Projektowanie domu
Chcesz zamienić mieszkanie na dom - zobacz co cię czeka
Pewnie połowa mieszkańców miejskich blokowisk marzy o przeprowadzce z mieszkania do własnego domu. Części z nich udaje się te marzenia zrealizować. Zaczynają budowę domu i... Popełniają mnóstwo błędów, bo czasem trudno jest sobie wyobrazić, czym będzie się różnić życie w jednorodzinnym, samodzielnym domu od życia w mieszkaniu.
Przepis na ładny dom - chcesz mieć ładny dom? Koniecznie przeczytaj!
Każdy, kto buduje dom, chce by był on funkcjonalny, niedrogi i jednocześnie atrakcyjny. Czy to realne? Czy istnieje przepis, który pomógł to zrobić niejednemu architektowi i inwestorowi. Jeżeli tak, to może i my moglibyśmy z niego skorzystać?
Projektowanie domu: miejsce na wejście do domu
Drzwi wejściowe najlepiej planować na dłuższej elewacji. W ten sposób ogranicza się powierzchnię przeznaczoną na komunikację wewnątrz domu. Wprowadzając użytkowników możliwie najkrótszą drogą do centrum budynku, otwieramy im dostęp do wszystkich pomieszczeń, bez tworzenia długich korytarzy.
Aranżacje wnętrz - pomieszczenia otwarte i funkcjonalne
Otwarty plan to prosty i skuteczny sposób na zagospodarowanie skromnej powierzchni. Jednoprzestrzenne, wielofunkcyjne wnętrza są ładniejsze i wygodniejsze niż przestrzeń poszatkowana na klitki.
Dom schodzący do ogrodu - projekt przebudowy
Stojący na działce budynek był w dobrym stanie technicznym, więc szkoda było go burzyć. Właściciele marzyli jednak o lepszym połączeniu wysokiego parteru z ogrodem. Dlatego budynek wzbogacił się o dwa segmenty stopniowo ?opadające? w stronę ogrodu.
Wysokie wnętrza, czyli wady i zalety połączeń między kondygnacjami
Domowe pomieszczenia można łączyć nie tylko w poziomie, ale również w pionie, wykorzystując do tego celu takie rozwiązania architektoniczne, jak wnętrza o podwójnej wysokości, antresole, czy otwarte klatki schodowe..
Współczesne dworki ciągle w cenie
Mimo rozmaitych zastrzeżeń fachowców przytulone do ziemi budynki z ciężką czapą dachu i kolumnowym gankiem pozostają marzeniem wielu polskich rodzin.
Aranżacja wnętrz: dobre i złe strony słupa we wnętrzu
Słupy konstrukcyjne - na rzutach małe i niepozorne, zazwyczaj zaznaczone jako ledwie dostrzegalne prostokąciki lub kółka - w rzeczywistości będą stanowić dominujący element wnętrza. Warto dopilnować, aby stały się jego ozdobą, a nie utrudniającą życie zawalidrogą.
Jak dostosować architekturę domu do otoczenia
Niełatwo zaprojektować dom dostosowany do naszych potrzeb, a jednocześnie pasujący do otoczenia. Jest to szczególnie trudne, kiedy sąsiedztwo stanowi przykład architektonicznego nieładu.
Wygodnie na poddaszu
Aranżując pomieszczenia pod skosami, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich wysokość i sposób doświetlenia, ale także kształt. Jeśli się postaramy, nawet niewielkie pokoiki pod dachem mogą się stać ulubionymi miejscami w domu.
Zalety dobrego kształtu domu - projektowanie
Czy prosty, zwarty dom w formie sześcianu jest zawsze lepszy od rozłożystego i skomplikowanego? Wbrew pozorom nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo dobry kształt domu to przede wszystkim taki, który doskonale komponuje się z otoczeniem.
Pokoje dla tych, co jeszcze rosną
Życie rodzinne podlega ciągłym zmianom. Dlatego dom powinien być na nie przynajmniej częściowo podatny. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni przeznaczonej dla najmłodszego pokolenia, bo tam zmiany dokonują się niemal z roku na rok.
Wejście do domu - cykl ABC dobrego domu
Strefa wejścia to jeden z intensywniej używanych fragmentów domu. Powinien więc być szczególnie atrakcyjny, funkcjonalny i bezpieczny.
Piętro czy poddasze?
Wybierając życie na kilku poziomach (choćby ze względu na prostą komunikację i sporą niezależność obszarów położonych na różnych kondygnacjach), sprawdźmy, czy lepiej zaplanować w domu piętro, czy bardzo popularne poddasze użytkowe.
Projekt domu na stoku wzgórza
Wzgórze, staw, odsunięta od ulicy działka... Wystarczy dobrze wykorzystać wszystkie atuty takiej lokalizacji, by powstało komfortowe miejsce do życia.
Wizualizacja gotowego projektu jak z obrazka
Czy wizualizacja - wizytówka gotowego projektu - przedstawia rzeczywiście obraz domu, jaki według tego projektu można wybudować? Pewnie nie zawsze i pewnie nie do końca, ale to nie znaczy, że nie jest to możliwe...
Wykusz
Kiedy decydujemy się na budowę i związane z tym duże wydatki, to chcielibyśmy, aby wymarzony dom był nie tylko wygodny i funkcjonalny, ale również - piękny, a nawet odrobinę luksusowy. I wtedy przydaje się wykusz.
Schowki w domu, czyli zabawa w chowanego
Zwykle na początku nie docenia się roli schowków w domu. Jednak ich brak szybko daje się we znaki. Pierwszymi symptomami mogą być nieład we wnętrzach i ciągłe poszukiwania rzeczy, które upchnięto w przypadkowe miejsca.
Rekreacja umysłu - kino domowe, bilard i inne umilacze
Jest wiele form odprężenia i regeneracji umysłu, ale jedną z najpopularniejszych jest kino domowe
Salon w domu jednorodzinnym - najważniejsze zasady projektowania
Sprawdzone przepisy na efektowny i wygodny salon
Wpływ ustawienia domu na ogród i taras - cykl ABC dobrego domu
Projektując dom na działce trzeba pamiętać o jego powiązaniu z otoczeniem - gankiem, werandą, tarasem czy ogrodem.
Salon i jego otoczenie
Powiązania salonu z innymi pomieszczeniami i otoczeniem
Dom dla dziadków, dzieci i wnuków
Trzy pokolenia pod jednym dachem. Przeżytek? Nie, jeśli zważyć, jak wiele możemy zyskać. Może właśnie wspólny dom pomoże rozwiązać codzienne problemy?
Piwnica w nowym domu
Choć mało powstaje dziś domów jednorodzinnych z piwnicami są takie sytuacje, kiedy warto zanurkować pod ziemię, godząc się na dodatkowe koszty i kłopoty z tym związane.
Jaki jest współczesny dom?
Powstające w ostatnich latach domy jednorodzinne coraz wyraźniej zaczynają się różnić od tych sprzed 10 czy 15 lat. Zmienia się nie tylko architektura i sposoby wykończenia budynku, ale przede wszystkim sposób myślenia o jego wnętrzu.
Schowki tu i tam - ABC dobrego domu
Środki czystości i sprzęt do sprzątania, zapas drewna do kominka a także czekająca na narodziny drugiego dziecka wanienka do kąpania niemowląt - wszystkie te przedmioty, z którymi na razie nie chcemy lub nie możemy się rozstać, gdzieś trzeba upchnąć. Nie powinny one zagracić ani garderoby, ani spiżarni, trzeba więc znaleźć na nie inne miejsce.