Projektowanie domu

  • Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?

    Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?

    Kiedy spotykam się z osobami planującymi budowę domu, to staram się im przekazać jedną z najważniejszych rzeczy, którą powinni zrobić. Zanim przystąpią do wyboru idealnego projektu, powinni dokładnie przeanalizować i określić własne potrzeby. Jakim wymogom musi odpowiadać perfekcyjny dom dla pary? Jaką powinien mieć powierzchnię, rozkład pomieszczeń i czym się wyróżniać?

  • Do z dwustronnym garażem

    Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?

    Wybór właściwego projektu domu to ważna decyzja. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej zaletom i wadom konkretnych projektów, aby nieco ją ułatwić. Na pierwszy ogień idą domy z dwustanowiskowym garażem. Sprawdźmy, jak wypada dodatkowa przestrzeń na samochody i przechowywanie rzeczy w porównaniu z kosztami i potencjalnymi problemami.

  • Zakres zmian nieistotnych jest de facto bardzo szeroki. To otwiera przed inwestorami możliwość dostosowania projektu budynku do zmieniających się potrzeb domowników.

    Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?

    Decyzja zapadła - budujemy dom z projektu gotowego! Warto jednak pamiętać, że rzadko zdarza się, że projekt pudełkowy trafi idealnie w nasze gusta. Na szczęście możemy co nieco w nim zmienić.

  • Przyjazny projekt domu

    Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy

    Dla wielu dom to pierwsza i ostatnia inwestycja w życiu. Dlatego tak istotny jest jego odpowiedni projekt. Ważne, aby był on dobrze przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Tylko wtedy możemy liczyć na satysfakcjonujący efekt końcowy w postaci wymarzonego domu, przyjaznego zarówno dla nas, jak i środowiska.

  • Gotowe projekty

    Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?

    Szukając wymarzonego projektu domu, możemy trafić do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dlaczego tam? Otóż na stronie urzędu właśnie znajdziemy nieruchomości, które można wybudować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia, wystarczy jedynie zgłoszenie.

  • Dom piętrowy

    Dwa poziomy, czyli dom piętrowy

    Jaki powinien być Twój dom? Przytulny, ponadczasowy, zachwycający w każdym detalu… A dokładniej? Nowoczesny? Czy może o bryle bardziej tradycyjnej? Parterowy, z poddaszem, a może jednak piętrowy? Odpowiedź na te pytania może być naprawdę trudna. Przecież budowa domu to zwykle inwestycja jedna w życiu i chcemy mieć pewność co do naszych wyborów.

  • Nowoczesne projekty domów mają spełniać marzenia. Architekci dbają o to, aby współczesny dom jednorodzinny był postrzegany nie tylko przez pryzmat kuchni i salonu. Pomieszczenia typu pokój relaksacyjny, sauna, domowa biblioteka czy taras tylko nam w tym pomagają. Warto o nie zadbać. Warto o nich pomarzyć…

    Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu

    W swoim domu musimy się czuć spokojnie i bezpiecznie, a najlepiej gdybyśmy do tego czuli się wygodnie. Żyjemy w czasach, gdy coraz częściej pracujemy w domu, robimy zakupy online, spotykamy się z przyjaciółmi na domowych kolacjach. Możemy obserwować, jak zmienia się i dostosowuje do wymogu czasów organizacja przestrzeni we współczesnych domach jednorodzinnych.

  • Elewacja frontowa, dom na dzisiejsze czasy

    Elewacje domów - zdjęcia

    Szukasz pomysłu na elewację domu - zobacz zdjęcia

  • Everett/DCBL36 - piętrowy + poddasze użytkowe

    Ciekaw projekty domów bliźniaków wybrane przez architektów

    Budowa domu w zabudowie bliźniaczej może być dobrą alternatywą dla domów wolno stojących. Projekty domów bliźniaków to propozycja m.in. na wąskie działki. Jest to również idealna oferta dla rodzin dużych, wielopokoleniowych. Ponadto budowa segmentu bliźniaka jest zwykle rozwiązaniem korzystnym dla kieszeni.

  • Projekt: MOKAA_architekci  https://mokaa.pl/.  Powierzchnia użytkowa domu: 400 m2.  Powierzchnia działki: 0,5 ha.  Mieszkańcy: dwie osoby dorosłe

    Dom optymalny

    Działka w malowniczej lokalizacji to już połowa sukcesu – trzeba jednak jeszcze umiejętnie wpisać w nią dom jednorodzinny i to taki dopasowany do potrzeb. Tak, jak w tym przypadku.

  • Architekci od zawsze starali się, aby budynki, które projektują, nie tylko spełniały swoją funkcję, ale dbali też o ich estetykę. Dlatego dokładali starań, aby budowane obiekty były ładne, przyciągały wzrok i cieszyły oko. Osiągali ten cel na różne sposoby, jednym z nich była dbałość o szczegół.

    Detal architektoniczny w nowoczesnym domu

    Kiedy myślimy o detalu w architekturze, najczęściej staje nam przed oczami bogato zdobiona balustrada balkonu, rzeźbione roślinne ornamenty na elewacji czy ozdobne łuki przy oknach i drzwiach. I tak architekci podchodzili do detalu w architekturze przez setki lat. Jednak obserwując współczesne budownictwo, widzimy, jak architektura odeszła od inspiracji dawnymi epokami. Skupiła się raczej na pięknie samej konstrukcji budynku.

  • Ekologiczny i ekonomiczny dom

    Dom na miarę czasów – ekologiczny i ekonomiczny

    Nowoczesny dom jest przyjazny środowisku – decydują o tym właściwy projekt, pochodzenie i dobór materiałów oraz odpowiednia technologia budowy. Ważna jest też energooszczędność, którą uzyskuje się m.in. dzięki dobrej izolacji, wpływającej na zużycie minimalnej ilości energii czy produkcji własnej energii z wykorzystaniem promieni słonecznych.

  • Garderoba, spiżarnia, pralnia, kotłownia - to pomieszczenia gospodarcze bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonalną przestrzeń w domu

    Pomieszczenia gospodarcze w domu

    Zabałaganiona przestrzeń niejednego z nas potrafi wpędzić w zły nastrój. Kiedy usiłując znaleźć konkretną rzecz, zdajesz sobie sprawę, że nic nie jest tam, gdzie być powinno – to znak, że czas najwyższy na zaprowadzenie porządku.

  • Dodatkowy pokój z własną łazienką, ulokowany na parterze i sąsiadujący z częścią dzienną - sprawia, że druga (wyższa) kondygnacja może zostać zagospodarowana z pewnym opóźnieniem (wykończona w II etapie) lub czasowo wyłączona z eksploatacji, ponieważ możba w miarę wygodnie mieszkać na jednym poziomie domu. Taki zapas można po jako zabezpieczenie emerytalne - z czasem codzienne, regularne korzystanie ze schodów... traci na atrakcyjności, a dorastające lub dorosłe dzieci docenią powiększenie dystansu między własnymi pokojami a 'rewirem rodzicielskim', tzn. chętnie obejmą w posiadanie cały górny poziom domu. Z kolei po opuszczeniu przez nie rodzinnej siedziby piętro czy poddasze może funkcjonować 'na pół gwizdka' - z zakręconymi do minimum grzejnikami, pokrowcami na meblach itp. - w oczekiwaniu na wakacyjne i świąteczne wizyty i międzypokoleniową integrację.

    Projekt domu z zapasowym pokojem na parterze

    Taki osobny, zapasowy pokój (na parterze albo górnej kondygnacji) to bardzo przydatna przestrzeń. Nawet jeśli na początku nie ma jasno określonego przeznaczenia, gwarantuje gospodarstwu domowemu pewną elastyczność, swobodę, ponieważ może spełniać różne funkcje.

  • 22173027 https bi

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z wejściem od południa?

    Dom z wejściem od południa to to problematyczne rozwiązanie dla osób, które lubią południowe światło. Dlatego, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego projektu domu z wejściem od południa. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych błędów i dostosować projekt do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

  • regały na książki

    Projektowanie wnętrz: pomysły na wnęki duże i małe

    Nie każde pomieszczenie jest prostym pudełkiem o czterech ścianach, czasem jego przestrzeń urozmaicają wnęki. Jeśli dobrze je wykorzystamy, może się okazać, że mają wiele zalet.

  • garaż,dom jednorodzinny

    Garaż w domu czy koło domu?

    Garaż stał się nieodłącznym elementem współczesnego domu jednorodzinnego. Co więcej - dziś nie zaleca się wznoszenia garażu mniejszego niż na dwa samochody. Jednak mimo wszystko jego potężna bryła nie powinna dominować nad samym domem.

  • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM I OGROD PRYWATNY PANSTWA TARLOWSKICH , NZ RABATY Z OZDOBNYMI TRAWAMI FOT. LESZEK JAMPOLSKI PUBLIKACJA LADNY DOM NUMER SPECJALNY - LADNY OGROD 1/2008 - 4 2008

    Dom skromny, ale wygodny: jak osiągnąć taki efekt

    Na czym zaoszczędzić, a w co zainwestować, by - za rozsądną kwotę - stać się właścicielem wygodnego, a jednocześnie niedrogiego i łatwego w utrzymaniu domu?

  • Dom jednorodzinny

    O czym trzeba pamiętać, planując budowę domu?

    Architekci mówią, że pracując z klientami nad projektem ich przyszłego domu, bez trudu rozpoznają tych, którzy do tej pory mieszkali w budynkach wielorodzinnych. Można ich poznać po tym, że nie znają istotnych aspektów życia w domu jednorodzinnym. Zatem - o czym trzeba pamiętać, planując budowę domu?

  • Na bliźniaka potrzeba mniej ziemi niż na dom wolno stojący i trochę mniej materiałów budowlanych.

    Domy bliźniaki: budowanie w duecie

    Domy w zabudowie bliźniaczej nie dają wprawdzie tyle wolności co domy jednorodzinne, ale są pozbawione mankamentów charakterystycznych dla szeregówek.

  • Schowek na strychu to dobre miejsce na rzeczy używane sporadycznie: walizki, narty itp.

    Schowki

    Tym razem kilka słów o najbardziej lekceważonej przestrzeni we współczesnym domu, czyli o pomieszczeniu gospodarczym. Zauważam bowiem, że powoli zanika ono w nowych projektach domów. Tak jakby mieszkańcy przestali już korzystać z różnych schowków, graciarni, spiżarni, warsztatów itp.

  • Garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań. Trzeba też mieć możliwość ich wyboru i przymierzenia

    Domowa garderoba

    Oczywiście jest wiele ważniejszych elementów domu, niż szafy i garderoby, ale niewątpliwie miejsce na ubrania też trzeba starannie zaplanować. Liczę na pomoc specjalistów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Aleksandra Janowska, Gdynia

  • Jak w każdym pomieszczeniu zaleca się jednorodność stylistyczną. W tym wypadku wątkiem przewodnim jest wystrój dalekiego orientu

    Sypialnia: jak ją urządzić?

    W sypialni spędzamy około 1/3 życia. Głównie po to, żeby odpocząć, wyciszyć się i zregenerować siły. Są też i inne funkcje sypialni, ale pominiemy je jako nieistotne dla tematu niniejszego tekstu. A temat ten brzmi: jak powinna wyglądać sypialnia główna w domu i jak ją urządzić? Będzie więc mowa o sypialni rodziców.

  • 20922258 https bi

    Dobre miejsca na schowki

    Wygodnie - znaczy pod ręką! To znacznie ważniejsze niż dodawanie kolejnych metrów do powierzchni domu. Na nic zdadzą się rozmaite schowki, jeśli nie powiążemy ich z miejscami, w których będziemy potem wykorzystywać przechowywane rzeczy.

  • Zaletą tego domu jest prosta, zwarta bryła i tradycyjne materiały wykończeniowe, co umożliwia szybką realizację oraz rozsądek w wydawaniu pieniędzy na budowę i eksploatację. Aby dodać wejściu elegancji, fragment elewacji wykończono płytami z piaskowca

    Dom energooszczędny [cz. 6] - jakim sposobem prowadzić budowę?

    Do wyboru mamy trzy sposoby: system gospodarczy, z kilkoma wybranymi firmami lub z generalnym wykonawcą.

  • Dom w Buku

    Dom energooszczędny [cz. 5] - jak szukać wykonawców?

    Zatrudnianie niewykwalifikowanych pracowników często prowadzi do sytuacji, w której na etapie wykonawstwa budynek zmienia się z energooszczędnego w... energochłonny.

  • Dom w Buku

    Dom energooszczędny [cz. 4] - jak wybrać projekt?

    Najlepszym wyborem jest zamówienie projektu indywidualnego. Bywa jednak, że nie mamy takiej możliwości. W takiej sytuacji pozostają projekty gotowe. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie do niego każdej dodatkowej zmiany będzie kosztować.

  • Dom energooszczędny powinien mieć prostą, zwartą bryłę, z dużymi przeszkleniami zorientowanymi na południe

    Dom energooszczędny [cz. 2] - jak przygotować się do budowy?

    Choć parametry domów energooszczędnych są jasno określone, nie oznacza to, że każdy wygląda tak samo. Technologia, materiały i sposób prowadzenia budowy też mogą być inne.

  • dom energooszczędny, energooszczędność, dom jednorodzinny

    Dom energooszczędny [cz. 1.] - co to jest?

    W Polsce powstaje coraz więcej domów energooszczędnych. Choć ich parametry są jasno określone, nie oznacza to, że każdy wygląda tak samo. Technologia, materiały i sposób prowadzenia budowy też mogą być inne.

  • Dom Nikita Bliźniak

    Jak obniżyć koszty budowy domu: pięć dobrych rad

    Budowa domu wbrew pozorom wcale nie musi zrujnować rodzinnego budżetu. Oto pięć podpowiedzi, które pozwolą inwestorom na w miarę tanie budowanie.