tysięcy. Ale nie napiszę, bo to nie jest niestety prawda."

  • Dzisiaj budowa domu to naprawdę wielkie wyzwanie. My przekonujemy, że jednak warto spróbować.

    Projektowanie: mały dom na trudne czasy - cykl, cz. 1

    Czasy teraz trudne. Każą się pochylić nad każdą wydaną złotówką. Szczególnie dużo do przemyślenia mają ci, którzy planują budowę domu. Muszą bowiem wydać mnóstwo pieniędzy, których im brakuje. Więc się zastanawiają, jak to zrobić...

  • - Hausbesuch- Familie Moser in Scharnstein, Oberoesterreich, 31.07.07 Foto: Hans-Rudolf Schulz

    Jak poprawić brzydki dom - architektoniczne sztuczki

    Tworzenie elewacji to prawdziwa sztuka. Jej początkiem jest właściwe rozmieszczenie na fasadzie okien i drzwi. Istnieją sztuczki, które mogą poprawić wygląd niezbyt ładnego domu. Dobry architekt potrafi optycznie wysmuklić albo poszerzyć budynek i uporządkować chaos na elewacji.

  • Dokładny, porządnie wykonany projekt, zawierający wszystkie niezbędne rysunki detali budowlanych, pozwoli uniknąć wielu kosztownych błędów na kolejnych etapach budowy domu.

    Planowanie budowy domu - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 1

    Budowanie domu jak najmniejszym kosztem wcale nie jest rozwiązaniem oszczędnym. Tanie materiały zwykle nie są trwałe, a rozbiórka i budowa od nowa dzieła okazyjnego wykonawcy kosztuje o wiele więcej niż jego wynagrodzenie. Tylko dzięki mądrym decyzjom budowlanym możemy wydać mniej i mieć z tego pożytek.

  • dom jednorodzinny

    Planowanie domu na działkę z wjazdem od południa

    Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy.

  • DOM I OGROD WLASCICIELE DOROTA I JERZY SKLADZIEN FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 1 (87) - 1.2006

    12 sposobów na wejście do domu

    Są wejścia skromne lub bardziej rozbudowane, zupełnie proste i bogato zdobione - każde z nich może być ładne i cieszyć oczy właścicieli oraz przechodniów. Cała sztuka w tym, by wejście odpowiadało potrzebom i było dopasowane do bryły budynku i jego charakteru.

  • Rzadko bywa tak, że inwestorzy mogą wedle swojego uznania wznosić dom parterowy lub piętrowy

    Dom parterowy czy piętrowy?

    Aż 86% inwestorów planuje budowę domu z co najmniej dwiema kondygnacjami. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wybieramy dom z piętrem lub poddaszem zamiast wygodniejszego parterowego? Są tego istotne przyczyny, ale zanim zrobimy "jak wszyscy", zastanówmy się nad alternatywnymi rozwiązaniami.

  • pokój dla dzieci, pokój na poddaszu, poddasze

    Okna dachowe w pokoju dla dzieci

    Czy pokoje dziecięce na poddaszu użytkowym lepiej usytuować od strony południowej czy zachodniej? A może większe znaczenie w takim przypadku ma kwestia okien - zwykłe pionowe czy połaciowe? Anna

  • Wejście do domu

    Różne wejścia do różnych domów

    Drzwi wejściowe, prócz tego, że powinny być odporne na włamanie, szczelne i ciepłe, są też wizytówką domu. Dlatego ważny jest nie tylko ich odpowiedni dobór, ale również aranżacja całej przestrzeni wejścia do budynku.

  • wnętrza domu,salon,kominek

    Projektowanie wnętrz, o zaletach i wadach łączenia pomieszczeń

    Otwarcia we wspólnie użytkowanej części dziennej to dosyć uniwersalne rozwiązania stosowane w projektach gotowych. W domach projektowanych na indywidualne zamówienie można pokusić się o połączenia niestandardowe - odważniejsze, mniej popularne, za to doskonale dopasowane do stylu życia konkretnej rodziny.

  • Taras na piętrze

    Taras na piętrze. Co warto o nim wiedzieć?

    Tarasy pełnią podobną funkcję co balkony, jednak w przeciwieństwie do nich są znacznie bezpieczniejsze pod względem konstrukcyjnym. Jeśli tylko wykona się je w technologii dachu odwróconego - starannie i z odpowiednich materiałów - będą uprzyjemniać życie domowników przez długie lata.

  • Na rozmowę z architektem warto przygotować sobie notatki i szkic, gdzie możliwie precyzyjnie opiszemy naszą działkę, jej położenie, sąsiedztwo, ważne detale najbliższego otoczenia.

    Zanim powstanie projekt domu

    Jeśli dobrze sformułujemy nasze oczekiwania wobec projektu i będziemy otwarci na uwagi oraz sugestie architekta, to mamy spore szanse, że dom będzie taki, jak sobie wymarzyliśmy. I nieważne, czy wybudujemy go według projektu indywidualnego, czy gotowego.

  • sypialnia, łóżko

    Sypialnia przytulna czy przestronna?

    Mało kto ogląda sypialnię prócz domowników, zwykle nie jest też miejscem, w którym szczególnie długo się przebywa, więc pojawia się pokusa, by na etapie projektu nie przywiązywać do jej usytuowania, wielkości i wyposażenia nadmiernej wagi. Jednak od tego, ile zajmie miejsca, w jakim znajdzie się sąsiedztwie, czy będzie służyć tylko do spania, czy również do innych zajęć, zależeć będzie komfort życia rodziny.

  • przedpokój,aranżacja wnętrz

    Projektowanie domu: przedsionek, hol wejściowy, korytarz

    Dom dobrze zaprojektowany to taki, w którym wszystkie pomieszczenia są ze sobą funkcjonalnie powiązane - czyli mają wygodną, niezabierającą zbyt dużo miejsca komunikację.

  • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM JEDNORODZINNY , MUROWANY , TRZYKONDYGNACYJNY , WNETRZA FOT. HANNA DLUGOSZ PUBLIKACJA LADNY DOM NR 4 (102) - 4 2007

    Dobre pomysły na słupy we wnętrzach

    Zadbajmy o to, by słupy i kolumny w naszym domu jednorodzinnym nie stały jak słup soli. Mogą w tym pomóc dobre pomysły i odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe.

  • dom jednorodzinny

    Zagospodarowanie działki - wpływ otoczenia na dom

    Jeśli budujemy dom, to o jego funkcjonalności w dużym stopniu decydować też będzie usytuowanie na działce, dobra orientacja wobec stron świata i sąsiednich domów, a także to, gdzie ustawimy śmietnik, garaż czy altanę.